«У них немає гарантій, що виберуть «свого». Хто заблокував роботу антикорупційних детективів

14.09.2015 12:12

Антикорупційне бюро, на яке покладена місія пошуку корупціонерів у вищих ешелонах влади, мало би запрацювати в жовтні, але не може: до сих пір не обраний Антикорупційний прокурор. Артем Ситник, директор НАБ, розповів НВ, хто гальмує процес

- Хто блокує обрання Антикорупційного прокурора?

- Я б не хотів говорити про блокування. Є процедура. Закон про прокуратуру набув чинності 15 липня. У вівторок буде два місяці, як можна було б створити комісію і розпочати процедуру обрання Антикорупційного прокурора. Але чомусь до сьогодні комісія не сформована. За формування комісії відповідає Генеральний прокурор, який делегує чотирьох представників, і парламент, який делегує сімох представників. На сьогодні ми маємо лише чотирьох представників від прокуратури, які розкритиковані усіма, а парламент взагалі нікого не дає. Я сподіваюся, що хоча б на наступному пленарному засіданні вони дадуть представників. Бюрократичне це затягування або блокування – мені не принципово, але це те, що заважає нам почати роботу.

Є в принципі варіант виконуючого обов’язки, і я не виключаю, що, якщо далі такими темпами просуватиметься робота, цей варіант буде розглянуто. Можна Сакварелідзе призначити в.о. Антикорупційного прокурора і почати розслідування. Для цього треба змінити в законі буквально один рядок. Природно, це має бути людина, яка має кредит довіри з боку громадянського суспільства і наших західних партнерів. Це вихід із ситуації, і якщо такими темпами далі триватиме, я не виключаю, що я такий варіант буду пропонувати.

- Коли може зібратися комісія?

- У нашій країні робити прогнози – справа невдячна. Я можу відповідати за себе. Я говорив в квітні, що я буду готовий почати розслідувати в жовтні, і цей прогноз я виконав. Я готовий.

- Ви зустрічалися з главами парламентських фракцій. Що вони говорять – чому вони цих сім осіб не можуть обрати?

- Зустрічався. Багато депутатів не розуміють, про що мова. Питають: чому ви не можете почати працювати? Я відповідаю: ви ж прокурора мені не даєте. Звичайно, зустрічався, написав лист-звернення Володимиру Гройсману.

- Давно?

- Десь місяць тому. Приїжджала моніторингова місія щодо безвізового режиму, яка перевіряла в тому числі процедуру створення Антикорупційного бюро. Зауважень до нас взагалі не було. Єдине зауваження з антикорупційного блоку – це вимога призначити Антикорупційного прокурора і дати працювати людям. І місія цей меседж дала всім – і парламентарям, і Президенту, і Уряду.

Ви знаєте, як у нас парламент працює. На словах вони всі говорять: «Так зробимо». А потім проходить час і не роблять, на жаль. Жодного депутата не знаю, який мені сказав би: «Ми вам не дамо Антикорупційного прокурора». З цієї ситуації треба виходити. Треба, щоб ми почали розслідування не пізніше, ніж у листопаді.

Процес, швидше за все, гальмується через те, що немає гарантій, що виберуть «свого».

Є приклад конкурсу з вибору директора Антикорупційного бюро, який показує, що Україна вже може ці конкурси проводити і громадянське суспільство може проконтролювати цей процес.

Інтерв’ю було записано на полях форуму Міжнародна ялтинська стратегія YES, який проходив в Києві 10-12 вересня. Спікером в одній з панелей YES виступав Ситник, який розповів іноземним учасникам форуму про зволікання у роботі НАБУ.