НАБУ створює підстави для повернення держкомпаніям 4,77 млрд грн

19.02.2019 17:34

94 угоди державних підприємств із приватними компаніями визнані судом недійсними, відповідні рішення суду набули чинності. Відтак з'являються реальні підстави для повернення коштів на загальну суму 4,77 млрд грн*. Про це йдеться у Звіті про діяльність НАБУ за ІІ півріччя 2018 року.

Відповідні судові рішення ухвалені у результаті розгляду позовів Національного антикорупційного бюро України у супроводі Юридичного управління та на підставі доказів, зібраних детективами під час розслідування кримінальних проваджень.

Зокрема, завдяки зусиллям НАБУ у грудні 2018 року ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» отримала вагомі аргументи вимагати компенсації завданих їй 24 млн грн збитків. Слідство з’ясувало, що держпідприємство поставило ТОВ «Торгівельний Дім-ресурс» понад 65 тис. тон вугілля за заниженими цінами. Взявши до уваги докази, що підтверджують цей факт, у грудні 2018 року Східний апеляційний господарський суд (м.Харків) за позовом НАБУ визнав договір про постачання сировини недійсним.

Правову позицію Національного бюро у іншій справі у серпні минулого року підтримав Касаційний господарський суд Верховного Суду. Так, служителі Феміди підтвердили версію слідства про наявність підстав для визнання недійсними 60 договорів купівлі-продажу нафтопродуктів, укладених між ПАТ «Укрнафта» та ТОВ «Котлас». А, отже, «Укрнафта» має законні підстави стягнути 2,94 млрд грн для відшкодування заподіяної шкоди.

Ще один приклад позовної роботи юристів НАБУ — судові рішення у справі щодо завдання 247 млн грн збитків державному підприємству «Адміністрація морських портів України» при закупівлі послуг із днопоглиблення Бердянського та Маріупольського портів. У липні 2018 року Господарський суд міста Києва визнав недійсним договір на здійснення днопоглиблювальних робіт у портах України вартістю 712 млн грн. Внаслідок цього вдалося запобігти перерахуванню на користь комерційної компанії-підрядника близько 395 млн грн та завдання держпідприємству 146 млн грн збитків. Другу «кабальну» угоду ДП «АМПУ» — на 290 млн грн — визнано недійсною у січні 2019 року. В обох випадках суд підтвердив версію слідства про антиконкурентні узгоджені дії з боку посадовців ДП «АМПУ» та задіяного у корупційній схемі ТОВ при укладанні угоди. Відповідно, у разі позитивного рішення суду апеляційної інстанції держпідприємство зможе повернути кошти, які безпідставно переплатило.

Загалом у ІІ півріччі 2018 року співробітники Юридичного управління НАБУ забезпечили супровід 89 справ та взяли участь у 212 засіданнях суду.

Міні-звіт у графіці: https://www.flickr.com/pho…/nab_ukr/albums/72157705076034601

*Станом на 31.12.2018 року (за весь період розслідувань НАБУ)