Схема замаху на розтрату «Кіотських коштів»

19.01.2017 17:23

21 січня 2016 року детективи НАБУ внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості, кваліфіковані за ч.2 ст.15, ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України, за фактом замаху на розтрату державних коштів, виділених Україні на підставі Кіотського протоколу до рамкової конвенції ООН про зміну клімату. За версією слідства, Міністерство екології та природних ресурсів України за рахунок коштів, отриманих за Кіотським протоколом, мало профінансувати проект із заміни світильників з лампами розжарювання на світильники на основі LED-технологій на об’єктах соціальної інфраструктури по всій країні. В результаті змови посадових осіб ДП «Укрекоінвест», відповідального за організацію тендеру, з низкою приватних структур, підрядником обрано маловідоме ТОВ «Агротехбуд», яке мало виконати роботи з переоснащення на умовах 70%-ї передплати. Детективи НАБУ встановили, що виконувати роботи за проектом злочинці не мали наміру, а отримані кошти планували перерахувати компаніям із ознаками фіктивності. Відповідно до висновку судової економічної експертизи, проведеної за постановою прокурора САП, сума потенційних збитків від злочину склала 336 млн грн. Всього ж підприємство з ознаками фіктивності – ТОВ «Агротехбуд» – мало отримати грошові кошти в сумі 480 млн грн.

Першого підозрюваного у цьому провадженні – секретаря комітету з державних закупівель ДП «Українські екологічні інвестиції» – детективи НАБУ затримали 16 травня. У змові з групою осіб він організував придбання фіктивних суб’єктів господарської діяльності та забезпечив їх перемогу при проведенні процедур державних закупівель. Зараз цей підозрюваний (ч.2 ст.15 ч.5 ст.191, ч.1 ст.366, ч.4 ст.358 КК України) перебуває під вартою.

1 червня у м. Старобільськ Луганської області детективи затримали другого підозрюваного. Цей затриманий за попередньою змовою з секретарем ДП «Українські екологічні інвестиції» створив під чужим іменем підконтрольну групу фіктивних підприємств, оформлених на підставних осіб. Таким чином він намагався зімітувати конкуренцію для забезпечення перемоги фіктивних суб’єктів господарської діяльності при проведенні державних закупівель.

12 липня детективи НАБУ затримали ще одного учасника корупційної схеми – колишнього директора ДП «Українські екологічні інвестиції».

Станом на 16 листопада у рамках кримінального провадження двох осіб заарештовано, щодо двох ухвалено обвинувальні вироки, одна особа перебуває під домашнім арештом, двох осіб оголошено у національний розшук та одну особу – у міжнародний.

21 листопада проведено обшуки за місцем реєстрації та за колишнім місцем роботи (офісне приміщення) дев'ятого підозрюваного. Ним виявився громадянин Російської Федерації, який разом із раніше встановленими спільниками взяв участь у придбанні фіктивних підприємств та виготовив документацію конкурсних торгів від їх імені, яку використали під час проведення процедур закупівель LED-світильників наприкінці 2015 року. У результаті обшуків вилучено документи, які додані до доказової бази.

31 березня 2017 року завершено досудове розслідування. Підозрюваним та їхнім захисникам надано доступ до матеріалів розслідування.

6 червня обвинувальний акт стосовно чотирьох учасників замаху скеровано до суду.

Зокрема, директор ДП «Укрекоінвест» обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 («Замах на заволодіння чужим майном»), ч. 2 ст. 382 («Невиконання рішення суду»), ч. 1 ст. 366 («Службове підроблення») Кримінального кодексу України. Директор КП «Одесаміськсвітло», який своїми діями сприяв виготовленню документації для участі у тендері фіктивних підприємств – у злочині за ч. 1 ст. 366 КК України.

Двом співробітникам ДП «Укрекоінвест», які входили до складу комісії з проведення конкурсних торгів цього підприємства, інкриміновано злочини, передбачені ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 358 («Використання підробленого документу»), ч. 1 ст. 366 КК України.

Загалом слідством встановлено причетність до участі у замаху десяти осіб. Один із ключових організаторів замаху на заволодіння державними коштами, екс-службовець ДП НАЕК «Енергоатом», наразі перебуває в міжнародному розшуку. Стосовно нього застосують процедуру так званого заочного засудження (на підставі глави 24-1 КПК України). Стосовно двох осіб суд виніс вироки на підставі угод про визнання винуватості. Ще двох осіб оголошено у національний розшук, одну особу – у міжнародний. Матеріали щодо вчинених ними незаконних дій виділені в окремі провадження.

Інфографіка у кращій якості: https://www.flickr.com/photos/nab_ukr/36514795776/in/album-72157679094761820/