«Корупція завдає шкоди не менше ніж ворожі ракети» - директор Львівського територіального управління Тарас Лопушанський

Минув рік із дня повномасштабного вторгнення російської федерації. Тисячі загиблих і мільйони постраждалих співвітчизників, мільярдні збитки завдані державі. Всі ці трагічні події неминуче вплинули на наше життя та його сприйняття. Незважаючи на труднощі, біль та страх українці незламно та впевнено вірять і йдуть до своєї перемоги. Необхідність адаптації до нових і подекуди екстремальних умов робити кардинально вплинула на роботу правоохоронних органів, зокрема, і Національного антикорупційного бюро України. Про те чи зупинила війна корупціонерів та як змінилася робота інституції під час введення воєнного стану розказав директор Львівського територіального управління Тарас Лопушанський.

 

Тарасе Васильовичу, відповідно до профільного закону Національне бюро звітує про свою діяльність кожних пів року. Які ключові здобутки інституції протягом ІІ півріччя 2022 року?

 

НАБУ та наші партнери із САП із кожним роком нарощують свої здобутки на антикорупційному фронті, і війна не зупинила боротьби з топкорупцією. Незважаючи на складні умови роботи ми досягли рекордних результатів. Так, у другому півріччі 2022 року детективи НАБУ розпочали 293 розслідувань, оголосили про підозру 149 особам, це більше, ніж за 12 місяців 2021 чи 2020 року. Щодо 68 осіб складено обвинувальні акти щодо вчинення ними кримінальних правопорушень. Понад 3,38 млрд грн склав економічний ефект від роботи НАБУ та САП у 2022 році, з яких 1,866 млрд грн за друге півріччя.

 

Наша команда, як і раніше, доклала максимум зусиль для пошуку фінансових ресурсів задля посилення обороноздатності країни. Впродовж липня-грудня на потреби військових держава додатково отримала понад 609 млн грн, а загалом від початку широкомасштабної агресії росії — майже 1,2 млрд грн Це кошти та майно, арештовані в межах кримінальних проваджень НАБУ і САП, застави, техніка, автотранспорт та комплектуючі.

 

Упродовж ІІ півріччя також набула законної сили низка обвинувальних вироків із конфіскацією майна. Йдеться як про грошові кошти, так і нерухомість – загалом на понад 3,8 млн грн.

 

Ці цифри – конкретні результати команди Національного бюро та САП, мета якої здобути перемогу на антикорупційному фронті.

 

Розкажіть про те як Вас застала звістка про початок війни та чи були Ви готовим до цього?

 

Як і для кожного українця звістка про війну викликала тривогу. Утім, відповідальність покладена на мене як на керівника та працівника правоохоронного органу не дозволила піддаватися емоціям. На світанку 24 лютого 2022 року ми зібралися з колективом Львівського територіального управління і детально обговорили подальший план дій та роботи. Згодом, буквально за декілька годин Львівське територіальне управління почало приймати евакуйованих працівників та переміщені товарно-матеріальні цінності з інших структурних підрозділів Національного бюро. Завдяки злагодженій роботі команди Львівського теруправління та працівників, які були переміщені до Львова нам вдалося забезпечити безперервність роботи НАБУ, як органу досудового розслідування та зберегти усі наші напрацювання.

 

Чи долучалося Львівське теруправління та НАБУ в цілому до роботи по відсічі агресору?

 

З перших днів війни команда НАБУ активно долучалася до протидії ворожій агресії. У Львові та Києві були створені, у співпраці з іншими органами, спеціальні групи, які виконували різнопланові важливі завдання для відсічі агресору. Добру взаємодію із військовими формуваннями налагодили також наші колеги з Одеського теруправління. Відряджені до Головного управління розвідки Міністерства оборони України співробітники НАБУ налагодили одержання повідомлень про плани ворога та дислокацію його сил, а також дані про їхнє ураження. Детективи долучилися до реалізації спецоперації з евакуації трьох українських морських піхотинців, які понад пів року перебували на окупованій території.

 

Завдяки співпраці детективів і контррозвідки Служби безпеки України було успішно реалізувало спеціальну операцію із викриття та знешкодження агентурної мережі російської федерації у Харківській області.

 

Співробітники Управління спеціальних операцій НАБУ забезпечували оперативний супровід у близько 80 заходах СБУ у Харківській та Одеській областях. Крім того, їх неодноразово залучали до проведення контрдиверсійних заходів та операцій із ліквідації ДРГ противника. Співробітники Управління спеціальних операцій, які володіють навичками саперів, використали свої знання для розміновування звільнених від окупантів територій та будівель на сході країни. Ефективною виявилася співпраця НАБУ і ДП «Український національний центр розбудови миру», яке виконує функції Національного інформаційного бюро. У цій взаємодії співробітники НАБУ допомогли запустити «гарячу лінію» для оперативного реагування на факти порушення прав людини під час збройної агресії росії проти України. Зокрема, на базі технічних комплексів НАБУ приймали дзвінки, що надходили на «гарячу лінію» Національного інформаційного бюро. Тільки впродовж ІІ півріччя 2022 року було опрацьовано понад 15 тисяч звернень. За вагомий внесок у протидію ворогу загалом 64 співробітники Національного бюро отримали нагороди та відзнаки від Президента України та Міністерства Оборони, із них двоє – посмертно.

 

Ми бачимо, що війна об’єднала українців спільною метою – як найшвидше подолати зовнішнього ворога. І громадськість, і державні органи як ніколи мобілізували всі свої зусилля задля досягти цієї цілі. Яка Ваша думка, чи зупинила війна корупцію в Україні?

 

На жаль, війна корупцію не зупинила. Більше того, корупція топчиновників в умовах війни є особливо небезпечною та завдає шкоди не менше ніж ворожі ракети. Росія це наш основний зовнішній ворог, а корупція основний внутрішній. Боротися з корупціонерами дуже не просто, якщо окупанта можна розпізнати по ворожій формі, то корупціонер може бути й у вишиванці. Тому ми робимо усе від нас залежне, щоб і на антикорупційному фронті в України були значні перемоги, і точно знаємо, що перемога буде на двох фронтах.