ВАМ 3.0 об’єднав студентів-правників у розслідуванні топкорупції

16–18 листопада 2023 року у Львові відбувся третій Всеукраїнський антикорупційний муткорт (ВАМ 3.0). Це просвітницький проєкт, спрямований на вдосконалення теоретичних знань із кримінального права, практичних навичок у процесі розслідування корупційних злочинів і розгляду справи в суді, а також підвищення обізнаності молоді щодо проблем корупції.

«ВАМ є одним із небагатьох заходів, які допомагають майбутнім правникам набути ті навички, які дійсно будуть необхідні у сфері запобігання корупції. Такі проєкти дають можливість студентам більше дізнатись про правоохоронну систему, правосуддя у кримінальних справах та кримінальну юстицію в цілому», – поділився враженнями учасник заходу Сергій Ланкін.

Участь у Всеукраїнському антикорупційному муткорті 3.0 взяли 153 команди із 23 областей України та Автономної Республіки Крим. Найбільше представників із Києва (33 команди), Харківської та Дніпропетровської областей (31 команда), на четвертому місці – Львівська область (24 команди).

«Дуже важливо, щоб у наших реаліях молодь була орієнтована на протидію та боротьбу з корупцією. Такими заходами, як Всеукраїнський антикорупційний муткорт, ми спонукаємо студентів все більше цікавитися цією проблематикою. Це також дасть змогу зростити майбутніх фахівців та експертів антикорупційних органів», – зазначила Вікторія Єгорова, аналітикиня із розвитку прозорих сервісів, ПРООН в Україні.

Після вирішення ситуаційного кейса на онлайн етапі було відібрано 10 кращих команд, які продовжили змагатися у Львові. Знання та навички учасників третього Всеукраїнського антикорупційного муткорту оцінювали досвідчені правники. Суддями етапу з обшуками були детективи НАБУ, прокурори САП, представники Антикорупційної ініціативи ЄС та викладачі УКУ та ЛНУ ім. І. Франка. За представлення позицій у судовому засіданні щодо цивільної конфіскації студентів оцінювали судді ВАКС, представники НАЗК, Антикорупційної ініціативи ЄС та Центру політико-правових реформ.

До відкриття ВАМ 3.0 долучився Аллан Паг Крістенсен, керівник Антикорупційної ініціативи ЄС: «Українська молодь є рушієм змін у країні та відповідальна за майбутній її розвиток. Ми вдячні нашим партнерам, фахівцям антикорупційних органів, судів та закладів вищої освіти, які діляться власним професійним досвідом зі студентами та поширюють антикорупційні цінності».

Упродовж трьох днів учасники та учасниці відвідали тренінги від детективів НАБУ щодо проведення обшуків у топкорупційних справах, а також суддів ВАКС та представників НАЗК на тему процедури цивільної конфіскації. У півфіналі команди змагалися у проведенні обшуку та участі в судових засіданнях у справі про цивільну конфіскацію. Фінальною грою були судові дебати у кримінальній справі.

«Винятковий рівень підготовки команд! І це не дивно, адже підростає покоління у якого є справжні цінності. Вони готові до побудови нового суспільства, нетерпимого до корупції й чутливого до справедливості. Це подобається і надихає», – поділився старший детектив Віктор Ярема за підсумками проведення обшуків.

Спеціальним гостем Всеукраїнського антикорупційного муткорту 3.0 став суддя Верховного суду Дмитро Гудима, який активно поспілкувався зі студентами про цінності та виховання чеснот у громадян як засобів для зниження рівня корупції. Переможцем змагань стала збірна команда студентів із ЛНУ ім. І. Франка та УКУ «RONAVI», яка отримала головний приз – стажування в Антикорупційній ініціативі ЄС, найбільшій програмі в Україні з підтримки антикорупційної реформи.

 

Всеукраїнський антикорупційний муткорт організовано НАБУ, НАЗК, ВАКС, САП, УКУ за сприяння ПРООН в Україні у межах проєкту EU4Recovery за фінансової підтримки ЄС та за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI), провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується МЗС Данії.