Антикорупційна школа НАБУ відкриває для української молоді нові горизонти

Четвертий рік поспіль Національне бюро за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС реалізує Антикорупційну школу НАБУ. Навчання, що об’єднало студентів-правників з усієї України, стартувало 31 липня і складалося з онлайн частини та стажування у Головному підрозділі детективів.

«Проєкт спрямований на залучення студентів до тих процесів, які відбуваються у сфері боротьби з корупцією. Ми спрощуємо вимоги до стажу роботи та процедуру конкурсного відбору, щоб молоді спеціалісти також мали змогу долучитись до команди НАБУ», — зазначив Директор Національного бюро Семен Кривонос.

Цього року до Антикоршколи долучилася рекордна кількість людей: отримано 592 анкети за тиждень реєстрації, з яких відібрано 62 учасників онлайн етапу та 19 фіналістів, які потрапили на стажування. Під час онлайн частини студенти набули базові навички OSINT, дізналися про міжнародний досвід боротьби з корупцією, подискутували щодо євроінтеграції з профільними спеціалістами, занурились у специфіку діяльності українських антикорупційних органів та ініціатив. Спікерами проєкту стали детективи Національного бюро, прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, суддя Вищого антикорупційного суду, експерти Антикорупційної ініціативи ЄС та представники Офісу доброчесності Національного агентства з питань запобігання корупції.

Ірина Шиба, заступниця керівника Антикорупційної ініціативи ЄС, розповіла, що разом із впровадженням антикорупційної реформи в Україні EUACI постійно підтримує просвітницькі проєкти для молоді. Вона пояснила, що такі проєкти дають практичні знання, корисні молодим юристам для майбутньої кар’єри та висловила сподівання, що чимало випускників школи невдовзі доєднаються до лав антикорупційних органів та громадських організацій.

«Для вас сьогодні відкрито багато можливостей. В Україні діє низка антикорупційних інституцій та громадських організацій — всі зацікавлені у молодих і мотивованих фахівцях. Не бійтесь подавати заявки на стажування та брати участь в конкурсах. Важливо щиро описати вашу мотивацію та в чому конкретно ви можете бути корисними», — порадила студентам Ірина Шиба.

Завдяки онлайн формату до Антикорупційної школи НАБУ 2023 долучилися фахівці з Європейської комісії: Клеменс Мюллер та Георг Зіглер; Анджей Стружни, Голова Центрального антикорупційного бюро Республіки Польща; Еланас Яблонскас, Заступник Директора Спеціальної служби розслідувань Литовської Республіки та Бенас Алдакаускас, начальник відділу антикорупційної освіти. Секретним гостем став Євген Клопотенко, український шеф-кухар, ресторатор та громадський активіст, від якого студенти отримали величезну порцію мотивації для створення антикорупційного майбутнього України.

У межах другого етапу студенти проходили десятиденне стажування у Головному підрозділі детективів Національного бюро, що було поєднане з тематичними тренінгами та лекціями. Повноцінні робочі дні сформували чітке уявлення про діяльність детективів і функціонування Національного бюро.

«Стажування в НАБУ – це унікальна можливість дізнатись як працює антикорупційний орган зсередини, долучитись до процесуальної роботи, здобути практичні навички та поспілкуватись з детективами про особливості їхньої діяльності. Завдяки Антикоршколі я зустрів однодумців, з якими ми створюємо власний антикорупційний проєкт», — поділився враженнями учасник заходу Марк Селезньов.

Щодня студенти брали участь у тренінгах, що знайомили їх з іншими сферами діяльності Національного бюро. Керівник відділу детективів Сергій Рокунь та детектив Уляна Чучкевич розповіли учасникам про підготовку та порядок проведення процесуального інтерв’ю, а завідувач Відкритого офісу Андрій Міщук організував для студентів семінари на тему історії корупції. Професійне практичне заняття з тактичної медицини провели співробітники медичної служби Національного бюро, а старший детектив Зоряна Червінко продемонструвала застосування поліграфа та відповіла на всі питання щодо специфіки діяльності поліграфолога. В межах своєї спеціалізації старший детектив-аналітик Дмитро Мойсюк поділився досвідом роботи з електронними доказами та ознайомив учасників Антикорупційної школи з цифровою лабораторією НАБУ. У вільний час учасники відвідали Національний парк Межигір’я і антикорупційну екскурсію по Києву, а також працювали над створенням власних просвітницьких ініціатив.

 

Проєкт реалізовано за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) — провідної антикорупційної програми підтримки в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.