АМКУ за зверненням НАБУ визнав змову у справі з днопоглиблення порту «Южний»
На підставі фактів, встановлених детективами Національного антикорупційного бюро, 7 вересня Антимонопольний комітет України визнав змову у діях учасників торгів із закупівлі робіт та послуг із днопоглиблення у порту «Южний».
Два підприємства, які вдалися до цих антиконкурентних узгоджених дій — ТОВ «ЛІГОС УА» і ТОВ «УКРЗВ'ЯЗОКГІДРОБУД» — Комітет оштрафував на загальну суму близько 23 млн грн. Їм заборонено брати участь у торгах на закупівлю товарів, робіт або послуг коштом держави впродовж найближчих трьох років. Викриття змови учасників держзакупівель стало можливим завдяки ефективній співпраці Національного бюро та Антимонопольного комітету.
У жовтні 2015 року Южненська філія ДП «Адміністрація морських портів України» здійснила закупівлю експлуатаційних днопоглиблювальних робіт в акваторії морського порту «Южний». За результатами торгів було укладено договір з ТОВ «ЛІГОС УА» на суму майже 134 млн грн. Слідство вважає, що цю закупівлю проведено за завищеними цінами.
Розслідування цього епізоду детективи НАБУ розпочали наприкінці 2015 року. Згодом, зібравши достатньо інформації, що свідчила про можливий антиконкурентний характер дій із боку учасників торгів, НАБУ звернулося до Антимонопольного комітету і той почав власне розслідування. Вердикт АМКУ, який визнав наявність порушень, стане вагомим доказом у кримінальному провадженні за фактами корупції на ДП «Адміністрація морських портів України», яке розслідують детективи НАБУ.
Згаданий епізод, а також низка аналогічних закупівель, розслідується детективами НАБУ в рамках кримінального провадження за фактом можливого вчинення службовими особами ДП «АМПУ» низки корупційних кримінальних правопорушень (попередня правова кваліфікація — ст. 14 ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України), внаслідок яких інтересам держави завдано шкоди на суму близько 300 млн грн. Всі кримінальні правопорушення пов’язані із здійсненням державних закупівель упродовж 2015-2016 років.
Крім того, на підставі зібраних доказів в розслідуванні згаданого кримінального провадження, навесні 2017 року Національне антикорупційне бюро України подало до Господарського суду м. Києва позов про визнання недійсним договору на суму 712 млн грн.