Економічний ефект від діяльності НАБУ і САП у І півріччі 2021 року — 1,85 млрд грн

10.08.2021 11:19

За перші шість місяців 2021 року економічний ефект від діяльності Національного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури сягнув рекордних 1,85 млрд грн. Йдеться про кошти та майно, відшкодовані державним підприємствам добровільно та у результаті позовної роботи, конфісковані за судовими вироками, а також ті, розкраданню яких вдалось запобігти.

Так у І півріччі 2021 року сума відшкодувань державним підприємствам склала 1 108,1 млн грн. Зокрема, завдяки роботі детективів досягнуто поступового погашення приватними компаніями заборгованості перед ПАТ «Укрнафта» (50% +1 акція належать державній НАК «Нафтогаз України»), яка виникла під час вчинення злочину. Впродовж грудня 2020-червня 2021 ці компанії, ймовірно пов’язані з міноритарними акціонерами ПАТ, сплатили більш ніж 985 млн грн, а загалом від початку розслідування НАБУ — понад 1,93 млрд грн.

Так само впродовж кількох років, на підставі визнаних за позовом НАБУ недійсними правочинів, ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60% акцій належать державі) стягує на свою користь заборгованість за поставлену електрику. У І півріччі енергорозподільче підприємство отримало понад 121 млн грн (загалом — понад 435 млн грн).

За рішеннями суду в дохід держави конфісковано майна та грошових коштів на суму 9,6 млн грн. Так, у І півріччі 2021 року набули законної сили вироки стосовно двох осіб: Старовойта Костянтина, колишнього керівника дочірнього підприємства «Центргаз», що входить до складу ВАТ «Кіровоградгаз» (51% акцій належать НАК «Нафтогаз України»), та судді Малиновського районного суду міста Одеси Целуха Анатолія. Обом призначено покарання у вигляді позбавлення волі у 8 та 7 років відповідно, а також постановлено конфіскувати їхнє майно. В експосадовця «Центргазу» конфісковано автівку, в служителя Феміди — грошові кошти в іноземній валюті (понад 358 тис. грн в еквіваленті). Суд також зобов’язав приватну компанію повернути незаконно отриманих від «Центргазу» 8,6 млн грн.

Завдяки превентивній роботі детективів також вдається уникнути збитків та втрат державного бюджету на мільйони гривень. Зокрема, впродовж І півріччя 2021 року детективи НАБУ тричі вдавалися до дій, які дозволили запобігти розкраданню близько 2700 т зерна з Державного резерву на суму у понад 20 млн грн. У лютому-червні 2021 року Національне бюро запобігло необґрунтованому поверненню майже 706 млн грн податку на додану вартість компаніям, задіяним у корупційній схемі з імпорту та розмитнення товарів в Україні.

Проте, основне відшкодування збитків від корупції стане можливим лише після винесення обвинувальних вироків. Для майбутніх стягнень та конфіскацій майна за клопотаннями НАБУ та САП накладено арешт на численні активи у понад 300 справах. Лише у 43 справах, які скеровано до суду в І півріччі 2021 року, накладено арешт на 25 об’єктів нерухомості (орієнтовна вартість перевищує 113 млн грн), земельні ділянки загальною площею понад 30 га, більш ніж 11 млн грн, майже 8 млн дол. США, 10 транспортних засобів.