
Назар Холодницький, Керівник САП: Вітаю усіх в нашому приміщенні. Думаю, що вчора і сьогодні багато є розмов-спекуляцій, коментарів із приводу подій вчорашнього дня з затриманням деяких осіб в закладах громадського харчування міста Києва. Я думаю, для початку ми скажемо те, що можемо сказати, те, що дозволяє розповісти таємниця слідства. Все інше — будемо готові відповісти на питання, але просимо зрозуміти, що є таємниця слідства і подробиць, деталей поки сказати не можемо.
Отже, детективами НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП вже протягом тривалого часу здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, пов’язаному з незаконним видобутком бурштину. В ході слідства було встановлено, що два народних депутати з метою отримання неправомірної вигоди від представника компанії-нерезидента, яка зацікавлена у видобутку бурштину в Україні, скористалася правом законодавчої ініціативи з метою протягти через парламент низку змін до законопроектів, які мають покращити умови господарювання для підприємства-замовника при видобутку бурштину та його реалізації, а також запропонували сприяти шляхом впливу на осіб, уповноважених на виконання функцій держави (тобто це є Держлісагентство, ДП «Укрбурштин» та інші) на прийняття ними необхідних рішень для реалізації підприємницької мети.
Зокрема, представник підприємства-нерезидента в Україні звернулася до знайомих з метою налагоджування видобутку бурштину на території України в правовому полі, при цьому запропонувавши внести відповідні зміни до Податкового та Митного кодексів. Ці знайомі організували зустріч представника з головою Секретаріату міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатський контроль», який, у свою чергу, вихваляючись чисельними надійними відносинами з народними обранцями, звернувся до члена вказаного міжфракційного депутатського об’єднання – народного депутата України Полякова – для сприяння у реалізації вказаних інтересів шляхом використання передбаченої законом законодавчої ініціативи.
Поляков, у свою чергу, залучив до вказаної діяльності депутата Розенблата, оскільки останній є автором законопроекту, що регламентує видобуток та експорт бурштину, тому без його активної участі досягти задуманого не було б можливим.
За отриману неправомірну вигоду Поляков та Розенблат внесли відповідні правки до законопроектів, зокрема, щодо зменшення рентної плати за видобуток бурштину з 25% до 5%, звільнення від оподаткування до 2020 року підприємств, які завозять техніку для видобутку бурштину, також були деякі зміни щодо оплати праці та інші.
Водночас за ці зміни було отримано неправомірну вигоду у розмірі 15 тисяч доларів. Разом з тим, вказаний керівник Секретаріату міжфракційного об’єднання з метою впливу на вказаних осіб-народних депутатів із залученням ще однієї особи, яка є помічником народного депутата від «Радикальної партії», та юриста ГО «Системні рішення» запропонувала представнику іноземної компанії відповідні послуги та отримала 11 тисяч доларів за підготовку необхідних документів для подання, просування та прийняття цих законодавчих змін. Це перший епізод злочинної діяльності.
Другий епізод, який тривав паралельно, – після того Розенблат, на думку слідства, вирішив взяти, скажімо так, участь у видобутку та експорті бурштину, у зв’язку з чим уже сам звернувся до представника фірми-нерезидента із проханням (скажімо так, більш подібне на вимогу) організації спільного бізнес-проекту, в якому взяв на себе зобов’язання, скажімо так, «вирішувати» питання з низкою державних служб та органів. При цьому, бурштин, згідно з задумом, мав вивозитися з України за заниженими цінами, а частина дійсного прибутку мала перераховуватися на рахунки компанії, яка розташована у США і, за наполяганням Розенблата, співвласником якої стала його рідна сестра.
Власне, при реалізації цієї другої схеми і відбулося вчорашнє затримання. Загальна сума хабаря по цьому епізоду становила 285 тис. доларів, з яких 85 тис. було передано попередньо охоронцям (які також числилися як помічники-консультанти народного депутата), а при передачі 200 тис. доларів відбулося затримання. Взагалі, станом на зараз всього затримано у нас 6 осіб – це 3 помічників народних депутатів, 1 охоронець нардепа та 2 представники ГО, яке здійснює боротьбу з корупцією.
Думаю, далі в нас буде намальована схема і Артем Сергійович розкаже далі.
Артем Ситник, Директор НАБУ: Перш за все, хотілося би сказати, що це перша операція, проведена за участі офіцерів під прикриттям. Це експериментальний інститут, ми рік тому вирішили його створити й приблизно тоді ж розпочали агентурні операції. І якраз сьогоднішня справа, про яку ми зараз розповідаємо, це перша справа, яка отримана в результаті реалізації агентурної операції. Також мені приємно зазначити, що фактично ця операція проведена у співпраці з Федеральним бюро розслідувань США. Вони в рамках підписаного Меморандуму між НАБУ і ФБР надавали нам допомогу в реалізації цієї операції.
Хотів би коротко додати про те, що встановлено в ході цієї операції.
Дійсно, представник суб’єкта господарювання звернулася до народних депутатів. Спочатку йшлося про пошук законного механізму налагодження видобутку бурштину. За деякий час у полі зору з’явилися народні депутати, які запропонували свої послуги щодо реалізації схеми законного видобутку бурштину шляхом внесення законопроекту, про що вже сказав Антикорупційний прокурор. За це було отримано (тільки за реєстрацію цих законопроектів) 15 тис. доларів, але впливу для того, щоб «протягнути» ці законопроекти через парламент не було, і тому паралельно реалізовувалася схема видобутку бурштину, поки приймається відповідний законопроект. Згідно з цією схемою, під виглядом рекультивації земель на певних ділянках Рівненської та Житомирській областей планувався фактичний видобуток бурштину і, в подальшому, його реалізація через офшорну фірму, засновником якої, знову ж таки, за наполяганням народного депутата Розенблата, була його сестра. Загальна сума отриманих коштів становить понад 300 тисяч доларів. 15 тисяч доларів – це сума, отримана народними депутатами за реєстрацію законопроектів та внесення змін до вже зареєстрованих законопроектів, а інша сума коштів (у тому числі і 200 тисяч доларів) була отримана вчора. Це кошти, фактично, за вплив з боку народного депутата на низку посадових осіб державних органів для реалізації проекту рекультивації земель. Маються на увазі прокуратура Житомирської області, яка повинна була відсудити земельні ділянки, там де планувалося рекультивацію проводити, та інші контролюючі органи, які не заважали це робити і надавали відповідні погодження.
Про підозру повідомлено шести особам: двом охоронцям народного депутата, одному помічнику і трьом представникам міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатський контроль». І зараз вже, наскільки ми переговорили з Антикорупційним прокурором, подання щодо зняття з народних депутатів Розенблата і Полякова депутатської недоторканності скеровані Генеральному прокурору. Сподіваємося, що Генеральний прокурор оперативно відреагує на ці листи і, відповідно, направить подання до парламенту. Бо часу у нас не так багато, адже пленарні засідання парламенту відбуваються цього тижня і буде ще один пленарний тиждень за кілька тижнів (парламент йде на канікули 14 липня – прим. НАБУ). Я думаю, що парламент може встигнути розглянути це питання (дати згоду на притягнення до кримінальної відповідальності народних депутатів – прим. НАБУ). Необхідні для цього докази зібрані – як в ході гласних, так і негласних слідчих дій. Доказової бази більше, ніж достатньо для того, щоб вирішити це питання щодо розгляду та задоволення подання про зняття імунітету з народних депутатів.
Також хотів би сказати про те, що, звичайно, маніпуляції супроводжують кожне таке провадження. Хоча я особисто не знайомий з жодним із згаданих народних депутатів, але сьогодні прочитав коментар, що дії НАБУ, це, буцім-то, помста з боку антикорупційних органів… Насправді операція тривала трохи менше року, і ці кошти, про які ми сказали, 300 тис. доларів передавалися в кілька етапів – це все фіксувалося. І ці всі матеріали будуть надані спочатку на розгляд (регламентного – прим. НАБУ) комітету (якщо Генеральний прокурор все ж таки підпише ці подання), а в подальшому, я думаю, будуть винесені і на планерне засідання ВРУ (з голосування про надання згоду на притягнення до кримінальної відповідальності народних депутатів – прим. НАБУ).
Вчора народний депутат Поляков почав писати, що нібито хтось скоїв напад на його дружину, і ніби була спроба проведення незаконного обшуку приміщення народного депутата... Хочу прокоментувати, що попри те, що це приміщення не зареєстровано де-юре на народного депутата Полякова, ми туди всередину не заходили, тому що знали, що він, фактично, там проживає, відповідно не хотіли порушити закон. Був проведений невідкладний обшук в самому під’їзді, коли підійшла дружина. В чому була суть обшуку? Ми відстежили, що частина коштів, отриманих як неправомірна вигода, були витрачені на придбання телефону, тому, як речовий доказ, було прийнято рішення вилучити цей телефон і, відповідно, долучити до справи як речовий доказ.
І ще один нюанс: вчора була вилучена перша партія бурштину, яка повинна була «йти» по цій схемі. Мається на увазі через підприємство, де засновником була сестра народного депутата Розенблата. вилучені понад 100 кг бурштину,– це якраз така «пробна» партія, щоб запустити цю схему.
Я думаю, що картина доволі ясна, і, сподіваємося, що найближчим часом буде вирішено питання по суті щодо розгляду в парламенті подання про зняття імунітетів з цих депутатів.
Н.Х.: Хочу наголосити, що дії усіх осіб, які затримані і які можуть з часом обґрунтовано підозрюватися у вчиненні інших злочинів, попередньо кваліфіковані слідством як ч.4 ст.368 та ч.3 ст.369-2 Кримінального кодексу України через відповідно статті 27, 28, які регламентують роль кожного з учасників.
Ми сподіваємося, дійсно, що буде можливість (наголошую, що це є лише перша стадія кримінального процесу відносно конкретних осіб)… деяким особам вже оголошено підозру, вони затримані і все, що необхідно для того, щоб вказані подання, які ми направили Генеральному прокурору, були розглянуті в Регламентному комітеті, ми надамо на першу вимогу Регламентного комітету і, власне, ми покажемо там, на чому ґрунтується наше подання. Дякуємо, ми готові відповісти на питання, якщо такі будуть.
ЗАПИТАННЯ ВІД ЖУРНАЛІСТІВ
Українські новини: Скажіть, будь ласка, якщо, відповідно, порушено по отриманню хабара і даванню хабара, правильно, це 369?
А.С.: Це торгівля впливом.
Н.Х.: Це зловживання впливом, так.
Українські новини: Чи не виключаєте ви той факт, що ці подання можуть просто бути не надіслані до ВР, адже ви розумієте, що Народний Фронт (Поляков), Блок Петра Порошенка (Розенблат) – це просто частина, тобто це шляхи коаліції...
Н.Х.: Ви запитуєте як політичний оглядач.
А.С.: Ми не зовсім розуміємо Вашу термінологію.
Н.Х.: Ні, ми розуміємо, ми – юристи, і ми не хочемо займатися якимись політичними іграми. Ми робимо свою роботу. Якщо у нас є підстави вважати, що та чи інша особа вчинила якийсь злочин – їй необхідно оголосити підозру. Ми з юридичної точки зору робимо все можливе, щоб це було по закону, і це було здійснено. Проте які течії і як це може сколихнути, кажете, це є Парламент. Ми над цим не задумуємося, адже нам важлива юридична складова. Ми не виключаємо будь-які незрозумілі ситуації, які були, наприклад, при попередніх поданнях, але ми просто робимо свою роботу.
А.С.: На жаль, компетенція направлення подання у Парламент – це виключно компетенція Генерального прокурора. Тому відповідати за його рішення ми просто не можемо. Але хочу додати від НАБУ, що ми розуміли, що буде складний розгляд цих подань, тому тут, по-перше, мені дуже приємно, що тривалий проміжок часу працювали разом з прокурорами і не було витоку інформації. І ця операція, і офіцери «під прикриттям» – вона вдалася. І друге – чому так довго? Тому що хотілося здобути максимальну кількість доказів, і не просто зафіксувати якісь там певні розмови щодо вимагання коштів і щодо обговорення певних корупційних схем, за які надаються кошти. Хотілося зафіксувати саму передачу коштів. Чомусь було прийнято рішення одним із підозрюваних, щоб кошти приймав, відповідно, один з його охоронців. Це все зафіксовано. Самі розмови, за що даються кошти, у чому суть цієї схеми – це зафіксовано, як зафіксовано і те, що в подальшому за вказівкою кошти передавалася охоронцю, де вони були і вилучені. Причому, були вилучені як кошти, які вчора передавалися (тобто 200 тисяч доларів), так і кошти, що передавалися раніше. Не всі, але частина коштів, яка передавалася раніше, також була вилучена.
Питання: Народний депутат Розенблат казав, що його охоронцеві підсунули ці кошти.
А.С.: Я не знаю, що йому там всунули, але я якраз повністю підтримую прокурора в тій частині, що ми зараз висловили те, що вважаємо за можливе висловити на сьогоднішній день. Ми розказали, в чому полягала корупційна схема, за що передавалися кошти, сума коштів і хто конкретно з осіб причетний до цієї схеми. Найближчим часом, якщо Генеральний прокурор підпише ці подання, найближчим часом ви зрозумієте, що ніхто нікому нічого не всовував.
Санкція статті по 368 передбачає до 12 років позбавлення волі.
Питання: ……
А.С.: На сьогоднішній день даних про причетність цих осіб немає. Оскільки якихось активних дій з боку народних депутатів щодо впливу на цих осіб не було. Але те, що була обіцянка впливати на цих осіб і за цю обіцянку і подальші дії щодо впливу на цих осіб були отримані грошові кошти – це все зафіксовано. Можливо, цей приклад, я не готовий зараз відповісти, це ті самі землі…
Н.Х.: Скажу так. Я скажу, що це положення про проект ділянок воно проходить в цьому провадженні як один з елементів.
112 Україна: Сказали про шістьох затриманих. Коли будуть обирати запобіжний захід? Про що будуть клопотати САП? Уточніть, шість затримані. Охоронці затримані – це охоронці саме Полякова і Розенблата? Чи є ще якісь народні депутати, яких підозрюють? І друге питання – з’явилася інформація, що у САП є подання на зняття недоторканності з народного депутата Олеся Довгого. Чи це дійсно так?
Н.Х.: Перше – я сказав затримано шість осіб. Дійсно, троє – помічники народних депутатів чинних, один охоронець народного депутата (я не буду уточняти кого саме), охоронець і помічники народних депутатів різних фракцій. І два представника ГО, які своєю суттю визначили боротися з корупцією. У нас таких багато зараз, на жаль. І питання про запобіжні заходи – я скажу так, що клопотання необхідні підписані, слідкуйте за анонсами, у тому числі по суду – те, що будуть обирати запобіжні заходи я вам підтверджую, які саме – це будуть визначатися прокурори з детективами. Слідкуйте більше за судом – це буде Солом’янський суд, це простіше.
По Довгому, дійсно, надійшло минулого тижня клопотання, і Генеральним прокурором було визначено раптово підслідність по кримінальному провадженню за НАБУ по факту виділення земельних ділянок у м. Києві у 2007-2009 роках. Це провадження розслідувала прокуратура м. Києва. Ми це подання (оскільки це наша підслідність — Генпрокурор визначив), я не маю права скасувати і таке інше. І ми взяли справу до провадження і вчора мною було підписано відповідне подання про зняття недоторканності, оскільки ми вважаємо, що докази, зібрані для оголошення підозри, є достатніми для внесення даного подання. Чи буде в цьому провадженні обвинувальний акт, і чи піде це провадження до суду – це повинно встановити слідство. Але, враховуючи, шо це провадження розслідувала прокуратура м. Києва (перші дії слідчі), я клопотатиму (вже вчора було підписано) про створення спільної групи прокурорів-слідчих із детективами НАБУ, але по цих матеріалах, що є, як мені доповіли прокурори, даних для оголошення підозри є достатньо, і вчора це подання було підписано і направлено Генеральному прокурору знову ж таки.
ТСН: …Чи вони лобіювали 30 гектарів, 30 тисяч гектарів? Друге запитання: була заява нардепа Парасюка про корупційні діяння службових осіб «Держкіно» чи розслідується ця справа? І третє – місяць назад я написала заяву про вчинення злочину начальником департамента Ковбасином. Чи внесли ви її в ЄРДР чи ні?
Н.Х.: Перше – про рекультивацію. Під гарними назвами криється щось погане. Під приводом рекультивації планувався видобуток бурштину. Я відповів. Друге – по Парасюку. «Держкіно» я не можу зараз відповісти, бо це не предмет брифінгу, я не пам’ятаю, щоб у нас були такі провадження. А по третьому – Артем Сергійович.
А.С. Я теж не пам’ятаю. Ви окремо зверніться – ми відповімо, зараз не готовий відповідати.
Громадське телебачення: Перше питання – з приводу ФБР. Чи можете розказати більш детально, в яких саме процесуальних діях брали участь співробітники Бюро. І друге питання – на якій стадії (це до пана Холодницького), на якій стадії зараз розслідування по лідеру Радикальної Партії Олегу Ляшку.
А.С.: Якщо Ви уважно слухали те, що я сказав – то це знову-таки, повторюю, була операція під прикриттям. І це достатньо такий новий інститут в Україні. І якраз тут, в цьому напрямку була надана допомога. Більш відкрито говорити не можу.
Громадське телебачення: Це консультації, так?
Уточнення від представника іншого ЗМІ: під прикриттям – це такий собі шпигун?
А.С.: Ні. Чесно кажучи, я не пам’ятаю в КПК таке поняття, як шпигун. Але є поняття виконання спеціального завдання в КПК, і є в штаті НАБУ офіцери під прикриттям, які є негласними працівниками, які на підставі агентурних завдань, «внідряються» у певне середовище і виконують певні завдання.
Н.Х.: Ляшко – ви так за нього переживаєте. Слідство триває. До речі, надійшов лист з НАЗК з приводу надання інформації про (а також відео- і аудіозапити) про візит до мене Ляшка 28 квітня, оскільки я так розумію там триває якась перевірка по конфлікту інтересів, оскільки він… є перевірка НАЗК. По слідству – воно триває, рано про щось говорити. Але слідство є і справа «живе».
Питання: Чи є провадження по Карплюку (мер м. Ірпінь)?
А.С.: Це Генеральна прокуратура.
Питання: Скажіть, будь ласка, про цю кампанію, що була створена у США, розкажіть більше, що про неї відомо. Чи будуть розслідувати її діяльність органи в США, чи ФБР в майбутньому буде брати участь в українських операціях?
А.С.: Звичайно, що буде. І у нас на 29 число заплановано перепідписання Меморандуму. Він діяв впродовж попереднього року і буде діяти ще 2 роки. Це перше. І друге, що стосується цієї кампанії. Знову ж таки, втретє вам кажу, була операція під прикриттям, вона включає цілу низку слідчих дій.
Питання: Як називалася фірма?
А.С. Уважно подивіться на екран. «Фуджейра». Операція під прикриттям вона поєднана з реєстрацією фірм, можливо, певним легендуванням особи, яка «внідряється» в певне середовище.
Питання: Прокоментуйте, будь ласка, заяви народного депутата Максима Полякова про тиск?
Н.Х.: Ми не будемо коментувати такі заяви. Тверджень буде багато, і коментувати кожне твердження – це не поважати себе. Є слідство, є слідчі дії. Вчора, дійсно, (правда, він розказував, що вдиралися в його будинок, хоч ніхто і не вдирався) були вилучені елементи, які мають значення для справи. Все було в рамках чинного закону. Зараз буде коментарів багато, і я сподіваюся на конструктив зі сторони захисту, не на якусь телевізійну, скажімо так, баталію, а на юридичну баталію, де буде сторона обвинувачення – свої докази, а сторона захисту – свої.
А.С.: Щодо пресінгу. Якщо проведення слідчих дій – це є пресінг, то, мабуть, так. Хотілося би зазначити, що народний депутат Поляков спереляку вихопив у детектива камеру, на яку фіксувалося проведення слідчих дій і обшук, і цієї камери так і не повернув. І я сподіваюся, що Антикорупційна прокуратура підтримає ще погодження підозри про злочинну діяльність.
Н.Х.: По камері?
А.С.: Це заволодіння чужим майном.
Н.Х.: Ми про це проговоримо.
Питання: Хотів би запитати про Насірова. Там історія така – там тепер Посольство Британії. Що там відбувається?
Н.Х.: Як я вже сказав, ми очікуємо завершення останньої, здається, експертизи для оголошення статті 290. Як тільки ми отримаємо усі дані (чому ми і не можемо закінчити слідство), ми його одразу закінчимо. Посольство Британії – ми вдячні взагалі нашим британським колегам за надання інформації, яка була і є корисною для слідства. Звичайно, що я розумію їхнє обурення з приводу, наприклад, тих перепитій, що ми мали в суді. Якщо британська сторона, британські правоохоронці виявляють якісь ознаки злочину на території Британії і скоєні особами, які є громадянами Британії, – це їхнє право розслідувати і звертатися по допомогу. Якщо такі запити надійдуть, я думаю, до нас (НАБУ та САП), я думаю, що ми в рамках взаємності виконаємо їх якнайшвидше і якнайякісніше.
А.С.: Я хотів би додати з приводу Насірова і цієї ситуації з британським колегами. Були надані матеріали, які підтверджують наявність британського паспорта у підозрюваного. Чесно кажучи, рішення суду… була позиція прокуратури Антикорупційної, НАБУ, і ця позиція підкріплювалася документами, які були надані британськими колегами, і було слово Насірова: «Та ні, це все неправда. Я не отримував цей паспорт». І все. І суд приймає рішення, і всі ці доводи, всі ці документи він ставить під сумнів, і, чесно кажучи, наших британських колег це обурило, як і нас, в принципі. І мені здається це рішення, яке не оскаржується, на жаль, фактично є черговим доказом того, що з такою судовою системою рухати ці справи дуже складно. І потрібно, дійсно, повертатися до дискусії і створювати Антикорупційний суд, адже інакше нам буде не тільки важко «проштовхувати» ті справи, які ми розслідуємо, а й взагалі ми втрачаємо певну довіру з боку наших західних партнерів. Тому що вони, чесно кажучи, не зрозуміли, що відбулося. Тобто є документи, які підтверджують певний факт, є заперечення голослівне і рішення суду – відмовити. Тому…
Н.Х.: Це, може, якщо трактувати міжнародне право, згодом це може трактуватися просто як, наприклад, є багато злочинців, які переховуються від українського правосуддя в інших країнах. І це потім згодом може трактуватися, як відсутність чесного суду, що дає підстави у відмові в екстрадиції і залишення на території перебування. Це прецедент не тільки по справі Насірова, це прецедент для всіх інших справ усіх інших правоохоронних органів. Оце проблема.
Питання: Пане Холодницький, скажіть, будь ласка, чи поздоровив Вас глава Федерації дзюдо в Україні Роман Насіров з призначенням віце-президентом ФФУ? І чи вибачили Ви пана Ситника за «метастази корупції»?
Н.Х.: Я з повагою ставлюсь до усіх спортивних організацій, у тому числі і дзюдо. На жаль, остання розмова з Романом Насіровим закінчилася тим, що рано чи пізно він мене посадить, але це таке. Тому вітання очікувати там не варто. Про метастази – «гарячі слова» «гарячих хлопців». Ладно, все буває в житті.
Питання: Ви теж гарячий? Ви помирилися?
Н.Х.: Я – Холодницький, я – холодний.
Питання: Уточніть по кількості громадських активістів. Двоє-троє…
Н.Х.: Троє, я ж Вам сказав.
А.С.: Вони перетинаються…
Н.Х.: Два, два представники ГО. Вибачте, двоє. А троє – помічників народних депутатів.
Питання: Разом шість?
Н.Х.: Троє – помічників народних депутатів, охоронець і двоє представників ГО. Разом шість, так.
Питання: Буквально щойно Лариса Сарган заявила, що інформації по поданню щодо зняття депутатського імунітету ще немає. Вона ще готується? І уточніть, яка доля цих подань, зокрема і на Дейдея…
Н.Х.: Ні, ці подання були підписані сьогодні о 10 ранку десь. Я не виключаю, що, може, десь на реєстрації. Вони є. Можливо, у нас велика система канцелярська, тому вони є. Принаймні, направлені.
Питання: Доля справи «чорної бухгалтерії»?
Н.Х.: Я скажу. Справа «чорної бухгалтерії», дійсно, була визначена підслідність за Департаментом спецрозслідувань Горбатюка (департамент ГПУ – прим. НАБУ), оскільки ми неодноразово з Сергієм, і разом втрьох обговорювали це питання. Це провадження, оскільки сама собою «чорна бухгалтерія» становить доказову базу справи про узурпацію влади, яка розпочата до створення антикорупційних органів, і є невід’ємною частиною цього провадження, було прийняте таке рішення. Тим не менше, було прийнято також рішення про створення спільних (щоби не перекладати – як там дехто умовиводи виводив – відповідальність з одного органу на інший), у нас було створено спільні групи детективів, а в спільну групу прокурорів включено прокурора САП. Тому нічого не померло, як це пробували розписати деякі особи, які не знають юриспруденції. Провадження розслідується. Це провадження є складовою великої справи про узурпацію, але деякі елементи, які зазначені у «чорній бухгалтерії» продовжують розслідуватися Бюро під процесуальним керівництвом прокурорів САП в рамках спільної слідчої групи.
5 канал: Ви говорили на початку, що 11 тисяч доларів отримав помічник одного з депутатів Радикальної партії. Чи причетний він….
Н.Х.: Депутатське об’єднання воно ж міжфракційне. Є матеріали справи, є помічник одного з нардепів «Радикальної партії».
Питання: Якого?
Н.Х.: Побачите.
А.С.: Це питання вже задавалося декілька разів. На сьогоднішній день встановлено причетність двох депутатів – Розенблат (БПП) і Поляков (Народний Фронт).
Питання: Можна отримати якимось чином деталі – чи будете ви передавати якесь відео у ВР, показувати, як доказ? Чи дійсно була прихована зйомка? Чи буде це потім якось оприлюднено, як гроші передавалися тим конкретним особам…
Н.Х.: Прокурорам вчора, після завершення операції було надано доручення на розтаємнення всіх матеріалів негласних слідчих дій. Думаю, до засідання Комітету будуть розтаємненні, і, власне, на засіданні Комітету (якщо буде така потреба) – ми готові щось продемонструвати, але не зараз.
А.С.: Головне, щоб підписали подання. Нам є, що показати. Головне, щоб ці подання потрапили у Парламент.
Н.Х.: Я думаю, що все буде добре.
Питання: Розенблат каже….
А.С.: Та він каже, що в НАБУ прийшов. Я його вчора шукав – не прийшов.
Н.Х.: Все ще попереду, не переживайте.
Питання: А когось фізично затримано?
Н.Х.: Затримано шістьох осіб.
А.С.: Затримано шість осіб. Я розумію, що це мало, на вашу думку, але усього шість. І два народних депутата – ми затримати не могли, бо ви знаєте, що у нас 25 років імунітет діє, і, на жаль, ще довго буде діяти, мабуть.
Питання: А де вони зараз?
А.С.: Хто?
Питання: В СІЗО?...
Н.Х.: Вони затримані в порядку статті 208. Зараз з ними тривають слідчі дії. Хтось в ІТТ, хтось… Процес триває.
Питання: Скажіть, конфлікт НАБУ і САП – він вичерпаний? І які були причини?
Н.Х.: Не було ніякого конфлікту, є нагнітання у Фейсбуках. Є спільна робота і все.
А.С.: Ви в житті коли-небудь дискутували з колегою? Я – також. Я думаю, Назар Іванович також дискутував з колегою.