Історія становлення

Національне антикорупційне бюро України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових.

Створення

Створення та запуск Національного антикорупційного бюро України було однією з вимог Міжнародного валютного фонду та Європейської комісії для лібералізації візового режиму України з Європейським Союзом.

14 жовтня 2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Національне антикорупційне бюро України».

В січні 2015 року вперше в історії сучасної України було оголошено відкритий конкурс на заміщення вакантної посади керівника державного органу. 186 кандидатів на посаду директора Національного антикорупційного бюро України подали свої документи. Переможцем став Артем Ситник.

16 квітня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав два Укази: №217/2015 – про утворення Національного антикорупційного бюро України та №218/2015 – про призначення Артема Ситника Директором Бюро. З цього моменту розпочалось створення нового державного органу. Першими наказами від 23 квітня 2015 року Директор Бюро затвердив структуру та штатний розпис НАБУ, 24 квітня – Гізо Углава був призначений першим заступником Директора Бюро. Пізніше було призначено ще двох заступників – Анатолія Новака та Тетяну Варварську.

7 травня у Бюро з’явилось власне приміщення за адресою: м.Київ, вул. В.Сурикова, 3.

16 вересня 2020 року Конституційний суд України визнав окремі положення Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» такими, що не відповідають Основному закону.

10 листопада 2021 року набули чинності зміни до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», які усунули правові колізії. З цієї дати НАБУ стало центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, але зберегло ключові засади свого функціонування: інституційну незалежність та спеціалізацію на розслідуванні корупційних та інших кримінальних правопорушень.

У квітні 2022 року закінчилася каденція Артема Ситника на посаді керівника Бюро.

6 березня 2023 року Кабінет Міністрів України призначив Директором Національного бюро Семена Кривоноса. Його обрано під час прозорого конкурсу комісією, до складу якої входили зокрема представники міжнародних організацій. Він став другим Директором НАБУ.

Громадський контроль

Для забезпечення прозорості та цивільного контролю за діяльністю НАБУ Указом Президента України №272/2015 від 15 травня 2015 року створено Раду громадського контролю при Бюро. До її складу раз на рік шляхом Інтернет-голосування обираються авторитетні громадські діячі.

5 червня 2015 року за результатами відкритого Інтернет-голосування було обрано перший склад Ради громадського контролю, до якого увійшли 15 активістів.

8 червня обраним складом Ради громадського контролю було проведено перше засідання, на якому прийнято рішення про делегування членів Ради до Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття вакантних посад у Національному антикорупційному бюро України. З цього моменту стало можливим проведення відкритих конкурсів. 9 червня директор Бюро затвердив склад першої Конкурсної комісії.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України затвердив нове Положення про Раду громадського контролю при Національному антикорупційному бюро.

Відкритий конкурсний відбір

Усі працівники НАБУ, за виключенням заступників директора Бюро, призначаються на посади за результатами відкритого конкурсу. На сьогоднішній день працює три Конкурсних комісії, до складу кожної входять по три представники Ради громадського контролю. Наприкінці червня були призначені на посади переможці перших конкурсів.

25 серпня 2015 року було обрано перших 70 детективів Національного антикорупційного Бюро. 15 вересня детективи у присутності Президента України склали присягу державного службовця.

Початок роботи

30 листопада 2015 року завершився конкурс на посаду Керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, від появи якого залежав початок розслідувань НАБУ. Посаду обійняв Назар Холодницький.

4 грудня детективи НАБУ внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про перші три кримінальні провадження, які стосуються схем розкрадання коштів державних підприємств на загальну суму близько 1 мільярда гривень.