Схема заволодіння коштами за участі службових осіб ВАТ «Запоріжжяобленерго»

4 грудня 2015 року детективи НАБУ розпочали розслідування кримінального провадження, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, за фактом привласнення службовими особами в особливо великих розмірах майна ВАТ «Запоріжжяобленерго».

У рамках розслідування наприкінці січня – початку лютого 2016 року НАБУ подало до суду 4 позовні заяви про визнання недійсними договорів уступки права вимоги між ВАТ «Запоріжжяобленерго», в якому державі належить понад 60% акцій, та приватною структурою «ЕНЕРГОМЕРЕЖА». Відповідно до цих договорів відбулася заміна кредитора у зобов’язаннях на загальну суму 346,2 млн. гривень, які повинні були надійти від великих споживачів електроенергії. Таким чином, внаслідок незаконно укладених договорів право держави щодо вимоги боргу за спожиту електроенергію у розмірі 346,2 млн. грн було передано приватній фірмі, що суперечить чинному законодавству.

Встановлено, що на виконання даних договорів споживачами електроенергії було сплачено на рахунки ПрАТ «ХК «Енергомережа» близько 200 млн. гривень, які так і не надійшли на рахунки ВАТ «Запоріжжяобленерго». У той час, як, відповідно до ч. 2 ст. 15-1 Закону України «Про електроенергетику», кошти за спожиту електроенергію можуть надходити лише на спеціальні рахунки постачальника, який не може укладати договори про переуступку боргу.

4 березня Солом’янський районний суд м. Києва наклав арешт на грошові кошти на загальну суму понад 116 млн. грн, що перебували на банківських рахунках ПрАТ «ХК «Енергомережа».

9 березня Господарський суд міста Києва задовольнив першу із п’яти позовних заяв Національного антикорупційного бюро про визнання недійсними договорів уступки права вимоги між ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ПрАТ «ХК «ЕНЕРГОМЕРЕЖА». Зокрема, цим рішенням Суд визнав недійсним договір, згідно з яким ВАТ «Запоріжжяобленерго» відступило «Енергомережі» право вимоги боргу в розмірі понад 39,3 млн гривень від ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат».

16 березня 2016 року ухвалою Господарського суду міста Києва було накладено арешт на грошові кошти на банківських рахунках «Енергомережі». Це було зроблено для забезпечення позову НАБУ щодо визнання недійсним договору про відступлення права вимоги. Відтак, у випадку визнання недійсним вищезазначеного договору «ХК «Енергомережа» буде зобов’язана повернути 41,8 млн. грн, які в подальшому повинні бути зараховані на поточний рахунок «Запоріжжяобленерго».

29 березня суд задовольнив другу із п’яти позовних заяв. Зокрема, цим рішенням визнано недійсним договір, згідно з яким ВАТ «Запоріжжяобленерго» відступило «Енергомережі» право вимоги боргу в розмірі понад 112,3 млн. гривень від ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат».

5 квітня суд задовольнив третю із п’яти позовних заяв НАБУ. Цим рішенням суд визнав недійсним договір, яким ВАТ «Запоріжжяобленерго» відступило «Енергомережі» право вимоги боргу в розмірі понад 38 млн грн від ПАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь».

Також 5 квітня Солом’янський районний суд м. Києва ухвалив рішення залишити арешт на кошти у сумі понад 116 млн гривень, що перебувають на банківських рахунках ПрАТ «ХК «Енергомережа».

13 квітня Київський апеляційний господарський суд ухвалив рішення залишити арешт на грошових коштах в сумі понад 41,8 млн. гривень, що перебувають на банківських рахунках ПрАТ «ХК «Енергомережа». Дані кошти були перераховані ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» на рахунок «ХК «Енергомережа» в рамках договору про відступлення права вимоги боргу за електричну енергію, яку постачає ВАТ «Запоріжжяобленерго».

21 квітня Господарський суд задовільнив дві останні позовні заяви НАБУ про визнання недійсними договорів уступки права вимоги між ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ПрАТ «ХК «Енергомережа» на суму понад 156,6 млн. грн. Зокрема, цим рішенням суд визнав недійними дві угоди – на суму понад 42,3 млн грн і 114,3 млн. грн, якими «Запоріжжяобленерго» відступило «Енергомережі» право вимоги боргу за електроенергію від ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат».

Досудове розслідування триває.