Антикорупційний спецназ

У вівторок в Києві приймали присягу перші 25 детективів Національного антикорупційного бюро. Я спеціально приїхав подивитися на ще одну надію української держави і суспільства.

Все пройшло урочисто, але без особливого пафосу. Текст присяги антикорупційного детектива короткий, ніяких особливих клятв про знищення корупціонерів і хабарників в ній немає.

Хоча завдання детективам поставлене амбітне – якомога швидше підняти Україну в рейтингу боротьби з корупцією зі 140 місця відразу на 51. Принаймні, так було написано на величезному плакаті у дворі офісу НАБУ, де Президент приймав присягу детективів.

Петро Порошенко назвав детективів «справжнім антикорупційним спецназом» і закликав їх не розмінюватися на дрібниці, а відразу бити у великі мішені.

«Ви – справжній спецназ, який найняло суспільство для боротьби з корупцією. Зараз міліція і СБУ будуть затримувати в десятки разів більше хабарників, ніж раніше. Головна відмінність від минулого полягає в тому, що ми звільняємо людей з державної посади навіть за підозру в корупції, але звільнення вже недостатньо», – заявив Порошенко.

«Працюйте не зважаючи на обличчя, посади і погони, думайте і працюйте тільки для України. Страх і совість – ось, що допоможе перемогти корупцію. Доведеться працювати і проти олігархів, які дають хабарі чиновникам. Вони озброєні грошима. У них є ЗМІ, які будуть використовуватися для вашої дискредитації. Також я звертаю вашу увагу на політичну корупцію – коли до Верховної Ради заходять гроші і купують депутатів», – запалював вогонь пристрасті у детективів український Президент.

Можливо, для Порошенка це лише шаблонні фрази, хоча він підкреслив, що спеціально особисто приїхав на присягу, щоб суспільство бачило серйозність намірів влади. Словам українського Президента можна не вірити, але до молодих детективів варто придивитися уважно.

Є запитання до закону, який ввів такі фільтри для роботи в Бюро, що багато активістів громадських організацій не змогли туди потрапити. Неможливо було і призначити главою Бюро, наприклад, Сергія Лещенка або Єгора Соболєва, тому що в обох немає юридичної освіти і досвіду роботи в правоохоронній системі.

Хоча я вважаю, що в Україні для боротьби з корупцією не вистачає політичної волі, а не юристів. Але закон є закон, і необхідно працювати з цим, нехай і недосконалим законом.

Багато хто скептично дивиться на першого директора Бюро Артема Ситника. Але з усіх кандидатів, що дійшли до фіналу, він був кращим, а Міхаїла Саакашвілі мафія не підпустила на далеких підступах.

Можливо Артем Ситник і не найсильніший голова Бюро, але я вірю в амбіції людини і його здоровий глузд. Я впевнений, що він гордий українець, а не хитрий хохол, і не буде спалювати своє життя і кар’єру заради подачок дрібних шахраїв, а спробує проявити себе на повний зріст.

Якщо комусь не подобається голова НАБУ Ситник, так чому вони не висунули свою кандидатуру, чому обрали стояння осторонь і повчання? Тепер немає сенсу бурчати, свій шанс ви просиділи на дивані. Терпіть Ситника і звітуйте перед ним за свої нетрудові доходи.

Той, хто сумнівається і вважає за краще відсиджуватися в своєму смердючому болоті, отримуючи офіційно пару тисяч гривень зарплати, а решту компенсуючи подачками, той залишиться за бортом української історії. Тільки відчайдушні романтики і чесні професіонали вийдуть переможцями з цієї історичної битви за Україну. Боїтеся і сидите вдома, тоді потім не скаржтеся на життя і те, що так і залишилися нікчемним «прилипалою».

Зараз історія дає рідкісний шанс кожному українцю зробити щось по-справжньому важливе в житті, для себе і своєї Батьківщини. Зараз українцям нема чого втрачати, крім своєї убогості, тому треба бути сміливішими. Інакше жертви Революції гідності виявляться марними.

Я поговорив з тими, хто приймав вчора присягу. Вони мені сподобались.

2700 осіб подали заяви на роботу в Антикорупційне бюро. Відібрали перших 70 осіб. Серед них – 6 дівчат.

Їх дуже довго відбирали, тестували на детекторі брехні. Зараз вони проходять 5-тижневий курс навчання.

Принаймні, серед перших 25 детективів, які приймали присягу, більшість людей з чистими помислами. Не всі, звичайно, були відкриті і відверті. Деякі посилалися на те, що їм заборонено спілкуватися з пресою і направляли до прес-служби. Але було багато щирих хлопців з палаючими очима.

Наприклад, серед детективів є хлопець з невеликого містечка Донецької області. 27 років. Він чесно працював в прокуратурі, і поліграф не показав, що він брав хабарів. Він реально мріяв щось змінити в своїй країні і ходив з помаранчевим шарфиком ще під час помаранчевої революції.

Його всі відмовляли йти в Бюро, всі, крім дружини, яка сказала: «Спробуй, щоб потім все життя не шкодувати про втрачені можливості». І він пройшов, щасливий і налаштований рішуче. Зарплата в 27 тисяч гривень його влаштовує, він працював за гроші в рази менші, і каже, що «про таку зарплату, як в Бюро, можна було тільки мріяти».

І таких там більшість.

Кожен детектив, з яким я розмовляв, розповідає, що тепер йому телефонують друзі і запитують, як потрапити в Бюро. Раніше вони були налаштовані скептично, не вірили в нову організацію і вважали, що краще відсиджуватися далі в прокуратурі і потихеньку вирішувати свої дрібні справи.

Точно так само міліціонери і даішники посміювалися над кандидатами в нову патрульну службу, ображали бажаючих піти в поліцію і передрікали патрулям швидку ганьбу і розкладання.

Дональд Боузер, координатор підготовки детективів Антикорупційного бюро, хвалить перших співробітників дуже емоційно. Він задоволений і каже, що відібрали найкращих.

«Вони гідні, нормальні, розуміють тему. Ми просто хотіли взяти найкращих. Якщо НАБУ не працюватиме, то буде третій Майдан. І якщо ці нові органи не будуть ефективними, то можливо зникне і ця держава. Звичайно, Саакашвілі правий, що в Україні дуже сильна тіньова, сіра влада, яка керує багатьма процесами. І ми - єдиний інструмент, який створений, щоб боротися з цією системою. Але народ з нами, він хоче, щоб Бюро працювало», – прямо оцінює ситуацію Дональд.

Досить часто у мене виникає відчуття, що нічого змінити в Україні неможливо, опускаються руки і насуваються чорними хвилями безнадія і апатія.

Є патріоти, але без знань, умінь і повноважень, є цинічні професіонали, яким на все наплювати, є боягузливі батраки, але всім заправляють нахабні популісти і казнокради. А після того, як влітку Путін на Донбасі не вдарив, багато хто розслабився і вирішив, що знову можна жити по-старому, вижимати останні соки з нещасної країни та збирати на новий мерседес і будиночок у затишній Європі.

Але варто придивитися до нової української армії, нової патрульної поліції і до нових детективів із нового Антикорупційного бюро, як депресія і туга відступають: не все так безнадійно.

Повільно, дуже повільно йдуть реформи. Але стовпова дорога історії все одно веде Україну до цивілізованого світу.

Здоровий глузд на боці тих, хто вимагає змін і реформ. Здоровий глузд, історична правда і здорові амбіції молодих українців, які хочуть жити по-людськи і не ховати по кишенях крадене.

Павло Шеремет, Українська правда