Розкрадання 787 млн грн кредиту Нацбанку: до суду скеровано обвинувальний акт стосовно одного з учасників

19.11.2020 17:00

19 листопада 2020 року прокурори САП скерували до ВАКС складений детективами НАБУ обвинувальний акт стосовно директора одного з приватних товариств, який входив до складу злочинної організації, створеної колишнім президентом України, та вчиняв незаконні дії у співучасті з іншими особами у заволодінні понад 787 млн грн кредиту Національного банку. Дії обвинуваченого кваліфіковано ч.1 ст.255, ч.4 ст.28 ч.5 ст.191, ч.4 ст.28 ч.2 ст.255, ч.4 ст.28 ч.2 ст.366 КК України.

Слідство встановило, що приватне товариство (далі – ТОВ), очолюване підозрюваним, у 2013 році задіяли у схемі, в результаті якої згадана злочинна організація заволоділа понад 787 млн грн стабілізаційного кредиту, наданого Національним банком України ПАТ «Реал банк».

Цю схему реалізували у такий спосіб: у вересні 2013 року ПАТ «Реал банк» надав кредити низці комерційних компаній, підконтрольних злочинній організації. Ті, через ланцюг фірм із ознаками фіктивності, перевели отримані кошти на рахунки інших двох компаній, однією з яких було згадане ТОВ. Далі це ТОВ розміщує ці кошти під виглядом власних та тимчасово вільних на строковий депозит в тому ж ПАТ «Реал банку» однак із правом дострокового припинення договору та вилучення коштів упродовж п’яти робочих днів із моменту заяви.

За місяць потому, в жовтні 2013 року, керівництво банку організувало складання такої завідомо неправдивої заяви про дострокове розірвання депозитного договору й подальше вилучення коштів. Цю заяву підписав підозрюваний як директор ТОВ. Створена ситуація стала формальною підставою для звернення ПАТ «Реал банк» за підтримкою до Національного банку, який надає йому стабілізаційні кредити на загальну суму близько 800 млн грн під заставу майна, вартість якого, як згодом встановило слідство, завищили всемеро. Отримані від НБУ кошти керівництво ПАТ «Реал банку» у змові з іншими учасниками злочинної організації вивели через низку компаній із ознаками фіктивності та легалізували, в тому числі за участі компаній-нерезидентів та вивели в готівку.

Розслідування наведених фатів НАБУ та САП розпочали наприкінці листопада 2019 року після визначення підслідності у кримінальному провадженні за детективами Національного бюро.

Вже за два місяці потому НАБУ та САП встановили місцезнаходження та затримали директора ТОВ, який перебував у розшуку. В січні 2020 року Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про його ув’язнення. Відтоді підозрюваний перебуває під вартою.

19 серпня 2020 року детективи НАБУ завершили розслідування та відкрили стороні захисту матеріали кримінального провадження.

Досудове розслідування стосовно інших учасників злочинної схеми триває.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.