«Наша кількість обмежена, але ми невпинно рухаємося до єдиної мети» – інтерв’ю з директором Харківського територіального управління НАБУ

14.12.2017 12:38

Одним із перших антикорупційних органів, створених в Україні, було Національне антикорупційне бюро. Основна його функція – боротьба з корупцією на вищому рівні. Однак, що саме слід розуміти під цим формулюванням, з яких питань варто звертатися до НАБУ та чим, власне, воно щодня займається, зрозуміло далеко не кожному. Аби з’ясувати ці питання та дізнатися, як можна долучитися до команди антикорупціонерів, ми поспілкувалися з директором Харківського територіального управління НАБУ Юрієм Кравченком.

 

Під час минулого візиту до Полтави Ви говорили, що справи розкривають повільно, бо в НАБУ бракує людей. Тож як зараз ідуть справи в Бюро і які є вакантні посади?

Законодавець чітко обмежив кількість працівників НАБУ. Згідно з законом, у нас має працювати всього 700 співробітників, з яких не більше 200 осіб начальницького складу.

Станом на 1 листопада загалом в Національному бюро налічується 622 працівники, з них 183 – особи начальницького складу, тобто люди в погонах.

Коли нас запитують, багато це чи мало, я відповідаю, що, наприклад, у прокуратурі Полтавської області працює близько 300 осіб. Уявіть собі: 300 працівників для роботи в одній області, і 700 – по всій Україні.

Найчисельнішим підрозділом Бюро є Головний підрозділ детективів. У ньому наразі працюють 213 осіб. Штат детективів ще не заповнений, наразі є 33 вакансії. На сайті НАБУ публікується інформація про усі конкурси на посади, тож, якщо є бажання, можна долучитися до нашої команди.

Штат Харківського територіального управління – сім осіб: директор, заступник директора, п’ять головних спеціалістів. На сьогодні дві посади головних спеціалістів вакантні. Серед п’яти осіб, які зараз працюють в теруправлінні, є один полтавець. Це я.

 

Що потрібно для того, щоб стати членом команди НАБУ?

Національне бюро – унікальний правоохоронний орган, створений з чистого аркуша.

Саме в НАБУ було започатковано набір працівників на посади за результатами відкритого конкурсну.

Після публікації оголошення на сайті Бюро про вакантну посаду упродовж визначеного терміну відбувається прийом пакетів документів (їх повний перелік зазначено на сайті НАБУ). Якщо документи кандидата на посаду надіслані вчасно та вони відповідають заявленим кваліфікаційним вимогам, комісія приймає рішення про допуск кандидата до участі в конкурсі та запрошує для проходження першого етапу відбору – тестування на знання законодавчої бази.

Якщо мова йде про конкурс на посаду детектива, то після 100 питань із різних галузей права, які стосуються діяльності правоохоронних органів, кандидати проходять тестування на загальні здібності – General Skills. На мою думку, це – найскладніший тест, оскільки враховуються математичні, логічні здібності, вербальна та асоціативна пам'ять, уміння швидко мислити у стресових ситуаціях. Я сам проходив цей тест, коли брав участь у конкурсному відборі.

 

Які ще випробування потрібно пройти кандидатам на посади?

Наступний етап конкурсу для майбутніх детективів Бюро – психологічне тестування і співбесіда з психологом. Після цього – співбесіда з конкурсною комісією, до складу якої входять представники Ради громадського контролю. Саме громадськість збирає з відкритих джерел усю можливу інформацію про кандидата. Можу сказати, що багато чого залежить саме від Ради громадського контролю. Якщо працівники НАБУ, керівники відповідних структурних підрозділів, котрі входять до складу конкурсних комісій, перевіряють професійні якості кандидата на посаду, то члени Ради громконтролю перевіряють на доброчесність, ставлять питання щодо особистого життя, інформації, вказаної в декларації тощо.

Після співбесіди з конкурсною комісією відбувається тестування на поліграфі. До кінця 2016 року цей тест проходили лише детективи. На сьогоднішній день така участь чекає всіх працівників Бюро. Я також при призначенні на посаду проходив таку перевірку.

Окрім цього рекомендовані до призначення кандидати проходять спецперевірку від управління внутрішнього контролю НАБУ.

Однак і це ще не все. Уже після призначення на посаду особі встановлюють піврічний випробувальний термін, під час якого вона вже на практиці демонструє професійні знання та навички.

 

А чи були такі, хто після завершення випробувального терміну вирішував піти з Бюро?

На сьогодні в НАБУ сформована єдина команда, яка іде до спільної мети: знешкодити та запобігти топ-корупції в Україні. До Бюро я працював в іншому правоохоронному органі, займався адвокатською діяльністю, і можу сказати, що на сьогоднішні більш дієвої і згуртованої команди, ніж в НАБУ, не існує. Навіть ті події, які відбуваються сьогодні в суспільстві, навпаки мотивують нас виконувати ті завдання, які стоять перед нами. Наша кількість доволі обмежена, але ми невпинно рухаємося до єдиної мети.

 

Як ви виявляєте правопорушення?

У більшості випадків – завдяки активній позиції громадян і громадських організацій. Їхні заяви про злочини найчастіше стають підставою для внесення відомостей до ЄРДР і перевірки під час досудового розслідування.

У нас є повноваження розслідувати чіткий перелік кримінальних правопорушень, визначений ст. 216 Кримінального процесуального кодексу України.

Унікальність нашого органу ще й у тому, що інформація збирається як з відкритих, так і з закритих джерел та баз даних. У НАБУ створено інформаційно-аналітичний підрозділ, який має доступ більше ніж до 100 баз даних, які існують у нашій державі. Після того, як детектив отримує інформацію про можливе кримінальне корупційне правопорушення, він може передати її для уточнення та доповнення колегам-аналітикам.

 

І як пересічному українцю визначити, у чиїй компетенції перебуває те чи інше правопорушення і, відповідно, до кого потрібно звертатися?

Коли 28 липня поточного року відкрилося Харківське теруправління, я особисто здійснював прийом громадян і зрозумів, що люди не знають нашої підслідності.

Якщо предмет злочину перевищує 500 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня поточного року (станом на 2017 рік – це 800 тис. грн), і його вчинено посадовою особою місцевого самоврядування або комунального підприємства, – це наша підслідність.

Якщо ви бачите, що потенційно сума збитків може дорівнювати цій цифрі, можна звертатися до НАБУ. Якщо ж не брати до уваги суму, то лише мери міст обласного значення є нашими суб’єктами в регіонах.

Проте ми приймаємо всі звернення. Якщо викладене в них відноситься до нашої компетенції, ми скеровуємо їх до відповідних структурних підрозділів.

Якщо ж викладені у зверненні питання не відносяться до нашої компетенції, то у встановлений законом термін ми скеровуємо його за належністю, у відповідні правоохоронні чи державні органи, органи місцевого самоврядування. І не в ті органи, на які скаржаться, а у вищі, як і передбачено чинним законодавством.

 

А як громадяни можуть звернутися до НАБУ, щоб повідомити про правопорушення?

До нас може звернутися будь-яка особа.

Специфіка Бюро полягає в тому, що ми розглядаємо навіть анонімні звернення, якщо в них містяться конкретні факти щодо конкретних посадових осіб, які нам підслідні, або конкретний склад кримінального корупційного правопорушення, віднесений до підслідності НАБУ.

На сьогоднішні можна звернутися кількома способами. Найпростіше – надіслати письмове звернення за адресою м. Київ, вул. Василя Сурикова, 3 або м. Харків, Московський проспект, 140. На сайті НАБУ всі ці адреси є. Окрім цього можна звернутися особисто під час прийому громадян в робочі дні з 9 до 18 години, у п’ятницю – до 16:45. Також можливо подати звернення чи заяву не виходячи з дому – за допомогою спеціальної форми на сайті Бюро. Існує й телефонна лінія 0-800-503-200. Тож кожен може обрати зручний спосіб для звернення до Національного антикорупційного бюро.

 

Чи можуть українці якось слідкувати за діяльністю Бюро?

У нас є офіційний сайт, сторінки Бюро в популярних соціальних мережах (Facebook, YouTube, Twitter). Раз на півріччя, відповідно до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», ми публікуємо звіт про діяльність за попередні півроку. Основні статистичні дані, як-от: кількість проваджень в роботі, підозрюваних, справ, скерованих до суду, щомісяця оприлюднюються на головній сторінці веб-сайту. Якщо люди відвідують територіальні підрозділи НАБУ, то вся основна інформація щодо роботи Бюро може бути надана в друкованому вигляді. Також на сайті періодично оновлюється антирейтинг справ, які не розглядаються судами.

 

Усі розслідування НАБУ проводять детективи. Вони є співробітниками київського офісу. Але в Україні діє ще три територіальні підрозділи НАБУ. Чим же конкретно займаються вони?

Наше основне завдання – це комунікація з громадськістю. Перш за все, робота зі зверненнями громадян. Звернення, які находять до НАБУ, проходять перевірку на наявність ознак вчинення кримінального правопорушення. Якщо наші працівники ці ознаки виявлять, то звернення передаються детективам. Якщо детектив не вбачає таких ознак, то повертає звернення нам і ми його відправляємо за належністю. Крім цього є ще комунікація зі ЗМІ та громадськістю, під час якої ми пояснюємо, чим займається Бюро.

На жаль, громадяни часто не обізнані з особливостями нашої діяльності та підслідністю, близько 90% звернень ми змушені спрямовувати до інших інстанцій.

Одна з місій, покладених на теруправління, – це інформування населення, у яких випадках варто звертатися до Бюро. Співпраця з громадськістю в столиці налагоджена, а в регіонах налагоджуємо її ми. Я вже відвідав Запоріжжя, зустрічався з громадськістю в Полтаві, Дніпрі.

 

Чи проводите ви якусь роботу з молоддю?

У поточному році за підтримки Програми розвитку ООН проводилася інформаційно-просвітницька кампанія для студентів вищих навчальних закладів «Студенти проти корупції». У доступній для молоді формі викладалася суть та реалізація антикорупційної реформи в Україні загалом та становлення і розвиток Антикорупційного бюро зокрема. Надзвичайно приємно було спілкуватися зі студентами Полтавського університету економіки і торгівлі. Приємно, що молодь все розуміє. Ті люди, які сьогодні стоять на передовій боротьби з корупцією, не вічні. Тому, переконаний, нам необхідно створювати підґрунтя, готувати тих людей, які прийдуть працювати в НАБУ завтра.

 

До відомства якого територіального управління відноситься Полтава?

Відповідно до Закону «Про Національне антикорупційне бюро України» створення територіальних управлінь віднесено до компетенції Директора НАБУ. 28 червня минулого року було створено Харківське теруправління з поширенням юрисдикції на Сумську, Харківську, Дніпропетровську, Запорізьку області, а також на зону проведення АТО в Луганській та Донецькій областях.

Зважаючи на специфіку діяльності та той факт, що Сумщина, Харківщина і Полтавщина пов’язані економічно та географічно, я думаю, що найближчим часом Полтавщину все ж буде віднесено до юрисдикції Харківського територіального управління НАБУ.

 

Чи розглядаються в НАБУ справи, пов’язані з Полтавою?

Більшість кримінальних проваджень, які розслідуються детективами, – це економічні злочини. З урахуванням специфіки вчинення конкретного кримінального правопорушення, слідчі дії можуть здійснюватися в кількох регіонах. Стосовно Полтавщини можна сказати одне: справа судді Ленінського районного суду передана для розгляду по суті до м. Красноград Харківської області. Кримінальне провадження було розпочате ще в березні. Документування такого злочину потребує витрат не лише часу, а й людських ресурсів.

В Октябрському районному суді розглядається справа стосовно директора ПОКП «Полтавафарм» та керівника одного з його відділів за надання неправомірної вигоди працівнику поліції. Під час розслідування детективів Бюро проводилися обшуки в Полтавській обласній СЕС. Проводилися обшуки в Полтаві й під час розслідування так званої «газової справи».

На сьогоднішній день розслідується 3 кримінальних провадження, які пов’язані з діяльністю об’єктів господарювання, зареєстрованих на території Полтавської області. Які – назвати не можу, оскільки існує таємниця досудового розслідування.

Автор: Наталія Норіцина