Близько півсотні справ, переданих НАБУ і САП до суду, не розглядаються

14.01.2019 09:23

З-поміж 176 справ, в яких станом на кінець 2018 року детективи Національного антикорупційного бюро України завершили досудове розслідування, а прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури скерували обвинувальні акти до суду, підготовче засідання не відбулося у 46.

Зокрема, вкотре перенесено апеляційний розгляд на ухвалу про повернення обвинувального акту у так званій справі «тернопільських прокурорів». Це провадження перебуває у різних судових інстанціях з 11 листопада 2016 року, і наступне чергове засідання призначене на 3 січня 2019 року.

Іншу справу — за фактом завдання збитків ПАТ «ДПЗКУ» — служителі Феміди також не поспішають розглядати: вже понад два роки не може відбутися підготовче засідання.

Невтішна ситуація й із розглядом справ, в яких підготовче засідання відбулося. Наприклад, у кримінальному провадженні за обвинуваченням депутата Хмельницької обласної ради (обвинувальний акт скеровано у травні 2017 року), 29 листопада 2018 року чергове судове засідання фактично не відбулось у зв'язку з відсутністю захисника підсудного через його участь в іншому провадженні. Враховуючи те, що у цій категорії справ участь захисника є обов'язковою, судом відкладено розгляд на 25 січня 2019 року. З моменту направлення обвинувального акту до суду це другий випадок відкладення підготовчого судового засідання через неявку захисника підсудного.

У провадженні за фактом декларування недостовірних відомостей суддею ВАСУ за останні три місяці по суті жодного розгляду справи не відбулося: судове засідання, призначене на 3 жовтня 2018 року не відбулось через закінчення робочого часу у суддів. 20 грудня 2018 року судове засідання не відбулось у зв'язку із зайнятістю суддів у розгляді інших справ. Наступне призначили на 14 березня 2019 року.

Наразі судові засідання призначаються в середньому раз на два місяці. Серед причин — брак суддів певної кваліфікації (справи від НАБУ і САП мають розглядати три судді з понад 5-річним стажем роботи), хвороби або відпустки учасників процесу тощо.

З-поміж 36 рішень у справах від НАБУ і САП (у грудні було винесено ще два рішення, які набуть чинності у січні 2019 року), судді винесли лише два вироки щодо трьох осіб, пов’язані з реальним покаранням у вигляді позбавлення волі. Інші рішення – це затвердження угод про визнання винуватості або призначення покарання, відповідно до якого особи не перебувають у місцях позбавлення волі. 

На переконання Національного бюро, швидкий початок роботи Вищого антикорупційного суду є вкрай важливим для подальшої імплементації антикорупційної реформи. Лише ВАС зможе забезпечити об’єктивний і швидкий розгляд справ щодо топ-корупції.

Детальна інформація про провадження, розслідувані детективами НАБУ й передані до суду, міститься на сайті Національного бюро у розділі «Справи у суді» та в інфографіці.