15 випускників Антикоршколи НАБУ пройдуть практику у Національному бюро

Знання, отримані під час Антикорупційної школи НАБУ 2021, допомагають зрозуміти важливість протидії корупції для успішного розвитку держави. У цьому переконані 50 студентів-правників з усієї України, які долучилися до онлайн частини події. 15 з них відібрано для проходження практики в Національному бюро.

«Корупція і, що важливіше, боротьба з корупцією, — це не просто технічна проблема, це соціальна “конструкція”, яку ми всі будуємо, і яка змінюється залежно від думок, ідей, які ми пропагуємо, та наших дій. Міжнародні стандарти є консенсусом різних країн. Вони допомагають знайти кращі способи боротьби з корупцією та блокують ініціативи, спрямовані на знищення вже існуючих систем, однак важливо розуміти, що цього замало. Найбільший вплив мають дії, які кожен робить на своєму рівні. Потрібна велика мужність і мільйон маленьких кроків, щоб досягти невідворотних змін. Ці кроки має зробити кожен із вас, хто має бажання та здатність побудувати реальність, у якій хоче жити», — зазначила старша антикорупційна радниця Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) Еляна Концевічуте під час лекції про міжнародний досвід боротьби з корупцією.

Найбільш очікуваним спікером Антикоршколи став Директор Національного бюро. Під час зустрічі Артем Ситник розповів студентам про корупцію в Україні, команду професіоналів Бюро, міжнародну підтримку та поділився планами на майбутнє. Він також закликав молодь ніколи не виправдовувати корупцію жодними умовами.

«Завжди є вибір і можливість утриматись від переходу на “темний бік”. Чим довше будете триматися на “світлому боці”, тим важче вас буде заманити в лави корупціонерів», — порадив студентам Артем Ситник.

Перший етап Антикорупційної школи НАБУ тривав з 26 по 30 липня 2021 року. З-поміж 566 охочих взяти участь в проєкті відібрано пів сотні учасників. Відбір відбувався за результатами визначення рівня знань кандидатів і опрацювання їхнього мотиваційного есе, а також з урахуванням збалансованого регіонального представництва та гендерного розподілу.

Упродовж п’яти днів юні хлопці та дівчата дізнавалися про міжнародний досвід антикорупційної боротьби, особливості досудового розслідування і судового розгляду корупційних кримінальних проваджень, дискутували щодо ролі відкритих даних і роботи журналістів-розслідувачів для викриття корупції, а також презентували власні просвітницькі антикорупційні проєкти.

Спікерами цьогорічної Антикоршколи НАБУ були керівниця Управління зовнішніх комунікацій НАБУ Світлана Оліфіра, керівник відділу детективів Денис Гюльмагомедов, старший детектив Відділу детективів по виявленню кримінальних корупційних правопорушень Управління аналітики та обробки інформації Марина Кубенко, директор ДП Прозорро.Продажі Олексій Соболев, керівник експертної групи з відкритих даних Міністерства цифрової трансформації Михайло Корнєєв, а також представники антикорупційних органів, адвокати, журналісти-розслідувачі та експертка з фандрейзингу.

Крім лекцій та дискусій, учасники Антикоршколи виконували домашні завдання, аби закріпити здобуті знання на практиці. Зокрема, особливий інтерес у студентів викликала гра-розслідування «Слідство веде НАБУ», де кожен може відчути себе у ролі детектива та спробувати скерувати кримінальне провадження до суду. За результатами виконання завдань відібрано 15 студентів, які перейшли до наступного етапу. Вони проведуть два тижні у Головному підрозділі детективів, де поєднають стажування з тематичними тренінгами, зустрічами та візитами до антикорупційних органів.

 

Довідково

Проєкт реалізується за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС – провідної антикорупційної програми підтримки в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.

Антикорупційна школа НАБУ проводиться другий рік поспіль. Минулорічна школа об’єднала студентів та молодих спеціалістів, а заходи відбувалися виключно в онлайн форматі.  Найактивніші випускники Антикоршколи отримали запрошення приєднатися до Молодіжної антикорупційної мережі, аби продовжувати антикорупційну громадську діяльність у закладах вищої освіти та молодіжних осередках свого регіону.