600 млн грн відшкодовано «Укрнафті» завдяки розслідуванням НАБУ

ПАТ «Укрнафта» (50%+1 акція належать державній НАК «Нафтогаз України») впродовж грудня 2019 – лютого 2020 року отримало понад 600 млн грн від комерційних компаній, ймовірно повʼязаних з міноритарними акціонерами ПАТ. Ці кошти надійшли у погашення боргу, який донедавна в «Укрнафті» вважали безнадійним. Він виник у результаті протиправних дій низки осіб, проєкти повідомлень про підозру стосовно яких були складені восени 2019 року.

Можливі зловживання у цій компанії, які розслідуються детективами Національного бюро, стосуються таких епізодів:

  •  заволодіння видобутою ПАТ «Укрнафта» нафтою на 7,5 млрд грн впродовж березня-серпня 2015 року за результатами проведених аукціонів з продажу нафти;
  •  заволодіння належними ПАТ «Укрнафта» 6,5 млрд грн на підставі укладених договорів купівлі-продажу нафтопродуктів, за якими надані передоплати.

За першим епізодом низку підприємств (ТОВ «Галнафта», ТОВ «Гарант-УТН», ТОВ «Техтрейд Груп», ТОВ «ТД «Прикарпаттянафтотрейд», ТОВ «Котлас») у період березня-серпня 2015 року визнали переможцями на аукціонах з продажу нафти. З ними ПАТ «Укрнафта» уклала договори купівлі-продажу. В подальшому, за результатами звернень посадових осіб цих підприємств, ПАТ «Укрнафта» уклала додаткові угоди, якими відтермінувала строки оплати за нафту. Після її постачання зазначені підприємства нафту не оплатили, таким чином заволодівши нею на загальну суму близько 7,5 млрд грн.

За другим епізодом у липні 2015 року ПАТ «Укрнафта» уклала з близько 20 підприємствами договори купівлі нафтопродуктів із термінами постачання до кінця 2015 року, оплативши авансом їх вартість у сумі 6,5 млрд грн. Однак у подальшому ПАТ уклало додаткові угоди, якими терміни поставки перенесли на кінець 2018 року. У підсумку нафтопродукти «Укрнафта» так і не отримала, втративши сплачені за них грошові кошти.

За матеріалами кримінального провадження Національне бюро домоглося через суд анулювання 60 угод на майже 3 млрд грн, укладених між ПАТ «Укрнафта» і однією з компаній-постачальниць нафтопродуктів — ТОВ «Котлас».

Зазначимо, що часткове погашення заподіяних кримінальними правопорушеннями збитків не є підставою для припинення розслідування Національного бюро. У подальшому буде надана правова оцінка відповідним діям причетних до кримінального правопорушення осіб.

Публікації за темою: https://bit.ly/2An52m1