Заступник директора НАБУ Гізо Углава: Час хабарів у конвертах минув, корупція в Україні стала транснаціональною

Бюджет Національного антикорупційного бюро в 2016 році виявився у півтора рази меншим, ніж того просило керівництво – близько півмільярда гривень. Заступник директора НАБУ Гізо Углава запевняє, що це не позначиться на результатах роботи, хоча б тому, що Бюро розраховує на допомогу від міжнародних партнерів.

На сьогодні у штаті цієї структури працюють 70 детективів, до середині березня 2016-го року їх чисельність зросте до 200 осіб. Як «вберегти» їх самих від корупції, а також, чому справи Майдану і злочини команди Януковича не будуть розслідуватися детективами НАБУ, Углава розповів в інтерв’ю «Главкому».

В Україні добре розвинене телефонне право. Топ-чиновники в усі часи телефонували керівникам ГПУ і МВС, підказуючи, як повернути ту чи іншу кримінальну справу. Під Генпрокуратурою зустріти депутата, що прямує до будівлі для вирішення якихось своїх питань – звичайна справа і зараз, не лише за часів Януковича. Складно повірити, що ті ж люди не телефонують і не приходять до НАБУ. З чим вони стукають до вас?

Антикорупційне бюро було створене для того, щоб зламати цю систему. Не було жодного дзвінка до мене з проханням або рекомендацією про те, що і як потрібно робити. Щодо всіх проваджень, ініційованих в НАБУ, – ніяких звернень.

Це стосується не лише розслідувань, а й процедури призначення детективів. Були проведені прозорі і одночасно складні конкурси. Жоден із детективів не призначений «за дзвінком».

За останні півтора року було багато гучних заяв і журналістських розслідувань, які так чи інакше викривають топ-керівництво правоохоронних органів. Екс-генпрокурору Олегу Махніцькому приписували придбання готелю Хайят, колишньому заступнику генпрокурора Анатолію Даниленку – сумнівну власність і причетність до пожежі на нафтобазі під Києвом. Хтось із «колишніх» топ-керівників цих органів потрапив до вашого поля зору?

Я не буду називати жодних імен, але поясню, як ми ставимося до цього питання.

Перше, що ми зробили, – провели аналіз всієї інформації з відкритих джерел, включаючи соцмережі і ЗМІ. Перші провадження, розпочаті детективами Бюро, стали результатом саме такої аналітичної роботи. Більш предметно мені не хотілося б говорити, оскільки зараз тривають розслідування.

За який період детективи аналізували інформацію з інтернету?

Нас, в першу чергу, цікавлять злочини, вчинені після Майдану.

Можете назвати найпершу справу, відкриту в Нацбюро. Є ж справа №1?

Про це провадження ми будемо розповідати, коли будуть повідомлення про підозри.

Це стосується порушень у діяльності держпідприємств?

Так.

З Єдиного реєстру судових рішень можна дізнатися, що однією з таких справ є розслідування навколо діяльності «Запоріжжяобленерго».

Відійдімо від назв. Розслідування ще не означає, що хтось винен. Коли будуть результати розслідування, тоді суспільство дізнається всі подробиці.

 

Як випливає з судового реєстру, Національне антикорупційне бюро України почало досудове розслідування проти топ-менеджера ВАТ «Запоріжжяобленерго», ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» та ЗАТ «ХК «Енергомережа». Їх підозрюють у привласненні майна в особливо великих розмірах (ч. 5 ст.191 КК України).

 

Губернатор Одеської області Михаїл Саакашвілі озвучував інформацію про порушення в роботі держпідприємств на 120 мільярдів гривень. Приводом для розслідування НАБУ зі «списку Саакашвілі» стали поки що дані про порушення, нібито допущені на Одеському припортовому заводі. Це єдина справа, відкрита після гучних заяв одеського губернатора?

Розслідування по Одеському припортовому заводу веде одеська прокуратура, Головне слідче управління МВС і ми. Там кілька епізодів злочину.

Але це єдине провадження зі «списку Саакашвілі»?

Є й інші факти, які прийняті в роботу, перевіряються.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

у НАБУ зараз близько 20 справ. Скільки з них стосуються злочинів скоєних колишньою владою, а скільки нинішньої?

95% розслідувань стосуються періоду 2014 – 2015 років.

Зараз вже біля двох десятків справ?

Уже більше. Справа в тому, що Генеральна прокуратура України передала нам кримінальні провадження, підслідні Національному антикорупційному бюро. Але, як ви знаєте, напередодні парламент прийняв закон, згідно з яким всі розслідування, які знаходяться в компетенції НАБУ, але розпочаті іншими правоохоронними органами, залишаються у них.

Це добре чи погано, що в НАБУ не передали все, що розслідувала Генеральна прокуратура?

У Генпрокуратурі нарахували 22 тисячі томів матеріалів тих проваджень, які передбачалося спочатку передавати детективам Антикорупційного бюро. Це б повністю паралізувало роботу НАБУ.

Після прийнятих змін до законодавства, ці провадження залишаться, і будуть завершуватися слідчими Генеральної прокуратури, які починали над ними працювати. Але в інтересах слідства, яке веде НАБУ, ми маємо право витребувати те чи інше провадження і продовжити розслідування.

У Генеральної прокуратури є можливість відмовити в передачі будь-яких справ до НАБУ?

Ні, за законом, вони будуть зобов'язані це зробити.

Тобто, Бюро розпочинає роботу з чистого аркуша?

Так.

Артем Ситник говорив, що найближчим часом, у січні, відбудуться перші затримання.

У нас вже були перші затримання за підозрою в отриманні хабара суддями.

Ви не озвучуєте імена і назви компаній, відносно яких порушені кримінальні провадження. Але загальну суму збитку, нанесеного в результаті корупційних дій, можете озвучити?

Так рахувати важко, але думаю, що більше 300 млн. гривень. Ця сума не може бути точною, бо в процесі розслідування можуть з’явитися нові факти.

Які пріоритети в роботі НАБУ?

Наш підхід – максимально виявляти корупційні схеми.

Так, зараз люди беруть хабарі, як це відбувалося і раніше. Але час хабарів в конвертах вже минув, тому що в корупційних схемах України беруть участь іноземні офшорні компанії. Корупція в країні стала транснаціональною.

Тому кримінальні провадження, заведені за фактами «традиційної» дачі хабарів «готівкою», – також пріоритет, але більш важливо – розкривати великі схеми, в яких задіяні компанії і банки інших країн, де відбувається легалізація корупційних коштів з України. Тому що далі триватиме робота з повернення майна. Тільки після розслідування корупційних схем буде можливо ставити питання про повернення активів.

Чи можна виділити універсальну схему?

Примітивних схем в Україні немає. Використовуються досконалі механізми з залученням високопрофесійних юристів, розкривати їх дуже складно. У держзакупівлях часто використовується схема з використанням фірм-прокладок, за допомогою яких ціни завищуються при закупівлях і занижуються при продажах. Звідти гроші йдуть на рахунки закордонних банків, потім – офшорних компаній, і простежити їх рух дуже складно. Тому ми залучаємо міжнародних експертів, які навчають детективів, аналітиків виявляти такі схеми, знаходити ці гроші і арештовувати їх.

Які організації допомагають?

В основному, уряди США, Великобританії і країн ЄС.

Результати є?

Так. Перші провадження, відкриті в НАБУ, ґрунтувалися на методах аналізу інформації, якими ділилися іноземні фахівці.

Що це за методи?

Методи аналізу: де шукати корупційні ризики, як їх знаходити і оцінювати перспективу виявлення злочину – щоб була можливість з безлічі фактів, виділити найбільш перспективні, що дозволяють розкрити і довести факт злочину.

Заступник генпрокурора Віталій Касько в інтерв’ю «Главкому» повідомляв, що питання зняття санкцій з команди Віктора Януковича постане вже в січні – лютому, а в березні вони, швидше за все, будуть зняті. Чи не єдиним шансом зберегти під арештом їх рахунки може стати звернення НАБУ, яке може попросити ЄС про відстрочку, переконавши в швидких результатах. Правда, з урахуванням того, що НАБУ не братиме в роботу ці розслідування, можна припустити, що санкції все ж знімуть?

Передача справ до НАБУ не стане приводом для продовження санкцій. Це, в свою чергу, можливо лише шляхом проведення ефективного розслідування.

Але в НАБУ справи відносно фігурантів списку санкцій не передавались?

Ні.

Після того як рік тому Великобританія зняла арешт із заморожених рахунків екс-міністра природних ресурсів Миколи Злочевського на $23 млн. Було відкрито кримінальне провадження. Нібито, розблокування відбулося не без допомоги співробітників Генпрокуратури. Ця справа також не в вашій компетенції?

 

Уже почали розслідувати ці факти, але про результати говорити ще рано.

 

 

У листопаді 2014 року Генпрокуратура отримала звернення адвоката Миколи Злочевського, в якому захисник чиновника-втікача просив надати інформацію про те, чи існують підстави для притягнення до кримінальної відповідальності колишнього міністра. Була відповідь ГПУ, в якій вказувалося: підстави для притягнення до кримінальної відповідальності Злочевського – відсутні. Цей лист адвокат перенаправив до Британії, яка на цій підставі і розблокувала $23 млн.

 

Наскільки вже все зрозуміло в цій справі?

Щоб зрозуміти причину зняття арешту – потрібен оригінал рішення, винесеного судом Великобританії. Тоді можна коментувати причини і учасників.

Справи Майдану не передавалися до НАБУ?

Ні.

Справа «діамантових прокурорів» буде передаватися в Бюро?

Наскільки я знаю, там майже все закінчено і готове для передачі в суд. Немає сенсу брати в роботу розслідування, яке майже завершене. Ми хочемо відповідати за нашу роботу, яку починаємо з нуля. Це велика відповідальність і ризик – почати з нуля і пообіцяти суспільству швидкі результати.

Корупція в судовій гілці влади – пріоритет у вашій роботі?

Факт того, що судова система корумпована, доводить те, що перші два провадження, які ми розпочали, це розслідування щодо суддів.

Але корупція в Україні – всюди, вона не може існувати лише в одному певному органі або гілки влади. Згоден, що потрібна дуже сувора, принципова кримінальна політика. Але для боротьби з корупцією важливо реформування всіх органів, не лише правоохоронної системи. Однією кримінальної політикою – не впоратися. Наша мета – показати невідворотність покарання для корупціонера. Але разом з тим обов’язково має відбутися реформування системи.

Яке має значення, якщо ти заарештуєш суддю, у якого зарплата в 5-8 тис. гривень, якщо на його місце прийде інший з таким же доходом. Кожен чиновник повинен мати гідну зарплату і місце роботи. Ось тоді він буде вважати себе гідним членом суспільства і враховувати ризик втратити такий статус... Тільки тоді буде зменшуватися корупційний фон.

Наприкінці грудня заступник Генерального прокурора Давид Сакварелідзе повідомив, що проти судді, який видав санкцію на обшук у так званих «діамантових прокурорів», завели кримінальну справу. Мовляв, його шантажували, вимагаючи визнати справу сфальсифікованою. Генпрокуратура спростовувала як сам факт кримінального провадження, так і тиск на суддю. Але разом з тим, виникає сумнів у тому, що заступник Генерального прокурора став би кидатися подібними фразами, не маючи підстав.

Я повинен знати матеріал, щоб коментувати. Але той факт, що судді, який давав санкцію на обшук у справі т.зв. «діамантових прокурорів» повідомляють про підозру, сам по собі викликає запитання.

На фінансування Національного антикорупційного бюро в держбюджеті на 2016 рік передбачено 486 млн. гривень. Це та сума, яку НАБУ просило?

Ні, сума менша, але це компромісне рішення.

Скільки ви хотіли отримати?

750 млн. гривень. Нам необхідний такий великий бюджет, тому що все починаємо з нуля, нам багато чого треба закуповувати – сучасне обладнання, сучасні програми.

Але з урахуванням урізання бюджету в півтора рази, як це позначиться на роботі?

Ми сподіваємося на допомогу міжнародних партнерів. Це дозволено законом. Нам вже допомагають уряди США, Великобританії і ЄС. Зокрема, США фінансували тестування детективів і тренінги для них. Допомогу в проведенні тренінгів надала і британська сторона. США зараз обіцяють надати велику технічну допомогу. GIZ (Німецьке товариство міжнародного співробітництва – «Главком») ремонтує для нас тренінг-кімнати, де детективи будуть проходити навчання з сучасних методів розслідування.

Напередодні зустрічалися з однією з міжнародних організацій з питання обладнання кімнат для допитів.

Зараз в НАБУ працює 70 детективів. Всього планувалося...

...242 детективи. Друга хвиля набору вже розпочата. Ми закінчили тестування претендентів на посади старших детективів, а до кінця січня мають завершитися співбесіди з ними, після чого відібрані кандидати почнуть працювати. Паралельно йде наступна хвиля – відбір на посади детективів. Загалом, ми збираємося найняти ще 120 – 130 детективів.

Тобто, всього буде 200 осіб. Які терміни для укомплектування такого штату?

До середини березня.

Сьогодні в НАБУ понад 20 проваджень і 70 детективів. Вони всі задіяні в розслідуваннях?

Так, беруть участь всі, вони розбиті на групи, це дозволяє ефективно проводити розслідування і водночас мінімізувати корупційні ризики: набагато складніше домовитися з групою, ніж з однією людиною.

Федір Орищук