Стенограма брифінгу Директора Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника щодо подій навколо затримання голови Державної фіскальної служби 2 березня 2017 року (3.03.2017)

06.03.2017 13:02
Директор НАБУ Артем Ситник

Артем Ситник: Добрий день, шановні колеги! Вчора (2 березня – прим.) відбулося затримання, і воно, як завжди, супроводжується певними спекуляціями. Тому ми вирішили провести цей брифінг, щоб дати відповіді на питання, які хвилюють суспільство, представників засобів масової інформації.
Нагадаю, влітку 2016 року парламентом прийнято рішення про зняття імунітету з народного депутата Олександра Онищенка. Якщо пригадати, то під час того засідання представники майже всіх фракцій зазначили: «Добре, ви затримали членів злочинної організації Онищенка, але необхідно дати юридичну оцінку діям представників «Укргазвидобування» і Державної фіскальної служби України». Звичайно, що слідство у цьому напрямку проводилося від самого початку. Нещодавно, ми вже про це повідомляли, було затримано двох топ-чиновників – один чинний, один колишній – державного підприємства «Укргазвидобування».

Також паралельно проводилося розслідування у напрямку дослідження протиправних дій працівників Державної фіскальної служби України. За результатами цієї роботи вчора працівниками Антикорупційної прокуратури погоджено підозру, підготовлену детективами, і, відповідно, здійснено затримання голови Державної фіскальної служби. Йому була оголошена підозра. Хочу висловити окрему подяку колегам із Антикорупційної прокуратури. Бо це, дійсно, була спільна робота детективів і прокурорів. В її результаті – зібрано достатньо доказів того, що в діях службових осіб Фіскальної служби вбачаються ознаки злочину, передбаченого ст.364 Кримінального кодексу. На сьогодні складено протокол про затримання відносно голови ДФС, йому оголошено про підозру у скоєнні згаданого злочину.
Хотілося б одразу зняти маніпуляції, що хтось щось порушив (при здійсненні слідчих дій – прим.). На жаль, усі наші розслідування супроводжуються такими спекуляціями. Наголошую: всі дії детективів, прокурорів були законними. На сьогодні складено протокол про затримання, оголошено про підозру. У подальшому будуть прийняті рішення, погоджені Антикорупційною прокуратурою, щодо запобіжного заходу. Наскільки мені відомо, САП має намір ставити питання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. Зі слів Назара Холодницького (заступника Генерального прокурора України – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури), прокуратура наполягатиме на відстороненні пана Насірова з займаної посади (3 березня Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про відсторонення голови ДФС на час проведення розслідування НАБУ – прим.).

Поки я сюди їхав, читав коментарі щодо вчорашніх подій. Тому, аби зняти всі питання, хотів повідомити, що відбулось. Вчора було проведено низку обшуків за місцем роботи і проживання голови ДФС. На момент проведення обшуку в офісі ДФС, була інформація, що він повинен з’явитися на роботі. Даних про те, що він знаходиться на лікарняному, перебуває за межами робочого місця, у нас не було. У подальшому на робочому місці він не з’явився, його місцезнаходження було встановлено не з тих документів, які ми бачили у Фіскальній службі. За оперативними даними, отриманими детективами, ми встановили, що голова ДФС з’явився у клінічній лікарні «Феофанія». Стан його здоров’я нібито різко погіршився. Тому, після проведення обшуку, детективи відправилися туди та вчинили відповідні процесуальні дії.
Зараз ми бачимо, що є ситуація, коли нібито стан здоров’я підозрюваного не дозволяє проводити слідчі дії. Детективи зараз отримують медичну документацію, яка характеризує його стан здоров’я. Відповідно, ця медична документація буде перевірена фахівцями, і, після того, як буде ухвалений об’єктивний висновок щодо стану здоров’я затриманого, буде надалі прийнято рішення щодо доставки його до суду чи переміщення в ізолятор тимчасового тримання.
У чому обвинувачується Роман Насіров? Суть звинувачення полягає в тому (про це говорив вчора прокурор, який погоджував підозру), що фірмам, бенефеціаром яких є пан Онищенко, впродовж тривалого проміжку часу безпідставно, всупереч вимогам законодавства, надавались відстрочки по сплаті рентних платежів до бюджету. Відповідно, сума збитків, згідно проведеної у справі економічної експертизи, складає близько двох мільярдів гривень. Це – коротка суть тієї підозри, яка була вчора оголошена голові Фіскальної служби. У мене все.

ЗАПИТАННЯ ВІД ЖУРНАЛІСТІВ
Українські новини: Артеме Сергійовичу, скажіть, будь ласка, чи правда, що підозра Насірову була готова, лежала у вас на столі, навіть не у вас, а у Назара Холодницького, два тижні тому. Чому саме зараз відбулось затримання? Чи перевіряється інформація про можливу наявність у Насірова іншого громадянства, крім українського? І як Ви уявляєте ситуацію, коли його, скажімо, вестимуть до суду на ношах?
А.С.: Я б не хотів говорити про уявні ситуації. Ми почали проводити слідчі дії тоді, коли отримали відповідні процесуальні рішення: ухвалу суду про проведення обшуків, після вивчення всіх матеріалів справи прокурорами. Мала місце певна дискусія між детективами і прокурорам, але підозру погоджено. Після того ми вирішили проводити відповідні процесуальні дії. Також детективи отримали доручення від пана Холодницького щодо нерозголошення даних досудового слідства. Тому зараз я можу діяти тільки в тих межах, які визначив Антикорупційний прокурор. Він зранку висловив свою позицію по цій справі. Я нічого нового до цього додати не можу, оскільки фактично ми з ним домовилися, що на цьому етапі ми будемо максимально зберігати таємницю слідства і говорити тільки те, що не зашкодить подальшому розслідуванню.

Економічна правда: Уточніть, будь ласка, у чому була незаконність, безпідставність відстрочки, тому що сам по собі цей процес прописаний у Податковому кодексі. Який саме механізм нанесення двомільярдного збитку через цю схему? Також Ви говорите про дотримання таємниці слідства, але народні депутати безпосередньо були присутні під час вручення підозри, писали про це у фейсбуці. Чи було зливання інформації, і чи могли знати про ці дії наперед? І момент покарання. Уже зрозуміло, що він може бути відсторонений від посади. Наскільки це можуть підтримати?
А. С.: Момент покарання – це виключно компетенція суду. Що стосується присутності народних депутатів, я їх точно не запрошував, але, враховуючи статус народного депутата, вони мають можливість робити те. Що стосується механізму спричинення збитків. Такий механізм як відстрочка (сплати податкових платежів – прим.) передбачений податковим законодавством, але він є законним за наявності певних підстав. У конкретному випадку відстрочка застосовувалася незаконно, тому що підприємства (задіяні в схемі завдання збитків ПАТ «Укргазвидобування» й підконтрольні Олександру Онищенку – прим.), взагалі не платили. Рішення про відстрочку приймалося за умови, що має бути внесена хоча б частина платежів. Але цього не було, і знову приймалося рішення про відстрочку. У деяких випадках клопотання від суб’єкта господарювання ще не надходило, а рішення про відстрочку вже приймалося. Є низка інших доказів, які вказують на те, що ці рішення, які були прийняті однією особою, незаконні. На жаль, більш детально я просто не маю процесуального права розповідати наразі.

Запитання: Чи отримали вже адвокати підозру і чи включилася вже процедура 72 години?
А. С.: Процедура (обрання запобіжного заходу – прим.) включається з моменту складення протоколу про затримання. Відтак, час пішов. Протокол складено детективами вчора.

ТСН, «1+1»: Що будете просити у суду? Чи буде можливість застави у разі тримання під вартою?
А. С.: Просить не Директор НАБУ і, навіть, не детектив, а прокурор. З огляду на публічну позицію мого колеги Назара Івановича Холодницького, то прокурори наполягатимуть на триманні під вартою.
ТСН, 1+1: Скажіть, будь ласка, хто ще є фігурантами «справи Онищенка»?
А. С.: До цієї справи прикуто багато уваги. Фактично розслідування цієї справи складається з трьох блоків: перший – це безпосередньо люди, які входили до злочинної організації Онищенка, другий – це службові особи ПАТ «Укргазвидобування», за сприяння яких можливі були маніпуляції з газом, і третій блок – це службові особи Державної фіскальної служби, які приймали, на нашу думку, незаконні рішення про відстрочку платежів із ренти. Зараз всі три блоки відпрацьовані (детективами – прим.). Частина обвинувачених вже знайомиться з матеріалами слідства. Знову ж таки, Антикорупційний прокурор Холодницький дав вказівку в найближчий час скерувати цю справу до суду. Мається на увазі справа, по якій було вчора затримання.

УНІАН: Стосовно медичного огляду. Як цього разу буде? І який суд в які дні розглядатиме питання обрання запобіжного заходу та відсторонення?
А. С.: Все залежить від наших колег із Антикорупційної прокуратури. Що стосується медичної частини цього питання, навіть по цій справі, може, хтось пам’ятає, дуже тривалий арешт був пана Постного (одного з ключових фігурантів «газової справи» – прим.) – майже півтора місяця. Там були маніпуляції з медичними документами, станом здоров’я… Тим не менше, стосовно нього було прийнято рішення про обрання запобіжного заходу взяття під варту.
УНІАН: Процесуальний термін 72 години буде дотриманий?
А. С.: Звичайно. Як ми можемо порушувати закон? Тим більше у такій справі, розслідування якої супроводжуватимуть тони бруду, які скидатимуться на Антикорупційну прокуратуру й Національне антикорупційне бюро.

Радіо Свобода: Пане Артеме, скажіть, будь ласка, чи були у працівників лікарні законні підстави не пускати детективів? І друге: якщо перевірка медичних документів встановить симуляцію, потурання симуляції, чи понесуть відповідальність лікарі? Бо це далеко не перший випадок.
А. С.: Детективи і прокурори вчора поводилися максимально коректно. Ми намагалися не застосовувати силу без наявних на те підстав. Таких підстав не було. Була проведена роз’яснювальна робота з медперсоналом лікарні. Після того, як детективи зайшли до приміщення, були проведені процесуальні дії. Якщо звернутися до подій навколо вже згаданого пана Постного, то експертиза чітко встановила, що він дійсно симулював поганий стан здоров’я. І цей факт був взятий до уваги о при обранні запобіжного заходу. Звичайно, якщо будуть намагання підробити якісь медичні документи або внести до них завідомо неправдиві дані і це буде встановлено, будемо реагувати відповідно до чинного законодавства.
«Лівий берег»: Я так і не почула відповідь на своє питання, тому переформулюю питання колеги. Пан Насіров готувався виїхати за кордон. Звідки він міг отримати інформацію, що готується його затримання? Які ваші версії?
А. С.: А звідки у Вас інформація, що він отримав цю інформацію?
«Лівий берег»: А чому він тоді готувався їхати за кордон?
А. С.: Ви впевнені, що він готувався? У нас таких даних поки що нема.
Радіо «Голос столиці»: Із тих схем, у яких брав участь Насіров, чи є якась йому безпосередньо вигода? Які суми цієї вигоди?
А. С.: На сьогодні, згідно підозри, яка погоджена прокурором, голові ДФС інкримінують ухвалення незаконних рішень про відстрочку рентних платежів, внаслідок чого завдано збитків бюджету. Це – суть підозри, яка на сьогодні оголошена.

Запитання: А чи можливі будуть ще якісь підозри, крім справи по Онищенку, Насірову?
А. С.: Фактично, це останній напрямок, який ми допрацьовували у цій справі. Злочинна організація, працівники «Укргазвидобування», працівники ДФС. Всі три напрямки нами відпрацьовані. Юридична оцінка діям тих осіб, яких ми підозрюємо у скоєнні злочину, надана, підозри підписані. І зараз у цих провадженнях слідство знаходиться на завершальній стадії. Єдине питання – по пану Онищенку, і це залежатиме від рішення Інтерполу (оголошення в міжнародний розшук – прим.), від можливості його затримання, заочного засудження.

Ліга.net: Не вперше виникає ситуація, коли людина, якій повідомляється про підозру, «впадає в кому» і так далі…. Чи є в НАБУ зараз розроблена методика стандартних дій для таких ситуацій?
А. С.: Методика напрацьована якраз іншою стороною, і ми це часто спостерігаємо. На жаль, це, дійсно, стандартна ситуація. Єдиний вихід із цього всього – об’єктивне обстеження медичного стану підозрюваного.
Ліга.net: Якщо є відпрацьована методика іншою стороною, значить, має бути контргра із вашої сторони.
А. С.: Наша контргра тільки в тому, що ми повинні забезпечити об’єктивне обстеження стану підозрюваного. І все.
Український репортер: Скажіть, будь ласка, з приводу Онищенка. Чи досліджувалися записи Онищенка, чи проводилася експертиза? Чи заблоковані його рахунки, чи накладено арешт на його майно.
А. С.: По цій справі арештовано майна на декілька мільярдів гривень, у тому числі і майно пана Онищенка.

Запитання: Якщо все-таки виявиться, що Насіров симулює, чи передбачене якесь покарання лікарям?
А. С.: Якщо будуть встановлені дані про підробку медичного документу або до нього внесуть завідомо недостовірні дані, то будемо реагувати відповідно до чинного законодавства. Я сподіваюсь, що працівники медичних закладів на це не підуть.