Отримання неправомірної вигоди нардепом (щодо ухвалення «зеленого тарифу»)

Кримінальне провадження № 42020000000001458 від 06.08.2020.

Влітку 2020 року Національне бюро отримало оперативну інформацію про існування організованої групи, учасники якої отримують неправомірну вигоду за використання законних повноважень народних депутатів України. Для встановлення усіх учасників злочинного угрупування та оперативного документування їхньої діяльності НАБУ розробило спеціальну операцію з розкриття злочинної діяльності організованої групи та включення до її складу детектива «під прикриттям».

У межах зазначеної спецоперації детектив «під прикриттям» виконував роль представника іноземної компанії. Познайомившись із одним із учасників угрупування, детектив повідомив йому, що умовою інвестування в Україну є ухвалення низки законодавчих ініціатив щодо надання підприємствам, які здійснюють утилізацію сміття, «зеленого тарифу» на продаж електроенергії та іншого нормативного регулювання діяльності підприємства.

За даними слідства, після цього учасник злочину познайомив детектива з народним депутатом України. Під час подальших зустрічей народний обранець висловив прохання передати йому через посередника неправомірну вигоду у сумі 13 тис. дол. США за внесення пропозицій до проєкту Закону України «Про управління відходами» та у подальшому ще 200 тис. дол. США для підкупу народних депутатів - членів відповідного Комітету Верховної Ради України.

На початку серпня детектив «під прикриттям» передав  неправомірну вигоду у суммі 13 тис. дол. США за внесення пропозицій  через посередника. 26-27 серпня співучасники планували отримати  кошти у сумі 200 тис. дол. США у тому числі для підкупу народних депутатів. Однак Національне бюро було вимушене припинити подальше виконання спеціального завдання оскільки учасники злочину були проінформовані про документування їхньої діяльності, одночасно змінивши абонентський номери операторів мобільного зв’язку та термінали мобільного зв’язку.

Відповідно до висновків експертиз усі аудіовідеозаписи отримані в ході проведених відносно народного депутата України і його спільника негласних слідчих (розшукових) дій не містять ознак монтажу або підробки, а промовлені на цих відеозаписах висловлювання належать саме народному обранцю і другому співвиконавцю злочину.

Незважаючи на усі намагання народного депутата і його спільника завуалювати прохання надання їм неправомірної вигоди та подальше підбурення до передачі грошей іншим депутатами, висновком судової семантико-текстуальної (лінгвістичної) експертизи підтверджено наявність у висловлюваннях обвинувачених прохання до надання грошових коштів в якості неправомірної вигоди і схиляння ними детектива НАБУ «під прикриттям» до надання неправомірної вигоди членам профільного комітету Верховної Ради України.

Під час досудового розслідування з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання на нерухоме майно і автотранспортні засоби обвинувачених накладено арешт.

10 вересня 2020 року нардепу та приватному підприємцю повідомили про підозру.

3 березня 2021 року стороні захисту відкрито матеріали слідства для ознайомлення.

Стосовно нардепа та приватного підприємця розслідування закінчено з обвинувальним актом.

Більше про справу тут 

 

 

Внесено до ЄРДР: 
06.08.2020
Дата початку розслідування детективами: 
06.08.2020
Скеровано до суду: 
11.08.2021
Кількість обвинувачених: 
2
Кваліфікація: 
ст. 368 ч.4, ст. 369 ч.4
Суд, що розглядає: 
Вищий антикорупційний суд