Одержання неправомірної вигоди за сприяння іноземній компанії в здійсненні видобутку бурштину в Україні ("Бурштинова справа")

Детективами НАБУ здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000003712 від 28.11.2016 (зареєстровано САП, і одразу скеровано до НАБУ) 

Слідство встановило щонайменше п’ять епізодів злочинної діяльності, в результаті якої затримані особи, які, діючи в інтересах вказаних народних депутатів, отримали від представника іноземної компанії неправомірну вигоду на загальну суму понад 300 тис. дол. США.  Ці кошти використано для підготовки законопроектів, незаконного впливу на посадових осіб Держгеокадастру, Держлісагентства, Держгеонадр України, органів місцевого самоврядування, суду та прокуратури з метою безперешкодного ухвалення рішень на користь зазначеної іноземної компанії.

Коло питань, у вирішенні яких народні обранці України обіцяли сприяння «за винагороду», включало в себе:

-  внесення до Верховної Ради України проектів законів, спрямованих на запровадження пільгових умов для здійснення діяльності з видобутку бурштину (в частині оподаткування діяльності з видобутку, а також із звільнення від оподаткування з ввезення на територію України обладнання для промислового видобутку бурштину);

-  вплив на прийняття посадовими особам Держлісагентства України наказу про затвердження переліку замель лісогосподарського призначення, в межах яких є частини, які порушені внаслідок незаконного видобутку бурштину і потребують рекультивації;

- вплив на прийняття посадовими особами Держгеокадастру України рішень, пов’язаних із визначенням координат та наданням погоджень на відведення земель лісогосподарського призначення, у межах яких є частини, які порушені внаслідок незаконного видобування бурштину і потребують рекультивації;

- вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави – посадових осіб органів прокуратури та суду, спрямованих на скасування спеціальних дозволів на користування надрами, виданих низці приватних компаній;

- вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави – посадовими особами Державної служби геології та надр України та органів місцевого самоврядування, спрямованих на видачу спеціальних дозволів на користування надрами та відповідних погоджень суб’єкту господарювання, необхідних для здійснення видобутку бурштину.

За даними слідства, злочин вчинено за участі народних депутатів України. 11 липня 2017 року Верховна Рада України задовільнила відповідні подання керівника САП Назара Холодницького та надала згоду на притягнення їх до кримінальної відповідальності.

Під час проведення слідчих дій вилучено понад 100 кг бурштину, вогнепальну зброю, набої до неї, комп’ютерну техніку, чернетки та копії документів, які містять інформацію щодо вчинення злочину.

Більше деталей про ключові події розслідування однієї з найбільш резонансних корупційних справ в історії України у фільмістатті та інтерактивному тайм-лайні.

Досудове розслідування завершено, складено обвинувальний акт: 05.10.2018. 

Номер справи у суді - 752/20991/18, Печерський районний суд м.Києва. 

 

23 жовтня не відбулося підготовче засідання через хворобу одного з суддів, нове засідання буде призначене після виходу судді з лікарняного.

 

18 лютого Апеляційний суд визначив підслідність за Печерським районний судом м.Києва. 

Поточний статус: 
призначене підготовче засідання
Кваліфікація: 
ч.4 ст.368, ч.2 ст.28, ч.2 ст.369-2, ч.1 ст.366
Яким судом розглядається: 
Печерський районний суд м.Києва