В Україні виходять "на полювання" антикорупційні детективи

DW
01.10.2015 13:41

1 жовтня детективи Національного Антикорупційного бюро України (НАБУ) вийдуть на роботу. Їхнє головне завдання – боротьба з корупцією у вищих ешелонах влади. Однак, поки про гучні затримання не може бути й мови. Причини DW з’ясовувала у голови НАБУ Артема Ситника.

Артем Ситник був обраний шляхом відкритого конкурсу. Ще навесні ніхто не знав, де саме знаходитиметься офіс Бюро. Тепер Ситник показує DW величезний будинок колишнього міністерства, ще не укомплектовані кабінети детективів.

Deutsche Welle: У квітні, коли Вас призначили на посаду голови НАБУ, було заявлено, що до 1 жовтня в Бюро наберуть не менше 100 детективів. У вас поки тільки 70. Чому?

Артем Ситник: У нас не було мети відібрати рівно 100. У нас була мета обрати кращих. Те, що у нас зараз 70 детективів, так вирішила конкурсна комісія, яка відбирала кандидатів. Заявок було подано приблизно 2700. Після тестів на знання законів, психологічних тестів, перевірки на детекторі брехні та співбесіди залишилося 70. Ми на цьому тижні оголошуємо новий конкурс, хочемо набрати ще не менше 70.

- Середній вік детективів 26 років. Ви впевнені в їх компетентності, в чесності? В тому, що вони самі не стануть корупціонерами?

- Всі вони мають юридичну освіту, дворічний досвід роботи за фахом. Я впевнений у них. І тут подвійна гарантія. Їх відібрали за безпосередньої участі громадськості, до конкурсної комісії входять представники громадських організацій. Крім того, у нас зараз створюється Управління внутрішнього контролю, голову тільки обрали, також на відкритому конкурсі. Це якраз така спецслужба, яка на постійній основі буде моніторити спосіб життя детективів, виявляти їх можливі корупційні дії.

- Можете озвучити зарплату детективів?

- В середньому 31 000 гривень (приблизно 1500 тисячі доларів), і це той рівень зарплати, який дозволяє знизити корупційний ризик.

- Чи зможуть детективи самостійно проводити затримання? Адже не всі мають відповідну підготовку?

- У нас створюється управління для проведення спецоперацій, і перших співробітників вже відібрали. Вони будуть виконувати три основні функції. Це: затримання корупціонерів, забезпечення безпеки учасників кримінального провадження та безпеки співробітників Бюро. У нас будуть всі необхідні ресурси, щоб затримати чиновника будь-якого рангу.

- І хто виявиться під вашим «ковпаком»?

- Це визначено законом. Прем’єр-міністр, члени уряду, державні службовці першої-другої категорії, губернатори і їх заступники, не нижче. Що стосується суддів, то в разі вчинення ними корупційних правопорушень, вони нам підслідні всі, починаючи від районного судді до голови Конституційного суду.

- Це стосується всіх? І діючих, і колишніх?

- У нас пріоритет – влада нинішня. Щодо екс-чиновників, я не виключаю, що ми будемо проводити розслідування. Але, головне те, що суспільство очікує розслідувань щодо нинішніх.

- Президент України – єдина посадова особа, яка не підслідна бюро. Чи може Президент впливати на хід розслідувань НАБУ?

- Сама структура Бюро, визначена законодавством, передбачає абсолютну незалежність від усіх органів влади. І єдина посадова особа, яке матиме вплив на НАБУ, це Антикорупційний прокурор.

- Але, Антикорупційного прокурора ще не вибрали. Як ви збираєтеся працювати?

- Так, ми думали, що до 1 жовтня, до нашого старту, буде призначений Антикорупційний прокурор. Але процес затягнувся, тільки почала працювати конкурсна комісія з його виборів. Швидше за все, прокурор буде призначений до кінця жовтня. Але, це не означає, що 1 жовтня ми не приступимо до роботи. Ми почнемо напрацьовувати певні аналітичні матеріали, і у нас є не лише детективи, а й управління, де працюють аналітики. Ми також можемо починати збирати досьє на чиновників, які підслідні Бюро.

- І яка сфера буде для вас пріоритетною?

- У нас їх дві. Боротьба з корупцією в судовій гілці влади, і наведення порядку в сфері державних закупівель. Це те, що потрібно моніторити в режимі онлайн.