МАУ

Наприкінці 2015 року НАБУ розпочало розслідування кримінального провадження за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Державної авіаційної служби (ДАС) з метою одержання неправомірної вигоди для окремих приватних авіаперевізників, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам (ч.2 ст. 364 КК України).

У рамках кримінального провадження 14-15 червня 2016 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом САП здійснили обшук в офісних приміщеннях авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ). У результаті були вилучені документи та інші носії інформації, що містять відомості про предмет розслідування. Причиною для обшуку стала відмова авіакомпанії добровільно надати необхідні матеріали на запит НАБУ, що його було направлено наприкінці квітня 2016 року з дотриманням усіх вимог законодавства.

10 листопада детективи НАБУ направили на погодження САП повідомлення про підозру екс-керівнику Державіаслужби України, а також президенту та головному бухгалтеру приватної авіакомпанії МАУ у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»).

Досудовим розслідуванням встановлено, що впродовж 2014-2015 років керівництво МАУ за сприяння службових осіб Державіаслужби України протиправно заволоділо коштами Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях (далі – Фонд) в особливо великих розмірах. Зокрема, йдеться про збір, який всі авіакомпанії за законом (згідно пп. 3 та 4 ч.5 ст. 12 Повітряного кодексу України) зобов’язані сплачувати до Фонду за перевезених пасажирів та вантажі. Ці кошти МАУ стягувала з клієнтів з відповідним цільовим призначенням, але до Фонду їх не перераховувала. За два роки (починаючи з 2014-го) сума цієї несплати сягнула 147 млн грн.

За версією слідства, нарощуванню боргу перед Держспецфондом сприяла лобістська діяльність з боку екс-керівника Державіаслужби в інтересах МАУ. Ця особа, яка до призначення на державну службу працювала в МАУ, затвердила наказ, який дозволив авіаперевізникам отримувати нові напрямки перевезень, незважаючи на наявність у них непогашених боргів перед Фондом. Така активність екс-керівника Державіаслужби протирічить частині 4, 5, 7 та 9 статті 12 Повітряного кодексу України та свідчить про умисний характер дій в інтересах МАУ.

Наразі детективи НАБУ очікують на погодження проектів повідомлень про підозру з боку САП, після чого їх оголосять відповідним особам в межах кримінального провадження за фактом заволодіння коштами державного бюджету службовими особами МАУ за сприяння службових осіб Державіаслужби.

Інфографіка у кращій якості: https://www.flickr.com/photos/nab_ukr/32962185961/in/album-72157679094761820/