40 студентів-правників покращили свої антикорупційні навички під час ВАМ 2.0

Команда «AC Team» з Полтавського юридичного інституту НЮУ ім. Я. Мудрого перемогла у Всеукраїнському антикорупційному муткорті 2.0 (ВАМ), що відбувся у Києві 1-3 грудня 2022 року. Захід вдруге організований Національним бюро за участі студентів і підтримки міжнародних партнерів.

«Ці три дні муткорту були максимально насичені. Ми отримали унікальний досвід, адже не лише здобули багато нових знань, а й зустрілися з цікавими командами, завели нові знайомства, поспілкувалися з практиками. Цих вражень нам точно вистачить до літа — нашого стажування в Національному бюро», — поділилася враженнями від муткорту капітан команди «AC Team» Катерина Юхименко.

Цьогоріч ВАМ 2.0 Національне бюро організувало спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.

«Щороку ми підтримуємо проєкти для молоді, зокрема ті, що стосуються переміщених вишів, щоб розвивати потенціал студентів у сфері протидії корупції. Цього року з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією ми вирішили підтримувати Антикорупційний муткорт і дуже вдячні учасникам, які виявили бажання і наснагу взяти участь», — зазначила Вікторія Єгорова, спеціалістка з протидії корупції, ПРООН в Україні.

Реєстрація на участь у проєкті розпочалася 2 листопада, і вже за тиждень надійшло 107 заявок від  команд 52-х вишів з усіх областей України, в тому числі вимушено переміщених, крім тимчасово окупованого Криму. 10 із 82 команд, які розв’язали фабулу, здобули право змагатися в офлайн етапі: проводити обшук, брати участь у судовому засіданні щодо оскарження звільнення викривача та судових дебатах.

«Ця подія не лише про змагання між студентами, а головним чином про верховенство права, справедливість та побудову кращого суспільства після перемоги України. Українська молодь є головною силою майбутньої України та відповідальною за майбутній розвиток суспільства. Ми цінуємо наших партнерів НАБУ та НАЗК, які працюють з молоддю, і їхні найкращі фахівці діляться своїми знаннями та досвідом зі студентами», — зазначив Аллан Паг Крістенсен, керівник Антикорупційної ініціативи ЄС.

Знання та навики студентів під час змагань оцінювали лише досвідчені правники. Так, суддями етапу з обшуками були детективи НАБУ, прокурори САП та помічники суддів ВАКС. За представлення позицій у судовому засіданні щодо оскарження звільнення викривача оцінки учасникам ставили представники НАЗК, Верховного Суду, Центру протидії корупції, ГО «Автомайдан», ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна» та Інституту законодавчих ідей.

«Кожен обшук — це унікальна комбінація дій, і немає однієї формули, якою б могли користуватися усі слідчі. Обшуки, які ми змоделювали  для учасників, бувають не часто, але саме такі нетипові ситуації загартовують характер, витримку та вміння правильно реагувати у стресових ситуаціях. Ви проявили себе на висоті, враховуючи те, що ми дійсно підготували умови із зірочкою», — старший детектив Андрій Денисюк дав фідбек учасникам за підсумками проведення обшуків.

За рішенням суддів третє місце здобула команда «Exaltatus» з НЮУ ім. Ярослава Мудрого. У фіналі Всеукраїнського антикорупційного муткорту 2.0 зустрілися команди «Карний розшук» з НЮУ ім. Ярослава Мудрого та «AC Team» з Полтавського юридичного інституту НЮУ ім. Я. Мудрого. Судові дебати, що відбулися у третій день змагань, визначили переможця — команда з Полтави!

Фото: Анна Орлова / ПРООН в Україні


У 2021 році Всеукраїнський антикорупційний муткорт став першим проєктом, який організували випускники Антикоршколи у партнерстві з НАБУ та Антикорупційною ініціативою ЄС за підтримки НЮУ ім. Ярослава Мудрого. Для участі у змаганнях надійшли заявки від 65 команд, які представляли 17 закладів вищої освіти з 14 регіонів України.

Цьогоріч ВАМ організовано НАБУ та НАЗК за сприяння ПРООН в Україні у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки ЄС та за підтримки EUACI, провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується МЗС Данії.