Розслідування «газової схеми» за участю нардепа

4 грудня 2015 року детективи НАБУ внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за фактом розкрадання природного газу, видобутого в рамках спільної діяльності з ПАТ «Укргазвидобування». У грудні 2015 року – червні 2016 року відбувалися оперативно-розшукові дії, серед яких допити учасників правопорушення та обшуки у приміщеннях підприємств у Львові, Дніпрі та Києві. 15 червня НАБУ та САП оголосили про те, що у кримінальному провадженні встановлено та з’ясовано роль 20-ти осіб-учасників злочинного угруповання, 10 із них затримано. З’ясувалося, що до корупційної схеми причетний народний депутат України.

16 червня керівник САП Назар Холодницький зареєстрував у Верховній Раді України погоджене із Генеральним прокурором подання про надання згоди на затримання та арешт народного депутата як організатора корупційної схеми.

19 червня щодо усіх 10 затриманих 15 червня осіб було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів. Сумарний розмір застави склав 1 млрд 003 млн грн. Розміри застав, призначених співорганізаторам корупційної схеми, затриманим за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ст. 191 та ст. 255 КК України, були найменшими (1 млн. грн та 1,5 млн. грн відповідно). Для порівняння, суми застав, призначених пересічним учасникам «газової схеми» становили від 50 млн. грн до 200 млн. грн. Застави Ввиплатили, але 22 червня були затримані повторно за підозрою у легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом (ст.209 КК України). Наступного дня їм було повідомлено про підозру за цією статтею.

28 червня було затримано керівника ТОВ «Надра Геоцентр», яке фігурує у схемі розкрадання газу за договором спільної діяльності з ПАТ «Укргазвидобування». 1 липня детективи бухгалтера т. зв. «газової схеми».

29 червня Комітет Верховної Ради України з питань регламенту та організаційної роботи задовольнив подання САП щодо надання згоди на затримання та арешт народного депутата.

Станом на 14 липня за поданням НАБУ суд наклав арешт на 10 квартир, 9 будинків, 10 земельних ділянок, 11 автомобілів, 39 банківських рахунків, що належить підозрюваним у кримінальному провадженні. Загальна вартість арештованого майна склала близько 315 млн грн.

5 липня Верховна Рада проголосувала за затримання, арешт та притягнення до відповідальності нардепа. Однак, скориставшись статусом народного депутата, покинув країну ще напередодні голосування у парламенті. Повідомлення про підозру нардепа у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 205, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364-1, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України Генеральний прокурор України підписав 27 липня.

8 серпня 2016 року нардепа було оголошено в національний розшук. 9 серпня за ініціативи НАБУ суд арештував банківські рахунки на його ім’я у Латвії.

Станом на кінець серпня завдяки напрацюванням детективів НАБУ та участі прокурорів САП у господарських спорах, розірвано два з трьох договорів про спільну інвестиційну та виробничу діяльність між  ПАТ «Укргазвидобування» та  двома фірмами-учасницями так званої «газової схеми»: ТОВ «Надра Геоцентр» і ТОВ Фірма «ХАС». Відповідно до даних договорів, видобутий газ шляхом проведенням фіктивних аукціонів продавався за заниженими цінами підконтрольним фірмам-посередникам, які згодом перепродавали його промисловим споживачам за ринковими цінами.

П’ятеро фігурантів «газової справи» визнали себе винними і погодилися на угоду зі слідством. Серед них – директор біржі «Львівська універсальна», директор товарної біржі «Центр» та брокер однієї з бірж, які організовували фіктивні аукціони з продажу газу на користь фірм, підконтрольних народному депутату. Також угоду зі слідством уклали куратор і відповідальна за створення фіктивних підприємств особа, через які виводилися кошти від перепродажу газу.

20 жовтня 2016 року детективи НАБУ під час обшуку індивідуального банківського сейфа довіреної особи нарлепавиявили та вилучили готівку в розмірі 600 тис. дол США.

24 січня 2017 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП затримали двох колишніх заступників голови правління та одного з начальників управління ПАТ «Укргазвидобування» за підозрою у вчинені злочинів, передбачених ч.1 ст. 255 («Створення злочинної організації»), ч.4 ст. 28, ч.5 ст. 191 КК України («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»).

16 лютого детективи завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно дій низки осіб, задіяних у так званій «газовій справі». Підозрювані та сторона їх захисту почали ознайомлення з матеріалами слідства.

29 травня детективи НАБУ та прокурори САП вручили обвинувальні акти вісьмом підозрюваним у "газовій справі".

30 травня 2017 року справу стосовно восьми учасників "газової схеми" скеровано до Солом’янського райсуду м.Києва. Обвинуваченим інкримінують скоєння злочинів, передбачених ч.1 ст.255, ч.4 ст.28, ч.5 ст.191, ч.4 ст.28, ч.3 ст.209, ч.4 ст.28, ч.2 ст.205, ч.4 ст.28, ч.2 ст.364-1, ч.4 ст.28, ч.2 ст.366, ч.1 ст.388 Кримінального кодексу України.

Загалом слідством встановлено причетність до участі у «газовій схемі» 27 осіб. Під час досудового розслідування 9 із них визнали свою провину й уклали угоди про визнання винуватості. Ще 10 підозрюваних у кримінальному провадженні, у тому числі й організатор корупційної схеми – народний депутат, перебувають в розшуку.