Справа порту «Южний»: скеровано до суду

06.02.2023 16:00

6 лютого 2023 року НАБУ і САП скерували до суду обвинувальний акт стосовно 10 осіб, причетних до корупційної схеми, через яку державне підприємство «Морський торговельний порт «Южний» зазнало понад 60 млн грн збитків. Йдеться про:

  • першого заступника директора ДП «МТП «Южний» (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України);
  • ексзаступника директора ДП «МТП «Южний» (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України);
  • трьох колишніх директорів ТОВ (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України);
  • ще трьох колишніх директорів ТОВ (ч. 5 ст. 191 КК України);
  • двох співробітниць ТОВ (ч. 5 ст. 191 КК України).

Слідство встановило, що перший заступник директора ДП «МТП «Южний» разом із колишнім заступником директора цього ж держпідприємства, керівниками приватних компаній та іншими особами впродовж 2017-2018 років організували схему закупівлі товарів у підконтрольних організованій групі товариств за завищеною вартістю. Внаслідок цього держпідприємству завдано збитків на суму 47,5 млн грн.

Посадовці діяли у змові та залучили для реалізації своїх планів ще низку осіб, що дозволяло їм повністю контролювати весь процес закупівлі — від формування потреби у закупівлі й складання тендерної документації до контролю за конкурентним середовищем, — аби у підсумку забезпечити перемогу в торгах компаніям, підконтрольним організаторам схеми. Загалом слідство зафіксувало 29 таких тендерів.

27 жовтня 2020 року посадовців викрили на зловживаннях. У жовтні 2021 року слідство завершили.

В межах розслідування НАБУ і САП встановили нові факти корупції на ДП. Так, у 2017-2019 рр. перший заступник директора ДП «МТП «Южний» спільно з ексзаступником цього ж ДП, залучивши інших осіб, організували закупівлю тепловозів для потреб держпідприємства. Перемогу у тендері забезпечили підконтрольній організованій групі компанії. За даними слідства, тепловози були несправні й не належали продавцю, як того вимагали умови тендеру та договору. Проте, ДП «МТП «Южний» сплатило за них приватній компанії аванс у понад 13 млн грн.

Надалі ці тепловози доставили в ДП «МТП «Южний». Однак, комісія держпідприємства,  уповноважена ухвалити рішення про взяття їх на баланс, відмовилася це зробити у зв’язку із несправністю тепловози. Цьому рішенню передували активні слідчі дії детективів НАБУ.

Постачальник — приватна компанія — аванс не повернула. Через що ДП «МТП «Южний» зазнало збитків на суму 13 млн грн. Дії вказаних осіб за цим епізодом кваліфіковано за ч. 2 ст. 364 КК України.

Таким чином загальна сума збитків держпідприємству за двома епізодами становить понад 60 млн грн.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Фото slovoidilo.ua