7 експосадовцям митниці та ДФС України повідомили про підозру

26 листопада 2019 року детективи Національного бюро за погодженням прокурорів САП повідомили про підозру екскерівнику однієї з регіональних митниць, п’яти службовцям цієї ж митниці та експосадовиці Державної фіскальної служби України. Цим особам інкримінується причетність до махінацій, пов’язаних із розмитненням імпортованих в Україну товарів, внаслідок чого інтересам держави завдано понад 77,7 млн грн збитків.

Крім посадовців ДФС та митниці про підозру також повідомлено ще трьом особам — представникам комерційних компаній, задіяним у реалізації корупційної схеми.

Зокрема, йдеться про:

  • в.о. керівника однієї з регіональних митниць, наразі — заступника керівника цієї митниці;
  • заступника керівника однієї з регіональних митниць;
  • в.о. начальника відділу митного оформлення (далі — ВМО) митного посту однієї з регіональних митниць;
  • трьох інспекторів ВМО митного посту однієї з регіональних митниць;
  • ексдиректора департаменту адміністрування митних платежів ДФС України;
  • трьох фізичних осіб – представників комерційних компаній.

Всіх 10 осіб затримано 26 листопада 2019 року у порядку ст. 208 КПК України. Того ж дня їм повідомили про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України. Наразі вирішується питання про обрання підозрюваним запобіжного заходу. Тривають слідчі дії, спрямовані на встановлення інших осіб, причетних до вчинення злочину.

Зазначений епізод — один із низки, які досліджує НАБУ в царині махінацій із розмитненням товарів за участі посадовців ДФС та митниці. Загалом йдеться про зловживання, збиток від яких може сягати близько 500 млн грн. Розслідування всіх цих випадків детективи НАБУ розпочали в жовтні 2017 року.

У межах цього розслідування, розпочатого НАБУ у жовтні 2017 року, детективи ініціювали накладення арешту на понад 450 млн грн компаній-учасниць схеми. Згодом, у грудні 2017, кінцевий бенефіціар зазначених компаній запропонував детективам НАБУ неправомірну вигоду у розмірі 800 тис. дол. США, аби ті припинили розслідування та закрили кримінальне провадження, проте його викрили «на гарячому». Цей факт задокументований та вже розслідуваний — обвинувальний акт стосовно особи, яка намагалася підкупити детективів НАБУ, скерований до Печерського районного суду міста Києва у липні 2018 року.

У січні 2019 року на підставі матеріалів НАБУ Державна фіскальна служба розпочала документальні перевірки щодо компаній-учасниць схеми. Останні спробували заблокувати їхнє проведення. У відповідь НАБУ увійшло до судового процесу як третя сторона, аби запобігти спробам уникнути відповідальності.

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.