Корупція на закупівлях УЗ
НАБУ і САП викрили дві організовані групи, створені з метою контролю за діяльністю та грошовими потоками АТ «Укрзалізниця». Цей кейс став ще однією демонстрацією існування системної корупції у закупівлях товариства.
Епізод 1. Закупівля кабелів
У 2021 році народний депутат України та його спільник, підприємець, розробили схему, яка передбачала постачання продукції АТ «Укрзалізниця» за завищеними цінами. Для цього утворили організовану групу та вступили у змову з членами іншої організованої групи, до складу якої зокрема входила посадова особа УЗ. Діючи як своєрідний «бек-офіс» товариства, члени другої організованої групи неформально контролювали його діяльність та могли за певний відсоток від суми закупівель забезпечити перемогу підконтрольних підприємцю компаній у закупівлях.
У результаті протягом 2021-2022 рр. у тендерах УЗ на постачання кабельно-провідникової продукції незаконно перемогли підконтрольні підприємцю компанії. Під час тендерів за сприяння посадовців АТ «Укрзалізниця» ці компанії узгоджували свої дії та у різний спосіб завищували очікувану вартість продукції. Таким чином Укрзалізниця уклала договори з підконтрольними підприємствами, які здійснили постачання продукції за цінами, вище ринкових.
Унаслідок реалізації схеми Укрзалізниця зазнала збитків на суму понад 140 млн грн, якими учасники злочину заволоділи та розпорядилися на власний розсуд.
Епізод 2. Закупівля трансформаторів
У червні-грудні 2022 року так званий «бек-офіс» Укрзалізниці забезпечив обрання наперед визначеної компанії, підконтрольної громадянину Республіки Білорусь, постачальником силових трансформаторів за завищеною вартістю. Лідер групи організував підготовку та направлення до УЗ листа «Щодо загроз державній безпеці», який став підставою для відхилення пропозицій інших учасників закупівлі зі значно вигіднішими ціновими умовами. Втім справжньою загрозою стало те, що він при цьому проігнорував громадянство контролера компанії та його зв’язки з рф.
Згодом «переможець» через зареєстровану в Болгарії контрольовану фірму-прокладку закупив трансформатори у виробника в Узбекистані та перепродав УЗ за ціною, штучно збільшеною майже вдвічі.
Унаслідок реалізації схеми впродовж 2022-2024 рр. Укрзалізниця зазнала збитків на суму 94,8 млн грн, якими учасники злочину заволоділи та розпорядилися на власний розсуд.
Завдяки діям детективів та прокурорів суд наклав арешт на 53 млн грн на банківських рахунках компанії-постачальника.
Реєстрація справи в ЄРДР та початок розслідування
Повідомлення про підозру членам організованих груп (Епізод 1)
Повідомлення про підозру лідеру та членам організованої групи (Епізод 2)
Повідомлення про підозру нардепу, співкерівнику організованої групи (Епізод 1)
Притягнуто до відповідальності: 15 підозрюваних