Викрито злочинну організацію на махінаціях з майном ФДМУ

Злочинну організацію на чолі з колишнім головою Фонду держмайна України 22 березня 2023 року викрили детективи НАБУ за процесуального керівництва прокурорів САП. Впродовж 2019-2021 років її учасники заволоділи понад 500 млн грн коштів АТ «Одеський припортовий завод» та АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія». При цьому сума неправомірної вигоди, отримана членами злочинної організації за весь час контролю АТ «ОПЗ», становить понад 2 млрд грн.

Серед учасників злочину*:

  • голова Фонду державного майна України (керівник ЗО, організатор);
  • наближена до голови ФДМУ особа (співорганізатор);
  • радник голови ФДМУ;
  • два в.о. директора АТ «Одеський припортовий завод» (у різні періоди);
  • в.о. керівника АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»;
  • два власники ТОВ – переможця аукціону на ОПЗ;
  • дві фізичні особи – співучасники злочину.

* посади вказані на момент вчинення злочину

Кваліфікація злочину: ч. 1 ст. 255 (у редакції Закону України від 05.04.2001 № 2341-III), ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 191 КК України.

В.о. директора ОПЗ і радника голови ФДМУ затримано в порядку ст. 208 КПК України. Сімом особам – ексголові ФДМУ, наближеній до нього особі, в.о. директора ОПЗ, в.о. керівника АТ «ОГХК», двом власникам ТОВ і одній фізичній особі – про підозру повідомили в порядку ст. 135, ст. 278 КПК України. Ще одній особі повідомлення про підозру вручили особисто.

НАБУ і САП встановили два епізоди діяльності злочинної організації. Перший — щодо корупції на Одеському припортовому заводі (99,56% акцій належить державі). За даними слідства, на початку 2020 року голова ФДМУ домігся обрання «лояльних» членів наглядової ради ОПЗ, які згодом погодили призначення учасника злочинної організації директором заводу. Підозрювані — тодішні голова ФДМУ, його наближена особа, два в.о. директора АТ «ОПЗ», два власники ТОВ — упродовж травня 2020-жовтня 2021 рр. незаконно продовжували дію додаткових угод з підконтрольним їм ТОВ про переробку газу в карбамід та аміак. Це було зроблено, щоб і далі платити менше заводу за переробку сировини. Згодом члени злочинної організації зрозуміли, що постійне безпідставне продовження дії договору між АТ «ОПЗ» та підконтрольним ТОВ може викликати запитання. Тому провели конкурсний відбір нового постачальника давальницької сировини, припускаючи перемогу в ньому саме підконтрольної їм компанії. Коли ж сталося інакше – незаконно скасували результати і підписали договір з наперед визначеним ТОВ, яке погодилося працювати із заводом на старих умовах, не збільшуючи, а згодом навіть зменшуючи суму компенсації заводу за переробку сировини. Як наслідок, АТ «ОПЗ» понесло непередбачені договором витрати на суму понад 80 млн грн. Слідство зібрало достатньо доказів того, що конкурс було зірвано навмисно, аби мати можливість надалі привласнювати гроші. Підтвердження цьому – в листуванні між учасниками злочинної організації.

В результаті, за період з травня по грудень 2020 року АТ «ОПЗ» втратило понад 390 млн грн.

Другий епізод діяльності злочинної організації стосується Об’єднаної гірничо-хімічної компанії (100% належить державі в особі ФДМУ). НАБУ і САП встановили, що у жовтні 2020 року організатор ЗО домігся призначення «лояльного» в.о. директора АТ «ОГХК». Той, зі свого боку, на виконання вказівок «зверху» впродовж 2020-2021 років від імені держпідприємства умисно уклав чотири контракти про продаж титановмісної сировини (ільменітового концентрату) із підконтрольною раднику голови ФДМУ чеською компанією за заниженими цінами. Цей товар потім перепродали за ринковими цінами. Як встановило слідство, ільменітовий концентрат поставили підприємствам рф та на територію тимчасово окупованого Криму.

Це призвело до заподіяння державі збитків у понад 118 млн грн.

Варто зазначити, що екскерівник ФДМУ й інші члени ЗО намагались приховати свої злочинні дії. Ба більше, для створення іміджу особи, нетерпимої до корупційних проявів, впродовж 2019-2020 років колишній голова Фонду тричі виступив викривачем корупції, написавши відповідні заяви до НАБУ та широко поінформувавши про це громадськість. Як згодом виявили детективи і прокурори, про факти надання неправомірної вигоди тодішній керівник ФДМУ повідомляв, щоб усунути «конкурентів» на ОПЗ і ОГХК та інших підприємствах зі сфери ФДМУ – аби лише підконтрольна його злочинній організації компанія могла заробити. Про це свідчать виявлені під час розслідування документи.

Внаслідок двох епізодів діяльності злочинної організації державі заподіяно понад 500 млн грн збитків. Наразі НАБУ і САП встановлюють решту можливих учасників злочинної організації та досліджують інші випадки їхньої протиправної діяльності. Слідство триває.

Детальніше про злочин – у відео.

Інші розслідування НАБУ і САП щодо ОПЗ і ОГХК.

Довідково:

Одеський припортовий завод - потужне хімічне підприємство України. Продукція ОПЗ - аміак і карбамід - має попит у країнах Євросоюзу, Північної Америки, Азії та Африки. Через значну кредиторську заборгованість підприємство змушене отримувати сировину за давальницькою схемою.

АТ «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» – державне підприємство, один з найбільших у світі виробників титанової сировини.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.