Як викрити корупціонера: детектив НАБУ поділився практикою негласного документування отримання хабара

Викриття фактів вимагання та отримання неправомірної вигоди (злочини, кваліфіковані за ст.368 Кримінального кодексу України) потребують від правоохоронців особливої пильності. Адже ініціатива не може надходити від викривачів, оскільки будь-які активні дії у подальшому сторона захисту може інтерпретувати як провокацію, тобто підбурювання до вчинення злочину. На цьому акцентував увагу слухачів Legal High School детектив Національного антикорупційного бюро України під час лекції «Питання провокації в розслідуванні корупційних злочинів», що відбулась 27 квітня 2018 року.

«В українському законодавстві наразі немає чіткого визначення поняття «провокація», тому ми послуговуємося практиками Європейського суду з прав людини. Зокрема, ЄСПЛ наголошує, що, за умови доведення факту провокації з боку правоохоронного органу або заявника, який співпрацює зі слідством, відповідальність несуть обидві сторони», — зазначив детектив.

Співробітник НАБУ поділився власними прикладами з практики розслідувань кримінальних корупційних правопорушень та пояснив, яким має бути правильний алгоритм дій різних учасників процесу — правоохоронців, заявників, адвокатів.