Махінації з паспортами: викрито схему одержання надприбутків від використання державних символів
НАБУ і САП повідомили колишньому директору ДП «Поліграфкомбінат» про підозру в одержанні неправомірної вигоди у вигляді авторських прав на дизайн захисних елементів закордонних паспортів та ID-карток, а також у легалізації доходів, отриманих від їх використання. Кваліфікація: ч. 4 ст. 368, ч. 3 ст. 209 КК України.
За даними слідства, неправомірна вигода вимагалася підозрюваним у французької компанії, яка свого часу розробила ці захисні елементи (стилізоване зображення Тризуба, мапа України тощо) та використовувала їх у виробництві голограм для бланків українських документів. В обмін на це компанія отримувала можливість постачати свою продукцію держпідприємству.
Постачання здійснювалося через естонську компанію-прокладку, підконтрольну директору ДП, яка закуповувала матеріали за ринковою ціною та перепродавала їх Поліграфкомбінату у 4-6 разів дорожче. У цьому епізоді НАБУ і САП раніше повідомили про підозру сімом особам включно з екскерівником ДП.
На цю ж естонську компанію в Офісі інтелектуальної власності ЄС зареєстрували незаконно одержані авторські права.
Після звільнення підозрюваного з посади керівника Поліграфкомбінату та перехід нового керівництва на прямі закупівлі у виробника він уклав з французькою компанією договір, відповідно до якого естонській компанії сплачувалася винагорода (роялті) за використання дизайну. Розмір роялті заклали у ціну, за якою продукція постачалася Поліграфкомбінату.
Отже, кожен громадянин України не лише переплачував через штучне завищення вартості матеріалів, але й «донатив» підозрюваному за його «інтелектуальний внесок».
Протягом 2018-2021 рр. на рахунки естонської компанії надійшло близько 7 млн євро роялті, які підозрюваний надалі легалізував через підконтрольні офшорні компанії. Частина з них (124 790 дол. США) потрапила на рахунок його доньки.
Водночас детективи вжили заходів для ліквідації злочинної схеми. На початку 2022 року Уряд підтримав ініціативу НАБУ та змінив технічні вимоги до дизайну захисних елементів українських документів. Крім того, до Кабінету міністрів України скеровано подання щодо вжиття заходів для скасування реєстрації дизайну з елементами державної символіки за естонською компанією.
Ефективності розслідування сприяла конструктивна співпраця у межах міжнародної слідчої групи зі слідчих України, Естонії та Франції під егідою Євроюсту.
Кожна держава здійснює власні процесуальні дії щодо своїх громадян:
- у Франції правоохоронні органи надають правову оцінку діям осіб, залучених до передачі прав інтелектуальної власності;
- в Естонії до кримінальної відповідальності вже притягнуто п’ятьох осіб, які допомагали керувати компанією-«прокладкою» та займались відмиванням коштів, обвинувальний акт направлено до суду;
- в Україні п’ятьом про підозру повідомлено громадянам.
Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.