Артем Ситник: Ми запланували допити Мартиненка та Саакашвілі у справі ОПЗ

26.12.2015 11:29

8 місяців тому Артем Ситник очолив головний антикорупційний орган країни – Національне антикорупційне бюро. Однак майже весь цей час його робота була зовсім неефективною, оскільки без Антикорупційної прокуратури цей орган не міг ані відкривати провадження, ані їх розслідувати, ані затримувати потенційних корупціонерів. Здавалося б, вся робота зі створення НАБУ до 1 грудня була на межі зриву, проте, після створення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури НАБУ вже відкрило 14 кримінальних проваджень і провело перші затримання.

Суспільство, у тому числі і самі журналісти, очікують від НАБУ гучних затримань і арештів вже зараз, проте бути цьому чи не бути стане ясно, мабуть, вже наступного року.

В інтерв’ю Українським Новинам, яке записувалося напередодні прийняття держбюджету-2016, Артем Ситник хвалиться, що за дев’ять місяців, тобто з початку створення НАБУ, Бюро вже провело перші затримання. Також директор Бюро розповів, які провадження розслідує НАБУ, чому Аваков і Саакашвілі повинні вирішити свої суперечки в суді, а не в Бюро, а також про свої очікування на 2016 рік.

Коли НАБУ буде повністю укомплектовано детективами і сформує регіональні підрозділи?

- На сьогодні у Бюро працюють 70 детективів. У жовтні було оголошено другу хвилю конкурсу на зайняття посад детективів НАБУ. Ми плануємо на початку січня 2016 року набрати ще 100 детективів і 30 старших детективів. Чому ми не проводили цей конкурс раніше? У мене не було впевненості у тому, коли з’явиться Антикорупційний прокурор. Коли він був призначений і почав формувати штат Антикорупційної прокуратури, ми синхронно почали збільшувати штат детективів. Я би міг призначити 200 детективів і до формування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, платити їм передбачену Законом заробітну плату, але при цьому вони не могли би повністю виконувати свої процесуальні функції. Крім того, навіть діючий сьогодні штат Антикорупційної прокуратури не здатний забезпечити процесуальний нагляд за роботою 200 детективів. Зараз Антикорупційний прокурор активно взявся за проведення конкурсу з укомплектування всіх вакансій процесуальних керівників і ми, відповідно, завершуємо конкурс на посади детективів.

Тобто, можна говорити, що вже в лютому 2016 року головні Антикорупційні органи будуть повністю сформовані і укомплектовані?

- Складно сказати, що це буде в лютому. Щодня в НАБУ призначається 5-6 осіб, які пройшли відкритий конкурс. Можна сказати, що сьогодні штат Бюро сформований на половину і коли ми призначимо ще детективів і інших співробітників НАБУ, то основні підрозділи буде сформовано.

Сентябрь 2015. Первые 25 детективов Антикоррупционного бюро приняли присягу.

Скільки кримінальних проваджень розслідує НАБУ на даний момент?

- Детективи розслідують 14 кримінальних проваджень. Є ще напрацювання і можна відкривати інші, але ми збільшуємо кількість проваджень в міру того, як збільшується штат Антикорупційної прокуратури.

Про що йдеться в цих кримінальних провадженнях?

- Є розслідування про хабарництво. Наприклад, сьогодні (24 грудня) затримали суддю в Рівненській області за підозрою в одержанні неправомірної вигоди. Перед цим в Сєвєродонецьку затримали суддю на хабарі. Основна маса кримінальних проваджень стосується державних підприємств і багатомільйонних збитків.

Ви почали затримання з суддів, тобто з меншого?

- Ми розслідуємо провадження не лише проти суддів, хоча вони є підслідними Бюро і знаходяться в центрі нашої уваги, адже всім відомий рівень корумпованості в судах. Водночас ми розслідуємо випадки корупції на державних підприємствах, і я би не сказав, що це «маленькі» справи. Одне з проваджень стосується Одеського припортового заводу (ОПЗ), навколо якого постійно поширюють гучні політичні заяви, взаємні звинувачення в корупції вищих посадових осіб. Дійсно, ще до цього у нас були напрацювання щодо ОПЗ і ми почали розслідування.

Чи має НАБУ запитання у цьому розслідуванні до екс-депутата ВРУ Мартиненка, який може бути причетний до корупційних схем навколо ОПЗ?

- Конкретні прізвища називати до повідомлення особі підозри я вважаю некоректним, оскільки політичні опоненти, які постійно звинувачують один одного в корупції, використовують будь-які слова працівників правоохоронних органів, будь-який факт розслідування, з метою політичного тиску. В країні забули про 62 статтю Конституції, про презумпцію невинуватості, яка передбачає, що людину можна назвати корупціонером тільки тоді, коли відповідне рішення винесе суд.

Чи є зараз підстави для оголошення підозри Мартиненку?

- На даний момент про підозру Мартиненку не повідомлялося. Більше того, він не займав ніяких посад в ОПЗ.

Так, але він має там свій інтерес...

- Вести далі дискусію і говорити про конкретних людей коректно тільки тоді, коли є підозра і дані про причетність.

Коли ми станемо свідками затримання НАБУ вищих посадових осіб, які причетні до корупції?

- Ми працюємо над цим. Ви ж розумієте, що корупційні схеми в Україні дуже складні і за день вийти на вищих посадових осіб практично неможливо.

Коли у вас будуть кримінальні провадження проти народних депутатів, то хто буде вносити до парламенту подання для надання згоди на притягнення їх до відповідальності? НАБУ чи генеральний прокурор?

- По-перше, таке подання зможе вносити заступник генерального прокурора – Спеціалізований антикорупційний прокурор. По-друге, я сподіваюся, що багаторічна дискусія щодо суддівського та депутатського імунітету все ж завершиться, і парламент візьме на себе відповідальність та прийме відповідне рішення. Ось ми провели перші викриття суддів в корупції, задокументували їх протиправну діяльність, вилучили предмет хабара та поїхали з очікуванням – втече суддя чи ні, оскільки ми не можемо нічого йому зробити. Ми не можемо зараз вносити подання до парламенту для вирішення питання щодо їх арешту, оскільки, можливо, вони будуть сумлінно ставитися до своїх процесуальних обов’язків. Я вважаю, що це неправильно. Як варіант, можна розглянути питання обмеження імунітету.

Артем Сытник на присяге детективов.

Нещодавно на Нацраді реформ за участю Президента відбулася суперечка між міністром МВС Аваковим і губернатором Одеської області Михайлом Саакашвілі. В останнього навіть полетіла склянка води. Вони один одного звинуватили в корупції. На Ваш погляд, чи є в їхніх діях корупція? НАБУ займається цими звинуваченнями?

- Відкрито провадження по ОПЗ. Що стосується самої поведінки, то це більш етичне питання.

Це нормально взагалі, коли такі чиновники як Аваков і Саакашвілі називають один одного злодієм?

- Якщо ми розвиваємо правову державу, то будь-яке звинувачення, не підкріплене доказами, може бути предметом розгляду в суді. Але, на жаль, гучні заяви – це наше сьогодення. Я більше скажу, зараз до НАБУ звертається багато депутатів із звинуваченнями один одного в корупції.

Чи були допитані в рамках розслідування справи по ОПЗ Мартиненко, Саакашвілі...?

- Вони ще не допитувалися, але допити заплановані. Якщо ми говоримо про гучні заяви, то тут навіть немає предмета для допиту. Я завжди наголошую, що НАБУ не повинно реагувати на кожну гучну політичну заяву, оскільки такі заяви лунають майже кожен день. Але конкретної інформації вони не містять. Я вважаю неправильним розслідувати те, що хтось із політиків кричить на іншого зі словами – ти злодій. Це не підстава для розслідування, це просто некоректна поведінка і гучна заява, яка нічим не підкріплена. Я сподіваюся, що ми поступово змінимо підхід до оцінки факту внесення до ЄРДР, факту повідомлення про підозру і факту винесення вироку.

Чи здійснюється тиск на детективів під час розслідування?

- Ні, навпаки все конструктивно сприймається, навіть виклики детективами посадових осіб. Дуже все позитивно і я задоволений цим.

Чому форма для спецназу НАБУ така дорога? 54000 гривень за комплект – чимало.

- Відразу звертаюся до всіх – хто зможе знайти дешевшу, хай покаже. Ми брали до уваги співвідношення ціна-якість. Насправді, щоб закупити елітну екіпіровку для одного спецназівця потрібно 10 тис. євро. Тоді це буде стандарт НАТО. Ми витратили набагато менше. В елітного спецназу три комплекти форми, ми купили один комплект. Однак ми ведемо переговори з міжнародними партнерами, НАТО, щоб частково отримати від них обладнання. Ми купили мінімум, який, по суті, дав можливість запустити роботу управління спеціальних операцій НАБУ.

Бійці задоволені формою?

- Вони незадоволені розміром заробітної плати, оскільки на сьогоднішній день заробітна плата спецназівця становить 5 тис. гривень. Це дуже мало, але ведеться робота щодо збільшення їх грошового забезпечення. Це озброєний підрозділ Бюро, який забезпечує виконання основних завдань Бюро, і тому не зовсім правильно, коли існує великий розрив між зарплатою спецназівця і детектива НАБУ. Ми працюємо в цьому напрямку, щоб дати їм належні умови з оплати праці. На даний момент цей підрозділ сформовано на 60%.

НАБУ вже закупило необхідне для роботи обладнання?

- Так. Звичайно, є дуже дороге необхідне нам обладнання, і ми сподіваємося, що наступного року нам вистачить коштів для його закупівлі.

Ви розглядали для себе варіант, що проект державного бюджету 2016 не буде прийнятий?

- Ризик неприйняття держбюджету – це ризик не лише для Бюро, а й для держави в цілому. Якщо не буде фінансування в першу чергу оплати праці, корупційні ризики збільшаться.

Ви часто спілкуєтеся з Президентом, генеральним прокурором? Вони дають вам вказівки?

- У нас абсолютно автономний орган. Я радий, що мені випала честь очолювати орган, якому ніхто не має право давати вказівки, крім Антикорупційного прокурора в частині проведення розслідувань. Що стосується Президента, то при Главі держави створено антикорупційну раду, на якій піднімаються проблемні питання. Зараз основне проблемне питання це передача справ з органів прокуратури до НАБУ. Цей процес має відбуватися максимально ефективно, щоб не заблокувати Антикорупційне бюро тими тисячами проваджень, які накопичилися і лежать в прокуратурі, починаючи ще з 2012 року. Ми запропонували поступову передачу цих матеріалів для того, щоб ми могли почати реалізовувати свої антикорупційні напрацювання.

Процес передачі справ почався?

- Уже почався, матеріали передаються кожен день і ми їх вивчаємо. Уже близько 100 проваджень були передані нам. Це матеріали формально підслідні НАБУ, але які накопичилися з 2012 року. Як приклад, я дивився, що у провадженні органів прокуратури перебуває 5 тис. розслідувань за ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу. Практично половина з них підпадає під нашу підслідність. Тому мені здається, що той, хто брав на себе відповідальність починати розслідування, повідомляти про підозру – повинен їх і завершувати. Якщо будуть надходити скарги за якимось кримінальним провадженням або воно викличе суспільний резонанс, то Антикорупційний прокурор має право витребувати його і передати до НАБУ.

Справа «діамантових прокурорів» буде передана до НАБУ?

- Якщо за цим провадженням вже завершено розслідування, то який сенс передавати його до НАБУ? Вивчення матеріалів займе ще більше часу, при тому, що суспільство чекає результату вже зараз.

Вищі посадові особи почали серйозно сприймати НАБУ і його роботу? Вони бояться Вас?

- Давайте все будемо оцінювати за тими діями, які відбуваються. Коли я підняв питання по бюджету, воно було закрите. Я вважаю, що це якраз той індикатор, який говорить про те, що сприйняття дуже серйозне, особливо з боку наших міжнародних партнерів. Відверто кажучи, дуже складно створити з нуля орган, який вже за 9 місяців провів перші затримання. Але ми це зробили, і, в першу чергу, завдяки підтримці наших міжнародних партнерів.

Які ваші очікування на 2016 рік?

- Мої очікування як громадянина України, щоб парламент все-таки почав ефективніше працювати. Мої очікування як директора Бюро – затвердження бюджету, завершення формування в перші місяці нового року оперативно-технічного підрозділу. Третє – ліквідація різниці між зарплатами детективів НАБУ, силових і технічних підрозділів Бюро, які допомагають працювати в боротьбі з корупцією. Найголовніше – щоб ми показали результат у тих провадженнях, які заслуговують на те, щоб їх довели до логічного завершення. Щоб наші громадяни менше давали і хотіли давати хабарі і, відповідно, тоді буде прогрес у боротьбі з корупцією.

Де Ви плануєте святкувати Новий Рік? В Україні чи поїдете за кордон?

- Тільки в Україні. Зустрічатиму його з родиною. Я не виключаю, що на Новий Рік ми когось затримаємо, тоді, можливо, доведеться відсвяткувати на роботі.

Автор: Сергій Босак