Суд підтвердив законність дій детективів під час розрахунку збитків у справі «Роттердам+»
Детективи Національного бюро діяли законно та у межах повноважень під час розрахунку і встановлення розміру збитків, завданих через запровадження формули «Роттердам+» споживачам електроенергії. Це підтвердив Шостий апеляційний адміністративний суд Києва. 12 січня 2021 року він скасував рішення ОАСК щодо визнання протиправними дії детектива НАБУ із встановлення збитків у 18 млрд грн через формулу «Роттердам+».
НАБУ переконане, що ОАСК не може надавати оцінку доказам в кримінальному судочинстві, адже це поза його компетенцією. Апеляційний суд також дійшов висновку, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства і закрив провадження.
Нагадаємо, йдеться про встановлення збитків за перший період (2016-2017 рр.) дії формули «Роттердам+». Первинно їхній розмір у 18 млрд грн розрахували аналітики Бюро, а в подальшому його підтвердили декілька експертиз. Сторона захисту, в свою чергу, намагалася оскаржити дії детектива-аналітика НАБУ щодо розрахунку негативних наслідків від застосування формули, проте апеляційний суд не підтримав її позицію та визнав правомірними дії детективів.
Загалом у розпорядженні слідства: наукові дослідження національних та іноземних фахівців, експертні висновки державних експертних установ та фахових приватних експертів. Усі вони свідчать, що збитки за весь період дії «Роттердам+» становлять 39 млрд грн.
На жаль, ОАСК не вперше ухвалює незаконні рішення у резонансних справах НАБУ всупереч своєї юрисдикції. У вересні 2018 року він визнав протиправними оперативно-розшукові заходи НАБУ та ГПУ стосовного народних депутатів у так званій «бурштиновій справі», чим перевищив свої повноваження. А у квітні 2020 року ОАСК визнав, що перший заступник Генпрокурора Віталій Касько нібито не мав повноважень скасовувати постанову про закриття так званої справи «ВіЕйБі Банку».
Наголошуємо, що дії та рішення детективів Національного бюро вчинені при здійсненні досудового розслідування у кримінальних провадженнях не можуть переглядатись адміністративними судами. Адже судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному судочинстві у справах НАБУ належить виключно до повноважень ВАКС.
Публікації за темою https://nabu.gov.ua/tags/rotterdam