Спроба заволодіння будівлями Нацкінематеки: скеровано до суду
НАБУ і САП скерували до суду обвинувальний акт стосовно 4 учасників заволодіння майном ДП «Національна кінематека України» (далі – Нацкінематека). Йдеться про 14 будівель та споруд на околиці Києва. Орієнтовна вартість майна — майже 42 млн грн. Завдяки зусиллям антикорупційних органів ці активи повернули державі.
Як встановило слідство, упродовж 2016-2019 рр. організатори оборудки під виглядом оздоровлення (санації*) Нацкінематеки, яка перебувала в скрутному фінансовому становищі, планували придбати майно підприємства за безцінь. Для цього вони залучили посадовців Мінкультури й Нацкінематеки. Ті ж погодили незаконний план санації й забезпечили перемогу в аукціоні з продажу майна наперед визначеного ТОВ.
НАБУ і САП викрили оборудку у лютому 2023 року та повідомили про підозру загалом 9 її учасникам, зокрема заступниці міністра культури України (2014-2019 рр.), начальнику управління Міністерства культури України (2017-2020 рр.) та першому заступнику генерального директора Нацкінематеки (2016-2019 рр.).
У вересні 2024 року в Україну екстрадували одного з підозрюваних у справі – колишнього керівника ТОВ.
Стосовно 5 учасників злочину суд задовільнив угоди про визнання винуватості, за якими окрім засудження до позбавлення волі на допомогу ЗСУ перерахували понад 53 млн грн.
*Санація – це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу. Іншими словами, санація – це фінансове оздоровлення підприємства.
Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.