Закупівля дизпалива «Укрзалізницею» за завищеними цінами

Детективами НАБУ 20 вересня 2016 року зареєстроване кримінальне провадження № 52016000000000330.

За даними слідства, у березні 2016 року ТОВ «Вог Аеро Джет» виграло тендер та уклало з Філією «ЦЗВ» ПАТ «Укрзалізниця» договір поставки дизпалива за економічно вигідною ціною, яка на той момент була нижчою за ринкову. Згодом «Укрзалізниця» та постачальник тричі (23, 25 і 29 березня 2016 року) підписували додаткові угоди до договору поставки. Відповідно до цих угод службові особи «Укрзалізниці», користуючись нормою закону про можливість підвищення ціни до 10% у випадку її коливання на ринку, кілька разів додатково збільшували вартість дизпалива для залізниці.

Проте, як з’ясувало слідство, законних підстав для укладання третьої додаткової угоди не було, оскільки впродовж 25-29 березня 2016 року ринкові ціни на пальне не зростали. Відтак, закупівельна ціна дизпалива не лише втратила свою економічну привабливість, але й перевищила ринковий рівень цін, що, на думку детективів, призвело до спотворення результатів торгів. «Укрзалізниця» закупила у переможця тендеру три чверті від запланованого обсягу палива за цінами, підвищеними на підставі третьої додаткової угоди, і в результаті переплатила постачальнику за дизельне пальне 92 млн грн.

В липні 2018 року двом колишнім та одному чинному посадовцям «Укрзалізниці», а також двом представникам «Вог Аеро Джет» повідомили про підозру. За місяць потому досудове розслідування стосовно чотирьох із п’яти підозрюваних завершили — стороні захисту відкрили матеріали для ознайомлення

Ще один представник «Вог Аеро Джет», який є організатором корупційної схеми, переховується від органів досудового розслідування за кордоном та оголошений у міжнародний розшук. Розслідування стосовно нього виділене в окреме провадження, і наразі триває.

Крім того, на підставі відомостей, отриманих в ході досудового розслідування, НАБУ ініціювало низку судових позовів, за результатами розгляду яких суд підтвердив безпідставність та незаконність укладення третьої додаткової угоди.

27 липня 2017 року такого висновку дійшов Господарський суд м. Києва18 жовтня того ж року Київський апеляційний господарський суд підтвердив це рішення. 15 березня 2018 року Верховний суд України відхилив касацію ТОВ «Вог Аеро Джет» на рішення судів нижчої інстанції. Відтак, детективи НАБУ здобули додаткові аргументи на користь версії слідства.

На підставі цього рішення «Укрзалізниця» подала позов про стягнення коштів з ТОВ «Воленс Трейд» на свою користь. В січні 2019 року Господарський суд м. Києва ухвалив рішення на користь ПАТ «Укрзалізниця», з яким відповідач не погодився. Розгляд його апеляційної скарги Київський апеляційний господарський суд призначив на 26 березня 2019 року.

*навесні 2018 року компанія змінила назву на ТОВ «Воленс Трейд»

 

Досудове розслідування завершено, складено обвинувальний акт: 21.03.2019.

Номер справи у суді -   760/9083/19, Солом'янський районний суд м.Києва

Поточний статус: 
не розпочато
Кваліфікація: 
ч.3 та ч.5 ст.27, ч.2 ст.364
Яким судом розглядається: 
Солом'янський районний суд м.Києва