Корупція в оборонці: викрито схему розкрадання коштів на систему «ДЗВІН» (ВІДЕО)

НАБУ і САП викрили масштабну корупційну схему у сфері оборони, через яку держава втратила 246 мільйонів гривень. Йдеться про зловживання при розробці автоматизованої системи Центру оперативного керівництва ЗСУ «ДЗВІН».

Серед підозрюваних:

  • колишній заступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант;
  • ексначальник військ зв’язку ЗСУ, генерал-майор;
  • ексначальник Управління розвитку автоматизації Генерального штабу ЗСУ, полковник;
  • директор приватного товариства – головний виконавець контракту.

Їхні дії кваліфіковані за ч. 5 ст. 191 КК України.

За даними слідства, у 2016 році Міністерство оборони уклало контракт на розробку системи з комерційною компанією, яка не мала досвіду створення програмного забезпечення. За чотири роки розробки технічне завдання змінювали 13 разів, що дозволило збільшити вартість робіт на 300 мільйонів гривень. Без обґрунтування кількість дослідних зразків системи збільшили з 4 до 12, що спричинило додаткові витрати на коригування документації – 115 мільйонів гривень.

Як з’ясували НАБУ і САП, розроблена система зовсім не відповідала технічному завданню: від несумісності з протоколами НАТО до відсутності інтеграції з іншими військовими системами. Ба більше, частина програмного забезпечення взагалі не використовується. Із закладених 200 інформаційно-розрахункових задач насправді реалізували усього 10.

Під час слідства, детективи і прокурори зіштовхнулись зі спробами завадити розслідуванню: причетні до схеми особи почали приховувати ключову документацію щодо фінансування та розробки проєкту. Також після початку розслідування вони пришвидшили роботу та навіть безкоштовно модернізували систему, намагаючись зробити її більш схожою на початковий задум. Однак через фундаментальні помилки в архітектурі доопрацювання системи «ДЗВІН» є неможливим. 

Попри очевидні недоліки, наприкінці 2022 року система «ДЗВІН» була офіційно прийнята на озброєння ЗСУ. А вже у 2024 році, замість усунення недоліків або відмови від неефективного рішення, на «ДЗВІН» планували виділити додаткове фінансування. Це може свідчити про спроби не лише приховати попередні корупційні зловживання, а й продовжити їх.

Проведення важливих експертиз у кримінальному провадженні здійснювалося за активної залученості Міноборони.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.