Мільйонні розкрадання на закупівлі трансформаторів: нові підозрювані

НАБУ і САП повідомили про підозру ще двом учасникам організованої групи, яка заволоділа коштами АТ «Харківобленерго» під час закупівлі енергетичного обладнання.

Йдеться про директора із загальних питань АТ «Харківобленерго» та керівника ще одного комерційного підприємства. Таким чином коло підозрюваних у цій справі розширилось до 7 осіб.

Загалом у цій справі про підозру повідомили:

  • в.о. голови правління АТ «Харківобленерго» (2020-2024 рр.);
  • директору з загальних питань АТ «Харківобленерго»;
  • -керівнику відділу матеріального забезпечення АТ «Харківобленерго»;
  • керівнику відділу Харківської торгово-промислової палати;
  • приватному оцінювачу;
  • двом керівникам комерційних підприємств.

Кваліфікація: ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 15 ч. 5 ст. 191 КК України.

За даними слідства, у 2021 році в.о. генерального директора АТ «Харківобленерго» у змові з контролером низки комерційних підприємств-постачальників енергетичного обладнання створили організовану групу, до якої також увійшли директор з загальних питань АТ «Харківобленерго», керівник відділу матеріального забезпечення цього товариства, а також директор ще одного комерційного підприємства.

Упродовж квітня-вересня 2021 року керівник АТ «Харківобленерго» забезпечив обрання двох «потрібних» компаній переможцями закупівель 11 904 од. трансформаторного обладнання та 79 425 од. електровимірювальних приладів (лічильників та допоміжного обладнання) за завищеною на 132,5 млн грн вартістю. Водночас ціну окремих компонентів обладнання підняли вп’ятеро.

Реалізації корупційної схеми сприяли керівник відділу Харківської торгово-промислової палати та приватний оцінювач, які забезпечили формування свідомо завищеної очікуваної вартості закупівель в інтересах майбутніх переможців.

Протягом 2021-2022 рр. унаслідок часткового виконання договору на постачання трансформаторів та лічильників за завищеними цінами АТ «Харківобленерго» завдано збитків на суму 12,5 млн грн.

Запровадження режиму воєнного стану та надання товариству гуманітарної допомоги від українських підприємств та міжнародних організацій, зокрема й енергетичного обладнання, змусило учасників схеми відкласти заволодіння рештою суми у 120 млн грн. 

А після проведення детективами процесуальних дій в АТ «Харківобленерго» вони вирішили на початку 2023 року повністю зупинити реалізацію плану і не продовжувати виконання договору.

Тривають слідчі дії з метою встановлення інших осіб, причетних до вчинення злочину.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.