Схема із розтрати коштів під час закупівлі газу для Одеського припортового заводу

У березні 2016 року НАБУ розпочало розслідування за фактом розтрати коштів ВАТ «Одеський припортовий завод», 100% акцій якого належать державі. Вже через чотири місяці детективи НАБУ спільно з прокурорами САП затримали перших підозрюваних. 14 липня було затримано першого заступника голови правління НАК «Нафтогаз України», члена Наглядової ради ПАТ «Укрнафта» та голову Наглядової ради ПАТ «Одеський припортовий завод» (ПАТ «ОПЗ»)  і першого заступника директора та першого заступника голови правління ПАТ «ОПЗ».

 

17 липня голові Наглядової ради ПАТ «Одеський припортовий завод» суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів з альтернативою внесення застави в розмірі 80 млн. грн. 20 липня було обрано запобіжний першому заступнику голови правління ПАТ «ОПЗ» – тримання під вартою терміном на 60 днів з альтернативою внесення застави у розмірі 40 млн 584 тис. грн.

26 жовтня НАБУ завершило розслідування у цьому провадженні та надало підозрюваним матеріали слідства для ознайомлення. 8 листопада детективи НАБУ за погодженням із прокурорами САП скерували до суду обвинувальний акт щодо обох підозрюваних.

Під час досудового розслідування встановлено, що у період з травня по грудень 2015 року підозрювані організували схему з виведення коштів шляхом закупівлі за завищеними цінами природного газу, видобутого ПАТ «Укрнафта», для потреб «Одеського припортового заводу».

Корупційна складова цієї схеми полягала у наступному: ПАТ «Укрнафта», найбільша нафто- і газодобувна компанія України з часткою державної власності 50% +1 акція, не маючи ліцензії на продаж природного газу, здійснює реалізацію блакитного палива через посередників за договорами про спільну діяльність. За сприяння підозрюваних у травні 2015 року постачальником газу, видобутого «Укрнафтою», для потреб ОПЗ стала одна із фірм-посередників, а саме ТОВ «Енергоальянс». Згідно висновків економічної експертизи, незважаючи на чисельні конкурентні пропозиції від інших постачальників, закупівля газу через ТОВ «Енергоальянс» здійснювалася за цінами, вищими за середньо ринкові.

Загальна сума закупівель за договорами з ТОВ «Енергоальянс» у травні-грудні 2015 року перевищує 4 мільярди гривень. При цьому встановлена сума збитків, завданих державі внаслідок незаконних оборуток, складає понад 205 мільйонів гривень.