Порядок тестів з фізичної підготовки
Для управління спеціальних операцій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказом Директора
Національного антикорупційного бюро України
№ 77 від 06.05.2025
ПОРЯДОК
проведення тестування з фізичної підготовки кандидатів на зайняття посад в Управлінні спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро України
І. Загальні положення
- Тестування з фізичної підготовки є обов’язковим під час проходження конкурсу кандидатами на зайняття посад в Управлінні спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро України (далі – Національне бюро).
- Цей Порядок визначає комплекс заходів з організації та проведення тестування з фізичної підготовки кандидатів, які виявили бажання взяти участь у конкурсі на зайняття посад в Управлінні спеціальних операцій Національного бюро.
- Особа, яка претендує на зайняття посади в Управлінні спеціальних операцій Національного бюро, подає письмову заяву про згоду на проходження тестування з фізичної підготовки та про відсутність медичних протипоказань щодо їх складання за формою, встановленою додатком 6 до Порядку проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Національному антикорупційному бюро України, затвердженого наказом Національного антикорупційного бюро України від 31.05.2017 № 123-О.
Особа, яка не надала згоди на проходження тестування, до участі у конкурсі не допускається - Тестування проводиться після прийняття відповідного рішення конкурсною комісією Національного бюро, яка проводить відкритий конкурс на зайняття посад в Управлінні спеціальних операцій Національного бюро.
Конкурсна комісія визначає відповідальну особу (осіб) за проведення етапу (етапів) тестування (далі – Відповідальна особа). - Етапи тестування здійснюються за такою програмою:
І етап – біг 12 хвилин «Тест Купера»;
ІІ етап – комплексна силова вправа «Тест Купера»;
ІІІ етап – володіння базовими навичками прийомів самозахисту від ударів рукою, ногою, ножем, палицею та звільнення від захватів;
ІV етап – проведення поєдинків з рукопашного бою, боротьби, боксу та кікбоксингу - У разі невиконання одного з етапів тестування з фізичної підготовки, кандидат до наступного етапу не допускається та вважається таким, що не здав тестування з фізичної підготовки кандидатів на зайняття посад в Управління спеціальних операцій Національного бюро.
- Для проходження ІV етапу проведення поєдинків з рукопашного бою, боротьби, боксу та кікбоксингу кандидатом використовується спортивна форма, що дозволяє здійснювати тестування та засоби індивідуального захисту, а саме: боксерська капа (для захисту зубів та органів ротової порожнини), бандаж для чоловіків (захисту пахової зони), бандаж для захисту грудей (для жінок), боксерські рукавички (від 14 унцій), боксерський шолом, засоби захисту для гомілок та стоп ніг, боксерські бинт (для захисту кистей), кімоно та пояс (куртка для занять дзюдо, самбо).
- На кожному етапі тестування перед початком Відповідальна особа, повідомляє учасників про етап тестування, додатково роз’яснює порядок виконання вправ та оголошує про початок тестування.
- Відпочинок кандидата між кожним етапом становить не менше 10 хвилин.
- За результатами етапів тестування виставляється середній арифметичний бал кандидата за 50-бальною шкалою та відповідною оцінкою А, В, С.
- Результати проведення тестування з фізичної підготовки передаються до відповідної комісії з проведення конкурсу на зайняття вакантних посад у Національному бюро (далі – Конкурсна комісія).
- Кандидати, які під час проходження тестування з фізичної підготовки набрали встановлений цим Порядком бал успішності, мають право упродовж одного року з дня його проходження, у разі участі в конкурсних відборах на інші вакантні посади в Управлінні спеціальних операцій, скористатись їх результатами.
З метою використання результатів тестування кандидат надсилає письмову заяву на ім’я голови Конкурсної комісії із зазначенням виду тестування, дати його проходження та інформації про конкурсний відбір, у якому він бажає їх використовувати. - Оцінка С (30 балів) є прохідним балом для кандидатів, які претендують на заміщення посад у відділах Управління спеціальних операцій, що здійснюють організаційно-методичне забезпечення, підтримку та логістику, а також на посади керівника та заступників керівника Управління спеціальних операцій.
Оцінка В (40 балів) і А (50 балів) є прохідними балами для кандидатів, які претендують на заміщення посад у відділах, що за основними функціями здійснюють спеціальні заходи забезпечення безпеки працівників Національного бюро, заходи безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві. - Тестування на всіх етапах проводяться у присутності лікаря.
ІІ. Умови та порядок виконання етапів тестування
1. І етап – біг 12 хвилин «Тест Купера».
Вправа з бігу проводиться на бігових доріжках стадіону та оцінюється максимальною відстанню, яку подолав кандидат за 12 хвилин.
1.1. Нормативи та критерії оцінювання:
Стать | Дуже добре (оцінка А – 50 балів | Добре (оцінка В – 40 балів) | Задовільно (оцінка С – 30 балів) |
Чоловіки | 2400 метрів та більше | від 2200 до 2400 метрів | від 1800 до 2200 метрів |
Жінки | 2200 метрів та більше | від 1800 до 2200 метрів | від 1500 до 1800 метрів |
1.2. Результат оформлюється у вигляді таблиці «І етап (біг 12 хвилин «Тест Купера»)», згідно з додатком 1 цього Порядку, і підписується Відповідальною особою.
2. ІІ етап – комплексна силова вправа «Тест Купера».
Виконується після успішного виконання І етапу тестування та складається з чотирьох вправ:
- згинання та розгинання рук в упорі лежачи з повною амплітудою;
- перехід з упору лежачи в упор присівши;
- підйоми тулуба і ніг одночасно з положення лежачи на спині;
- присідання зі зміною ніг, торкаючись коліном підлоги (спортивного мата).
Для успішного проходження ІІ етапу тестування необхідно виконати чотири цикли вправ, по десять повторювань кожної вправи, за максимально короткий проміжок часу.
Після десяти повторювань слідує перехід до іншої вправи, зберігаючи черговість виконання вправ.
2.1. Згинання та розгинання рук в упорі лежачи з повною амплітудою. Вихідне положення вправи: упор лежачи, руки на ширині плечей, тулуб і ноги утворюють пряму лінію, пальці ніг впираються в підлогу (спортивного мата) без будь-якої допоміжної опори.
Виконання вправи: згинаючи руки, кандидат повністю згинає їх у ліктьових суглобах торкається ділянкою грудей підлоги (спортивного мата), після чого, розгинаючи руки, повертається у вихідне положення та, зафіксувавши його, продовжує виконання вправи по десять повторювань, після чого слідує зміна вправи.
Виконання правильного повторювання зараховується, якщо під час згинання рук у ліктьових суглобах кандидат торкається ділянкою грудей підлоги (спортивного мата), не торкаючись ділянкою стегон підлоги, і потім повністю розгинає руки в ліктьових суглобах.
2.2. Перехід з упору лежачи в упор присівши.
Із вихідного положення упор лежачи – підтягування ніг стрибком до упору сидячи.
Вихідне положення вправи: упор лежачи, руки на ширині плечей, плечі, тулуб і ноги утворюють пряму лінію, пальці ніг впираються в підлогу (спортивний мат) без будь-якої допоміжної опори.
Виконання вправи здійснюється таким чином, щоб стрибковим рухом зігнути ноги в колінних суглобах, підтягнувши ноги до грудей, водночас, щоб ділянки колінних суглобів обох ніг торкалися рук (ліва нога до лівої руки і права нога до правої руки одночасно), після чого повернутися у вихідне положення — виконати десять повторювань, після чого слідує зміна вправи.
Виконання правильного повторювання вправи зараховується, якщо ділянка колінного суглоба торкається рук під час кожного повторювання (коліна підтягує до лінії ліктьових суглобів або за неї).
2.3. Підйоми тулуба і ніг одночасно з положення лежачи на спині.
Вихідне положення вправи: лежачи рівно на спині, ноги випрямлені у колінних суглобах, руки витягнуті за голову і лежать на підлозі (спортивному маті), вздовж тіла торкаючись тильною стороною долоні підлоги (спортивного мата).
Виконання вправи: одночасно підняти руки та ноги вгору, торкнувшись пальцями рук (долонями) ділянки гомілковостопного суглоба (ліва рука до лівої ноги, а права рука до правої ноги одночасно), під час виконання вправи ноги мають бути випрямлені, вправа виконується у кількості десяти повторювань, після чого слідує зміна вправи.
Виконання вправи зараховується, якщо під час одночасного підіймання тулуба та ніг відбулося торкання ділянкою долоні (пальцями рук) до ділянки гомілковостопного суглоба, після чого кандидат знову переходить у вихідне положення (тильна сторона долоней рук торкнулась спортивного мата, а п'яти обох ніг опустилися і також торкнулися спортивного мата), згинання рук у ліктьових суглобах і ніг у колінних суглобах під час виконання повторювань допускається.
2.4. Присідання зі зміною ніг, торкаючись коліном підлоги (спортивного мата).
Вихідне положення вправи: стоячи прямо, руки вільно (допускається руки перед собою зігнуті в ліктьових суглобах або за головою).
Виконання вправи: присідання з одночасним дотиком одним коліном підлоги (спортивного мата), після чого повернення у вихідне положення з почерговою зміною ніг. Вправа виконується по десять повторювань, одне торкання ділянкою колінного суглоба підлоги зараховується як одне повторювання.
За бажанням кандидата допускається заміна цієї вправи на присідання. Вихідне положення вправи: стоячи прямо, руки вільно (допускається руки перед собою, зігнуті у ліктьових суглобах, або за головою).
Виконання вправи: згинаючи ноги у колінних суглобах, присісти таким чином, щоб ділянка грушоподібного м'язу опустилась на рівень ділянки колінних суглобів, після чого повернутися у вихідне положення. Виконати десять повторювань.
2.5. Нормативи та критерії оцінювання:
Стать | Дуже добре (оцінка А – 50 балів) |
Добре (оцінка В – 40 балів) |
Задовільно (оцінка С – 30 балів) |
Чоловіки | До 3 хв | 3 хв – 4 хв 00 с | 4 хв 00 с – 4 хв 30 с |
Жінки | До 3 хв 30 с | 3 хв 30 с – 4 хв 30 с | 4 хв 30 с – 5 хв 00 с |
2.6. Виконання правильного повторювання вправи зараховується, якщо ділянкою колінного суглоба відбулося торкання підлоги (спортивного мата).
2.7. Оцінювання відбувається шляхом вимірювання часу виконання всього комплексу силової вправи за допомогою хронометра (секундоміра) до секунди.
2.8. Результат оформлюється у вигляді таблиці «ІІ етап (комплексна силова вправа «Тест Купера»)», відповідно до додатка 1 цього Порядку, та підписується особою (особами), що визначена Відповідальною особою, та кандидатом.
3. ІІІ етап – володіння базовими навичками прийомів самозахисту від ударів рукою, ногою, ножем, палицею та звільнення від захватів.
Кандидат демонструє техніку прийомів самозахисту, почергово вирішує завдання, що складаються з нападу неозброєного або озброєного противника із застосуванням предметів, що імітують спецзасоби або зброю (модель реального бою, яка застосовується у стандартних екстремальних ситуаціях), а саме нейтралізувати умовний напад противника (удар рукою або ногою, захват або обхват тулуба, збройна загроза).
Для виконання та оцінювання пропонується п’ять технічних дій. Оцінювання здійснюється Відповідальною особою за 10-бальною системою по кожній технічній дії.
Технічні дії кандидат має виконати швидко, чітко, з реальним зусиллям, дотриманням заходів безпеки щодо себе та асистента.
Під час демонстрації техніки кандидат має виконати визначене завдання. У разі захисту від ударів, загрози зброєю необхідно відійти з лінії удару (вогню) і виконати захисно-контратакуючі дії (відволікаючий удар, з переводом на кидок, больовий, задушливий або прийом затримання та супроводження), причому захисна дія має закінчуватися положенням повного контролю кандидата над асистентом (внаслідок виконання больового, задушливого прийомів або позначення (імітацій) добивання лежачого партнера у життєво важливі зони).
3.1. Кандидат займає вихідне положення спиною до асистента. Асистент одержує завдання від Відповідальної особи та займає вихідне положення за спиною учасника, що демонструє техніку рукопашного бою.
За командою судді «Приготуватись» асистент обирає дистанцію, необхідну для проведення атакуючої дії та приймає бойову стійку.
За командою «Прийом» кандидат, що демонструє техніку рукопашного бою, швидко повертається обличчям до асистента, приймає бойову стійку та демонструє захисні дії від розпочатої асистентом атаки.
За командою Відповідальної особи «Відпустити захват» або «Стоп» учасники зобов’язані припинити дії і повернутись у вихідне положення.
У разі помилки асистента, що унеможливила демонстрацію технічних навичок кандидатом, за рішенням Відповідальної особи йому надається повторна спроба виконання рівнозначного технічного завдання.
3.2. Під час звільнення від захватів та обхватів кандидату необхідно виконати відволікаючий удар з переводом на кидок, больовий, задушливий або прийом затримання та супроводження.
Під час оцінювання Відповідальною особою якості демонстрації кандидатом техніки виконання прийомів рукопашного бою враховуються такі критерії:
- швидкість прийняття рішення на захисні дії (виконання прийому);
- раціональність рухів, яка забезпечує максимальну ефективність прийому;
- економічність рухів.
Вища оцінка виконання прийому дорівнює 10 балам.
За кожну допущену помилку із загальної кількості балів кандидата знімаються бали згідно з класифікацією помилок.
3.3. Класифікація помилок:
«незначна помилка» - знімається від 0,1 до 1,0 бала - кандидат допускає нечіткість виконання окремих складових технічної дії, причому знімається від 0,1 до 0,5 бала, якщо під час виконання допущено не більше однієї незначної помилки,знімається від 0,6 до 1,0 бала, якщо під час виконання допущено більше однієї незначної помилки;
«середня помилка» – знімається від 1,1 до 3,0 бала – кандидат допускає незлагодженість під час виконання основної техніки (яка не впливає на смислову сутність прийому), причому знімається від 1,1 до 2,0 бала, якщо під час виконання допущено не більше однієї помилки, знімається від 2,1 до 3,0 бала, якщо під час виконання допущено більше однієї помилки;
«груба помилка» – знімається від 3,1 до 5,0 бала – кандидат допускає помилки базової техніки, які впливають на смислову сутність прийому, але водночас рухову дію доведено до логічного закінчення, причому знімається від 3,1 до 4,0 бала, якщо під час виконання допущено не більше однієї грубої помилки,знімається від 4,1 до 5,0 бала, якщо під час виконання допущено більше однієї грубої помилки.
У разі відсутності захисних дій, якщо кандидат не виконав прийом чи виконав іншу дію, у разі можливого ураження життєво важливих зон під час умовної атаки, йому присуджують за демонстрацію окремої технічної дії 0 балів.
3.4. Загальна оцінка тестування кандидата визначається за сумою балів, одержаних за кожний прийом. Оцінюється за 50-бальною шкалою за кожний прийом, загальна оцінка є середньоарифметичною сумою балів по п’яти технічних діях.
Результат оформлюється у вигляді таблиці «ІІІ етап (володіння базовими навичками прийомів самозахисту (демонстрація техніки рукопашного бою)», відповідно до додатка 1 цього Порядку, та підписується Відповідальною особою і кандидатом.
4. ІV етап – проведення поєдинків з рукопашного бою, боротьби, боксу та кікбоксингу, проводиться за формою 3 раунди по 2 хвилини, за рішенням Відповідальної особи, проводяться на килимі для боротьби, ринзі або татамі.
4.1. Тестування ІV етапу проведення поєдинків з рукопашного бою, боротьби, боксу та кікбоксингу проводиться у спортивній формі, з використанням засобів індивідуального захисту, визначених у пункті 7 цього Порядку, які використовуються у визначеному Відповідальною особою раунді.
4.2. Проведення поєдинків з рукопашного бою, боротьби, боксу та кікбоксингу оцінюється за 50-бальною шкалою за кожний раунд, загальна оцінка IV етапу є середньоарифметичною сумою балів.
4.3. Під час поєдинків оцінюється вміння кандидата вести поєдинок із суперником, застосовувати удари, кидки, больові прийоми, задушення та захист від них, а також оцінюються психологічно-вольові якості кандидата.
4.4. Результат оформлюється у вигляді таблиці «ІV етап (проведення поєдинків з рукопашного бою, боротьби, боксу та кікбоксингу)», визначеною у додатку 1 цього Порядку, та підписується Відповідальною особою та кандидатом.
Тимчасовий виконувач обов’язків Керівника Управління спеціальних операцій
Олександр ТИТАРЕНКО
Додаток 1
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказом Директора
Національного антикорупційного бюро України
від 16.08.2018 № 166
ПОРЯДОК
проведення заліків з фізичної підготовки осіб, які обіймають посади детективів та старших детективів у підрозділі детективів Національного антикорупційного бюро України
1. Цей Порядок визначає комплекс заходів з організації та проведення заліків з фізичної підготовки (далі – заліки), які мають на меті оцінювання стану фізичної підготовки, формування, вдосконалення та досягнення оптимального рівня розвитку фізичних якостей і здібностей працівників з урахуванням особливостей їх професійної діяльності, спрямований на укомплектування Національного бюро працівниками, здатними за станом здоров’я максимально ефективно виконувати відповідні службові обов’язки та завдання, які покладені на Національне бюро.
2. Дія цього Порядку поширюється на осіб, які обіймають посади, пов’язані із проведенням досудового розслідування та оперативно-розшукової діяльності у Головному підрозділі детективів, Другому підрозділі детективів, Управлінні внутрішнього контролю Національного бюро (далі – детективи).
Проходження заліків з фізичної підготовки є обов’язковим для зазначених категорій осіб.
3. Здача заліків з фізичної підготовки відбувається один раз на рік особами, що працюють на посаді детектива не менш як шість місяців.
Відмова від здачі заліку повинна бути мотивованою і базуватися виключно на наявності медичних протипоказань щодо фізичних навантажень.
4. Результати здачі заліків враховуються під час визначення та затвердження результатів оцінювання службової діяльності державних службовців Національного бюро.
5. Здача заліків детективами відбувається на підставі нормативів, які встановлюються цим порядком і відрізняються залежно від статі.
6. Етапи заліку для детективів-чоловіків здійснюються за такою програмою:
- біг 100 м;
- біг 3000 м;
- комплексна вправа (зміст вправи і порядок її оцінювання наведено в таблиці оцінок, визначеній у Додатку до цього Порядку).
Нормативи заліку встановлюються у таких межах:
Для детективів-чоловіків віком до 30 років:
біг 100 м – не більше 16,0 сек.;
біг 3000 м – не більше 17 хв. 00 сек.;
комплексна вправа – не менше 160 балів.
Для детективів-чоловіків віком від 30 до 40 років:
біг 100 м – не більше 17,0 сек.;
біг 3000 м – не більше 18 хв. 00 сек.;
комплексна вправа – не менше 140 балів.
Для детективів-чоловіків віком старше 40 років:
біг 100 м – не більше 18,5 сек.;
біг 3000 м – не більше 19 хв. 30 сек.;
комплексна вправа – не менше 140 балів.
7. Етапи заліку для детективів-жінок здійснюються за такою програмою:
- біг 100 м;
- біг 1000 м;
- згинання та розгинання рук в упорі лежачи;
- підйом тулуба в положенні сидячи за 1 хв.
Нормативи заліку встановлюються у таких межах:
Для детективів-жінок віком до 35 років:
- біг 100 м – не більше 19,0 сек.;
- біг 1000 м – не більше 6 хв. 30 сек.;
- згинання та розгинання рук в упорі лежачи не менше 15 разів – залік;
- підйом тулуба в положенні сидячи за 1хв не менше 25 разів – залік.
Для детективів-жінок віком старше 35 років:
- біг 100 м – не більше 20,5 сек.;
- біг 1000 м – не більше 7 хв.40 сек.;
- згинання та розгинання рук в упорі лежачи не менше 12 разів – залік;
- підйом тулуба в положенні сидячи за 1хв не менше 20 разів – залік.
8. Проведення заліків відбувається за обов’язкової присутності працівників пункту охорони здоровְ’я відділу медичного забезпечення Управління спеціальних операцій.
9. Проведення заліків з фізичної підготовки здійснюється за окремим наказу Директора Національного бюро , у якому зазначається:
- список детективів, які підлягають здачі заліків з фізичної підготовки;
- етапи проведення заліків з фізичної підготовки;
- доручення, необхідні для організаційного забезпечення проведення заліків з фізичної підготовки (за потреби).
10. Для організації проведення заліків, розгляду результатів їх проходження створюється відповідна комісія, склад якої затверджується наказом Директора Національного бюро. Комісія на своєму засіданні розглядає результати здачі заліків, формує рейтинги за результатами їх здачі, розглядає заяви детективів про увільнення від здачі заліків та вносить Директору Національного бюро відповідні пропозиції та рекомендації.
Начальник Відділу по роботі
з персоналом
О.Саморай
Додаток до Порядку
Таблиця оцінок комплексної вправи
Оцінки |
Підтягування |
Стрибок вгору з присіду, руки за головою |
Згинання розгинання рук в упорі лежачи |
Підіймання тулуба, руки за головою (2 хв) |
Перехід з упору присівши в упор лежачи (1 хв) |
|||||
К-сть разів |
Бали |
К-сть разів |
Бали |
К-сть разів |
Бали |
К-сть разів |
Бали |
К-сть разів |
Бали |
|
Відмінно 378 -500 |
20 19 18 17 16 15 14 13 12 |
100 99 98 97 94 90 86 82 78 |
90 89 88 87 86 85 84 83 82 79 78 77 |
100 97 94 91 88 86 84 82 80 77 76 75 |
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 |
100 98 96 94 92 90 88 86 84 82 80 78 75 |
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 76 75 74 73 72 |
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 88 86 82 80 78 76 75 |
40 39 38 37 36 35 34 |
100 96 93 90 85 80 75 |
Добре 256 -370
|
11 10 9 8 |
74 70 65 60 |
76 75 70 65 60 57 56 55 54 53 |
74 73 68 63 58 55 54 53 52 51 |
47 45 44 43 42 40 35 30 29 28 |
74 70 68 66 65 63 58 53 52 51 |
71 70 69 68 65 60 55 50 49 48 |
74 73 72 71 68 63 58 53 52 51 |
33 32 31 30 29 28 27 26 |
74 67 62 59 55 50 47 43 |
Задовільно 140 -245 |
7 6 5 4 |
55 50 45 40 |
52 51 45 42 40 39 37 36 35 32 30 29 26 |
50 49 43 40 39 38 37 36 35 34 28 26 25 |
27 26 25 20 19 18 17 16 15 12 11 10 |
50 49 48 43 41 40 39 38 36 30 28 25 |
47 46 40 35 30 25 22 |
50 49 43 38 33 28 25 |
25 24 23 22 21 |
40 36 32 28 25 |
Незадовільно 24 -124 |
3 2 1 |
30 20 10 |
25 20 15 10 5 4 3 2 |
24 19 14 9 4 3 2 1 |
9 7 5 3 2 1 |
24 20 16 12 10 8 |
21 15 10 5 3 1 |
24 18 13 8 6 4 |
20 19 18 17 16 15 14 |
22 18 15 13 9 5 1 |
Керівник Управління
спеціальних операцій В.Івченко