Розслідування НАБУ в галузі ПЕК
За ініціативою Національного антикорупційного бюро України суд ухвалив рішення, згідно з якими на рахунки ВАТ «Запоріжжяобленерго» повернуто понад 40 млн грн, втрачених внаслідок існування на підприємстві корупційної схеми. У стадії виконання – низка судових рішень, які дозволять повернути державним підприємствам паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) ще майже 90 млн грн: 57 млн грн – ПАТ «Черкасиобленерго», 30 млн грн – ПАТ «Укргазвидобування», 1,4 млн грн – ДП «НАЕК «Енергоатом».
Окрім згаданих обленерго, триває позовна робота НАБУ щодо низки інших, на яких детективи Бюро викрили схожі корупційні схеми: перерахунок коштів за поставлену і спожиту електроенергію відбувається не напряму постачальнику, а через приватну компанію-посередника. Загалом, НАБУ ініціювало судові позови, якими вимагає визнати недійсними угоди підприємств паливно-енергетичного комплексу на майже 1 млрд грн.
Півтора року розслідувань НАБУ показали, що корупція на підприємствах ПЕК є наймасштабнішою серед усіх сфер державної економіки: і через унікальність підприємств, і через кількість задіяних у корупційних схемах осіб, і через розмір збитків. За попередніми оцінками, сукупний розмір збитків від злочинів, пов’язаних із діяльністю підприємств ПЕК, становить 11,18 млрд грн.
У галузевому розрізі найбільше від корупції потерпають підприємства, що займаються видобутком нафти і газу, електроенергетичні й атомні компанії. Наприклад, детективи НАБУ розслідують обставини скоєння злочину із незаконного заволодіння майном (нафтою) та коштами ПАТ «Укрнафта» (50% +1 акція належать державі) на загальну суму понад 7 млрд грн. Корупційна схема, що діяла на підприємстві у 2015 році, полягала у продажу нафти заздалегідь визначеним компаніям, а ті «забували» за неї розрахуватися.
У результаті розслідувань детективів НАБУ за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури щодо завдання збитків підприємствам паливно-енергетичного комплексу суд виніс дев’ять обвинувальних вироків стосовно 10 осіб. Ще 16 справ стосовно 22 обвинувачених наразі – у судах.
Нагадуємо, відповідно до п.2 ст.26 Закону «Про Національне антикорупційне бюро України» 10 серпня Директор НАБУ Артем Ситник презентував Звіт про діяльність відомства за перше півріччя 2017 року. Серед майже чотирьох сотень проваджень, розслідування яких здійснюють детективи НАБУ, понад 100 стосуються корупції на державних підприємствах.
Інфографіка у кращій якості: https://www.flickr.com/photos/nab_ukr/36226771430/in/album-72157687716173895/