Зловживання під час ліквідації аварії на шахті: новий епізод

09.03.2023 17:30

9 березня 2023 року НАБУ і САП повідомили про підозру колишньому в.о. гендиректора ДП «Первомайськвугілля» у заподіянні 14,6 млн грн збитків державі під час закупівлі обладнання для запобігання надзвичайній ситуації техногенного характеру у зв’язку з затопленням шахт на Луганщині. Кваліфікація: ч. 5 ст. 191 КК України.

За даними слідства, у 2017 році в Первомайсько-Стаханівському вугледобувному регіоні Луганської області склалася критична ситуація з затопленням шахт «Первомайська» і «Голубівська», розташованих на тимчасово окупованій території Луганської області. Після початку антитерористичної операції упродовж 2015-2016 років там не відкачували воду. Внаслідок цього рівень води на шахті «Золоте» (входить до складу ДП «Первомайськвугілля», розташована у місті Золоте), яка має гідравлічний зв’язок зі згаданими шахтами, збільшився. За таких обставин виник ризик настання надзвичайних ситуацій — руйнування споруд, зсувів, осідання земної поверхні, забруднення питних водозаборів рудничними водами та втрати корисних копалин.

Для запобігання техногенній катастрофі Уряд у 2018 році виділив кошти для фінансування робіт та закупівлі обладнання на шахті «Золоте». Розпорядником цих коштів визначили ДП «Первомайськвугілля». Закупівлі необхідного обладнання (насосів, електродвигунів, електричної апаратури) проводили за переговорною процедурою, тож підозрюваний обирав підрядників за самостійно визначеними критеріями без тендеру. У всіх трьох випадках перемогли комерційні компанії, які поставили обладнання за завищеними цінами. Більшість поставлених насосів, до того ж майже одразу після їх постачання виходило з ладу та потребувало усунення дефектів через неналежну якість. ДП врешті-решт мусило здійснювати ремонт власним коштом.

За висновками експертизи, завищення вартості обладнання, яке було поставлено на ДП за трьома договорами, становить 14,6 млн грн.

Це – другий епізод викритої НАБУ і САП корупції при ліквідації аварії на цій шахті. Перший стосувався зловживання службовим становищем посадовцями ДП «Первомайськвугілля» під час виконання робіт з монтажу трубопроводу, що призвело до заподіяння понад 14 млн грн збитків державі. У червні 2021 року обвинувальний акт стосовно чотирьох посадовців ДП скерували до суду, наразі триває розгляд. Щодо пособників злочину — двох представників приватних компаній – суд постановив обвинувальний вирок.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.