Втікача-фігуранта «газової справи» оголошено у розшук

23.02.2017 17:15

Рішення судді Солом’янського райсуду Києва про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту замість тримання під вартою створило передумови для втечі одного з фігурантів так званої «газової справи» — екс-директора ТОВ «Надра Геоцентр» та екс-виконавчого директора ТОВ «Карпатнадраінвест» Сергія Свіченка. 16 лютого 2017 року його оголошено у розшук, до Державної прикордонної служби скеровано відповідну інформацію.

Цей випадок вкотре доводить необхідність якнайшвидшого створення Спеціалізованого антикорупційного суду за принципом професійності, відкритості та прозорості.

У відповідь на численні публікації у ЗМІ наводимо хронологію подій.

Сергія Свіченка детективи НАБУ затримали 28 червня 2016 року при спробі перетину кордону з Росією за підозрою у скоєнні злочину, кваліфікованого ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 205 Кримінального кодексу України.

1 липня 2016 року до Солом’янського районного суду столиці скеровано подання про обрання затриманому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Однак, незважаючи на той факт, що Сергій Свіченко вже намагався залишити територію України, суддя Калініченко О.Б. (29.09.2016 звільнена з посади за рішенням Верховної Ради України) ухвалила рішення про обрання йому запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі 5 млн грн з обов’язком носити електронний засіб контролю та не покидати постійне місце проживання.

Сергій Свіченко на депозитний рахунок суду визначений розмір застави не вніс, тому до Солом’янського районного суду скеровано клопотання НАБУ і САП про зміну запобіжного заходу на тримання його під вартою. За результатами його розгляду слідчим суддею Бобровником О.В. відмовлено у триманні підозрюваного під вартою та винесено ухвалу про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту з обов’язком носити електронний засіб контролю.

З огляду на той факт, що, відповідно до ч. 6 ст. 181 Кримінального процесуального кодексу України, сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців, а обрати до особи два запобіжних заходи одразу неможливо, необхідно було дочекатись закінчення строку домашнього арешту, щоб клопотати про інший запобіжний захід.

8 лютого 2017 року детективи НАБУ та прокурори САП спрямували до суду клопотання про обрання та застосування запобіжного заходу у вигляді застави розміром 50 млн грн з обов’язком носити електронний засіб контролю. Наступного дня слідчим суддею обрано запобіжний захід у вигляді застави розміром 20 млн грн з обов’язком носити електронний засіб контролю з моменту внесення застави.

Заставу, яку мали внести впродовж п’яти днів, не внесли. Водночас Національна Поліція повідомила, що не має в наявності засобів контролю.

Згідно з показами дружини Сергія Свіченка, 10 лютого він покинув місце постійного проживання. Наразі його місцезнаходження невідоме, зв’язок із ним відсутній.

Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.