Наскільки поганою насправді є ситуація з корупцією в Україні? — інтерв'ю Директора НАБУ виданню BILD

Україна бореться сьогодні на двох фронтах одночасно: на Донбасі — проти прокремлівських військових формувань та по всій країні — проти нестримної процвітаючої корупції. Людина, яка займається боротьбою з корупцією, Артем Ситник, з 2015 року керівник незалежної антикорупційної установи — НАБУ. В інтерв’ю він відверто розповідає про те, як провідні політики країни «встромляють палиці в колеса».

BILD: У пошуку світлин щодо успішності Вашої установи цього року на очі мені потрапляли новини про проблеми та суперечності з українським урядом. Навіть були спроби Вас звільнити. Чи можете Ви за таких обставин взагалі працювати?

Артем Ситник: Всі, хто стежив за протестами на Майдані 2013–2014 років міг бачити, що найбільша проблема України — корупція. Корупція виникла не під час правління колишнього президента Януковича, але в часи його правління вона досягла найвищої точки. Це спричинило протести та революцію. Лякає те, що вже після Революції політична еліта грає за тими самими правилами, що і її попередники. Під тиском громадянського та міжнародного суспільства утворено нашу установу, Національне антикорупційне бюро України. Тоді еліта не відчувала ніякої загрози у тому, що створення цієї установи може за собою потягнути. Але після перших арештів політиків, всі, так би мовити, прокинулись то почали здійснювати проти нас супротив.

BILD: І цей супротив полягає у тому, що у Вас знову хочуть відібрати частину повноважень та змінити вашу незалежність?

Артем Ситник: Так, такі спроби були від самого початку. Найбільший наступ на нас було здійснено у грудні 2017 року, коли внесли законопроект до парламенту, яким передбачалось спростити процедуру мого звільнення з посади Директора. Ця спроба була марною, адже суспільство не дозволило цього зробити.

BILD: Тим не менш складається враження, що тиск на Вас зростає.

Артем Ситник: (з глибоким подихом) Це складно порівняти. Сьогодні посадовці-корупціонери бояться нас. Вони, так би  мовити, вийшли зі своєї зони комфорту. Але цей страх приводить посадовців до того, щоб «згрібати» все, що тільки можна. Це як ускладнення хвороби.

BILD: Але чи виправданий цей страх перед Вами і чи будуть в майбутньому ще блискавичні обвинувачення?

Артем Ситник: Ми активно працюємо над розслідуванням корупційних кримінальних злочинів, вчинених топ-посадовцями. Виключенням є лише чинний Президент, який не підслідний нам. Ми гарненько поворушили касту VIP-персон. Але це лише тактична перемога. Стратегічна перемога буде тоді, коли ми зможемо передати до суду усі розпочаті справи і отримати вироки. На жаль, нинішня судова система цього не дозволяє.

BILD: Саме тому Ви вимагаєте створення Антикорупційного суду, в якому судді можливо не будуть заполітизованими. Чи можна взагалі побороти корупцію з нинішньою судовою системою?

Артем Ситник: Якби чинні суди були спроможні до цього, тоді це не було б дискусійним питання останніх двох років, коли вони врешті прийдуть до рішення (вироку). Остання надія — створення Антикорупційного суду. Поки що всі справи, які передано на розгляд нинішнім судам, показали нам, що у нас погані карти в діючій системі. Офіційно судова реформа триватиме 5 років, але стільки ми не можемо чекати! В Україні немає проблем з тим, щоб засудити сільського чиновника. Але це ні до чого не призведе, імпульс йде зверху.

BILD: У 2019 році відбудуться вибори в Україні. Чи буде до того часу засуджено хоча б одного народного депутата, корупційні діяння якого Ви довели?

Артем Ситник: Я не можу давати такі прогнози. Розслідування тривають, але чи зможемо ми перед виборами відправити за грати народного депутата, сказати я не можу. Остаточні рішення — вироки — у наших справах все ж виносить суд.

BILD: Звучить це не оптимістично. Чи погоджуєтесь Ви з думкою, що Україна настільки ж корумпована, як і Росія?

Артем Ситник: Я погоджуюся з критикою, що Україна недостатньо протидіє корупції. Але під час правління проросійського президента Януковича неможливо було уявити ситуацію, в якій би високопосадовця поставили перед судом, як ми це зробили з головою ДФС, заступником міністра оборони або сином заступника міністра внутрішніх справ. На жаль, корупція настільки глибоко засіла, що цілком її побороти ми поки що не можемо. Оскільки влада контролює медіа та має інші ресурси, які часом може використовувати для тиску на нас. Російській пропаганді це на руку — показувати нас, як країну, в якій нічого не працює і не розвивається. Тому ще дуже багато чого треба зробити. Ми свою роботу продовжуємо.