Посадовців Нацгвардії викрито на махінаціях із житлом на 17,3 млн грн

НАБУ та САП викрили злочинну групу з п’ятьох осіб, яка організувала корупційну схему закупівлі для військовослужбовців Національної гвардії України квартир, непридатних для проживання.

Йдеться про:

  • бенефіціара ТОВ;
  • начальника фінансового відділу управління розквартирування і капітального будівництва логістики ГУ Нацгвардії;
  • начальника управління розквартирування і капітального будівництва логістики ГУ Нацгвардії;
  • директора ТОВ-переможця конкурсу;
  • адвоката, представника директора ТОВ.

До реалізації злочину вони також залучили заступника начальника управління розквартирування і капітального будівництва логістики ГУ Нацгвардії. Однак, як з’ясувало слідство, до складу групи ця особа не входила.

За даними слідства, державним бюджетом України на 2017 рік передбачалося спрямування понад 85,94 млн грн на придбання житла для військовослужбовців НГУ. Дізнавшись про це, у бенефіціарного власника низки юридичних осіб виник злочинний задум із заволодіння коштами Нацгвардії. До його реалізації він залучив службових осіб НГУ (членів конкурсної комісії з придбання житла для військовослужбовців) та підконтрольні йому комерційні компанії.

Діючи у межах злочинної групи, вказані особи під час процедури закупівлі житла визначили необхідність закупівлі максимальної кількості квартир на території Київської області, де знаходилися квартири ТОВ.

Після цього учасники групи забезпечили участь ТОВ у конкурсі з придбання житла, створивши хибне уявлення членів конкурсної комісії, не залучених до вчинення злочину, про відповідність заявлених квартир умовам конкурсу. Так, у документах зазначалося, що квартири нібито готові до заселення родин військовослужбовців, однак насправді інженерні комунікації з постачання комунальних послуг не підключили, а оздоблювальні роботи виконали лише частково. Експертиза, проведена в межах досудового розслідування, засвідчила непридатність цієї нерухомості для проживання.

Після перемоги ТОВ у конкурсі НГУ уклала договори про придбання квартир, всупереч тому, що житло не відповідало вимогам, про що учасникам групи було достеменно відомо. На підставі договорів та актів приймання-передачі квартир у 2017 році на рахунок ТОВ НГУ  перерахувала понад 17,3 млн грн бюджетних коштів. Зазначена сума, відповідно до висновків експертиз, становить розмір завданих держбюджету збитків.

Розслідування вказаних фактів детективи НАБУ здійснюють із лютого 2020 після передачі матеріалів провадження від Національної поліції до Національного бюро за підслідністю. На той момент слідчі органи визначили ролі лише частини учасників схеми.

Детективи НАБУ та САП, зібравши додаткові докази, розширили коло учасників, встановивши, що злочин вчинено групою, організатором якої є власник приватних компаній. До складу цієї групи також увійшов начальник фінансового відділу управління розквартирування і капітального будівництва логістики ГУ Нацгвардії.

20-21 липня 2020 року цим двом особам повідомлено про підозру. Однак, оскільки їхнє місцезнаходження не встановлено, про статус підозрюваних їм повідомлено в порядку ст.135, ст. 278 КПК України. 24 липня 2020 року їх оголошено у розшук. Матеріали стосовно них виділено в окреме кримінальне провадження.

Решті учасникам схеми впродовж 21-23 липня 2020 року повідомлено про зміну підозр у зв’язку з тим, що вони діяли організованою групою. 24 липня 2020 року їм повідомили про завершення розслідування і відкрили матеріали для ознайомлення перед скеруванням обвинувального акта до Вищого антикорупційного суду.

Дії учасників групи кваліфіковано наступним чином:

  • бенефіціар низки приватних компаній, організатора схеми — ч.5 ст.191 ч.2 ст.28 – ч.2 ст.366 КК України; («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»);
  • начальник фінансового відділу управління розквартирування і капітального будівництва логістики ГУ Нацгвардії — ч.5 ст.191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»), ч.2 ст.28 – ч.2 ст.366 («Службове підроблення») КК України;
  • начальник управління розквартирування і капітального будівництва логістики ГУ Нацгвардії — ч.5 ст.191, ч.2 ст. 28 – ч.2 ст.366 КК України;
  • директор ТОВ-переможця конкурсу — ч.5 ст.27 ч.5 ст.191, ч.2 ст.28 – ч.2 ст.366 КК України;
  • адвокат, представник директора ТОВ — ч.2 ст.28 – ч. 2 ст. 366, ч.5 ст.191 КК України.

Так само 24 липня 2020 року завершено розслідування стосовно ще однієї особи — заступника начальника управління розквартирування і капітального будівництва логістики ГУ Нацгвардії,  — яку задіяли до вчинення злочину, однак яка не входила до складу групи.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.