Корупція на закупівлі кабелів для Укрзалізниці: судитимуть нардепа
НАБУ і САП направили до суду обвинувальний акт стосовно народного депутата України, експосадовця Укрзалізниці та ще 3 осіб, викритих на заволодінні коштами АТ «Укрзалізниця» під час закупівлі кабельно-провідникової продукції.
За даними слідства, обвинувачений та його спільники, підприємці, розробили схему, яка передбачала постачання продукції АТ «Укрзалізниця» за завищеними цінами. Для цього вони вступили у змову з членами іншої організованої групи, очолюваної позаштатним радником керівника Офісу Президента України, першим заступником керівника департаменту Служби безпеки України, до складу якої, зокрема, входили посадові особи УЗ. Діючи як своєрідний «бек-офіс» товариства, члени другої організованої групи неформально контролювали його діяльність та могли за певний відсоток від суми закупівель забезпечити перемогу у них підконтрольних підприємцям компаній.
У результаті протягом 2021–2022 рр. у тендерах УЗ на постачання кабельно-провідникової продукції незаконно перемогли «потрібні» компанії. Під час тендерів за сприяння посадовців АТ «Укрзалізниця» ці компанії узгоджували свої дії та у різний спосіб завищували очікувану вартість продукції. Таким чином, Укрзалізниця уклала договори з підконтрольними підприємствами, які здійснили постачання продукції за цінами, вищими за ринкові.
Унаслідок реалізації схеми Укрзалізниця зазнала збитків на суму понад 140 млн грн, частину з яких учасники злочину легалізували та використали на власний розсуд.
Оборудку викрили у березні 2024 року.
Стосовно трьох її учасників суд ухвалив обвинувальний вирок в межах угоди про визнання винуватості. За її умовами, УЗ відшкодували 71 млн грн збитків, 95 млн грн сплатили в дохід держави у вигляді штрафів, а ще 25 млн грн – на потреби Сил оборони України.
У ще одному епізоді справи щодо діяльності згаданих організованих груп про підозру у розкраданні майже 100 млн грн на закупівлі трансформаторів повідомили 10 особам.
Крім того, лідер «бек-офісу» Укрзалізниці підозрюється у відмиванні отриманих від оборудок коштів.
Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.