1,5 млрд грн економефекту від роботи НАБУ і САП у I півріччі 2022 року: допомога ЗСУ, відшкодування, конфіскація

Економічний ефект є одним із головних показників, за якими можна оцінювати результативність роботи Національного бюро. Але якщо до повномасштабної агресії рф його можна було вимірювати здебільшого в контексті відшкодованих чи конфіскованих на користь держави коштів, то після 24 лютого з’явився ще один не менш важливий аспект – допомога українському війську.

Так, завдяки НАБУ і САП упродовж квітня-червня 2022 року Збройні Сили України одержали майже 340 млн грн. Ці кошти вилучили як предмет неправомірної вигоди в межах розслідувань антикорупційних органів і через законний механізм спрямували на потреби українських військових. Частиною цієї суми став також найбільший в історії НАБУ хабар у 5 млн доларів, який хотіли передати керівникам антикорупційних органів за закриття кримінального провадження стосовно ексміністра екології.

Армії також передали понад 22,25 тис. од. різноманітної техніки, вилученої в межах розслідування корупційних зловживань на митниці, на загальну суму у понад 90 млн грн.

Ще одним напрямком допомоги ЗСУ стало перерахування за ініціативи підозрюваних та обвинувачених застав, внесених ними. Таким чином з березня 2022 року на підтримку війська надійшло 120 млн грн.

Що ж до відшкодування в межах кримінального процесу, то найбільші суми, як і в попередні періоди, повертають на стадії досудового розслідування. Так, понад 731 млн грн повернули приватні компанії ПАТ «Укрнафта» (50%+1 акція належать державі); майже 13 млн грн одержало ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60,25% акцій володіє держава) як погашення заборгованості за поставлену електрику.

Набирає обертів конфіскація майна корупціонерів. Упродовж І півріччя 2022 року набули законної сили вироки стосовно 21 особи. Вартість конфіскованого у них майна становить понад 25 млн грн, що є найбільшим показником від початку роботи ВАКС.

Таким чином економічний ефект від діяльності антикорупційних органів у І півріччі становить 1,5 млрд грн, що майже на 80% більше за показник ІІ півріччя 2021 року. Ця сума включає також вартість активів, розкраданню яких вдалося запобігти завдяки вчасному втручанню детективів НАБУ.

Наостанок слід зазначити конкретний результат використання напрацювань детективів НАБУ іншими відомствами. У ІІ півріччі 2021 року матеріали НАБУ допомогли викрити змову у діях компаній-постачальниць програмного забезпечення під час публічних закупівель. На них АМКУ наклав штраф, а вже у квітні 77,2 млн грн сплатили до бюджету.