Артем Ситник: Якщо на нашій стороні буде суспільство, ми вистоїмо

Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник закликає не вважати проявом міжвідомчої війни події останніх днів, учасниками яких стали представники НАБУ і Генпрокуратури. За його словами, обидва відомства повинні «разом протистояти головному злу, яке не дає Україні розвиватися, – корупції». Крім відносин між правоохоронними органами, Артем Ситник прокоментував і ряд резонансних кримінальних справ. Зокрема, за словами директора НАБУ, народний депутат Олександр Онищенко опиниться в міжнародному розшуку вже на цьому тижні.

РБК-Україна: Як Ви охарактеризуєте свої нинішні відносини з Генеральною прокуратурою?

Артем Ситник: Я не хотів би спекуляцій з цього приводу, що є якась війна з Генеральною прокуратурою. Хотілося б вірити, і, я думаю, що це так і є - між НАБУ і ГПУ немає ніякої війни, немає війни між мною особисто і генеральним прокурором Юрієм Віталійовичем Луценком. Певні питання по окремим департаментам, звичайно, є, але, в цілому, я думаю, що ГПУ і НАБУ повинні разом у силах своєї компетенції протистояти головному злу, яке не дає Україні розвиватися, - корупції.

РБК-Україна: Таку ж заяву Ви зробили 15 серпня на прес-конференції. Через кілька годин в мережі з'явився ролик, де досить професійно було продемонстровано, як спецназ НАБУ пакує прокурорів...Це і є демонстрація "відсутності війни"?

Артем Ситник: Я не хотів би, щоб ви використали слово "пакувати ". В тій ситуації представники прокуратури, без будь-яких підстав, намагалися позбавити свободи і можливості пересуватися працівників НАБУ, які діяли в рамках закону, на підставі постанови слідчого. І спецназ НАБУ просто забезпечував нашим співробітникам вихід з приміщення, де їх незаконно блокували працівники прокуратури. Тому, ніякого "пакування"...

Якщо подивитися цей ролик уважно, там, навпаки, видно провокації з боку працівників прокуратури. Той же Сус (Дмитро Сус, заступник начальника департаменту розслідування особливо важливих справ у сфері економіки ГПУ - ред.) стрибає і хапає за горло нашого співробітника. Цей ролик змонтований з тих фрагментів, які на думку цього департаменту, свідчать на їх користь. Але, крім страшної музики, яку наклали на цей ролик (фоном на відео звучить "Місячна соната" Людвіга ван Бетховена - ред.), він більше свідчить проти прокуратури - там чітко видно, що один з її представників дістав зброю. І хотів спровокувати ситуацію, добре ще, що вчасно вибили це зброя у нього з рук.

РБК-Україна: За ким стежили детективи НАБУ?

Артем Ситник: Є ряд кримінальних проваджень за заявами, в яких міститься інформація про вчинення корупційних дій з боку представників цього департаменту за фактами розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки.

Але знаєте, що мене найбільше шокувало? Насильство по відношенню до співробітників НАБУ. Я до кінця не вірив. Поки сам не побачив, що представники прокуратури зробили з тими двома співробітниками, яких Генпрокурор, до того ж, зажадав звільнити. Генеральний прокурор дав таку вказівку і полетів до Ізраїлю. Ті, хто так вчинив з співробітниками НАБУ, вони фактично підставили генерального прокурора.

Ми досить часто розшифровуємо дані з технічних комплексів, які зафіксовані представниками інших правоохоронних органів. Але ж це не дає нам право, на підставі отриманої інформації, хапати тих, хто спостерігав, позбавляти їх волі, можливості вільного пересування, та ще й катувати за те, що вони виконували свою роботу.

РБК-Україна: Ви провели стеження. Є свідоцтва, які можуть стати предметом порушення кримінальної справи стосовно співробітників Генеральної прокуратури?

Артем Ситник: Враховуючи, що гриф секретності із справи, по якій ми вели спостереження не знято, то зміст отриманої нами інформації я розкривати не буду. Але зазначу, що в рамках цього виробництва нами були отримані рішення суду на проведення негласних слідчих дій. І так, вони були проведені.

Я думаю, що найближчим часом буде знято гриф секретності, і ми пояснимо, для чого все це нами робилося.

РБК-Україна: Ви заявляли, що інцидент між ГПУ і НАБУ продиктований "діями по захисту приватних інтересів окремих керівників і працівників департаменту Генеральної прокуратури України з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки". Але Ви допускаєте, що кінцева мета не приватні інтереси, а зняття Вас з посади директора НАБУ? Ви розглядаєте такий варіант?

Артем Ситник: Я б не хотів давати таку категоричну оцінку. У мене є оперативна інформація про те, що на осінь готується кампанія з дискредитації нашої. Ми будемо протистояти цьому. Якщо на нашій стороні буде суспільство, ми вистоїмо. Якщо ні - не вистоїмо. Ми вступили в ту фазу, коли робота НАБУ і її результати хвилюють майже всіх, хто проти змін в країні. І це впливові люди. Вони, зокрема, мають вплив і на ЗМІ. Так що спроби дискредитації, звичайно ж, будуть.

Взяти хоча б протокол, який вручили нашому співробітнику (мова йде про складання СБУ протоколу про адмінпорушення з боку співробітниці НАБУ, яку підозрюють у корупції - працюючи в Бюро, вона займалася викладацькою діяльністю - ред.). Це трохи смішна спроба, але вельми символічна. Коли працівника НАБУ залучають за те, що вона три лекції провела... до речі, я теж читав лекцію детективів! Мені от цікаво, якби я зараз лекцію за 100 гривень, то СБУ і на мене складе протокол? Напевно, складе, можливо, і справу порушить... Я сподіваюся, що суд, все-таки, прийме законне рішення щодо нашої співробітниці. Так що для ведення інформаційної війни буде використовуватися будь-який привід, з будь-яких джерел, використовуючи будь-які ресурси.

Фото: Ситник вважає, що затримавши двох детективів НАБУ, співробітники ГПУ підставили генпрокурора

РБК-Україна: У вас є інформація про те, що на департамент ГПУ, про який Ви говорили, впливає народний депутат Грановський або хтось ще з депутатського корпусу? Якщо це не війна між ГПУ і НАБУ, а якась проблемна ситуація з окремим департаментом, то в чому причина конфлікту?

Артем Ситник: Ми реагуємо на ті справи, які до нас надходять, відповідно, плануємо оперативні заходи, негласні слідчі дії, з урахуванням тієї інформації, і тих виробництв, які зареєстровані. В цьому конкретному випадку був ряд виробництв, в рамках яких ми діяли. Я не вважаю правильним називати "війною" виконання своїх обов'язків.

До речі, мене здивувала спроба провести, за поданням цього ж департаменту, обшук у НАБУ (йдеться про постанову Печерського райсуду Києва, який дозволив обшук НАБУ, детективи якого, нібито незаконно прослуховували фігурантів у "справі цукрового прокурора" - заступника прокурора Київської області Олександра Колесника, який підозрюється в махінаціях із цукром на суму в 300 млн гривень, - ред.). Здивувала сама постанова суду, яке дозволяє повністю зупинити роботу НАБУ. В таких діях мені бачиться елемент провокації. Я не думаю, що це така концепція у генерального прокурора - все робити для того, щоб між нами була війна. Війна не вигідна нікому. Зараз часто вживається в контексті наших відомств інше слово - "конкуренція". Конкуренція - це позитивне слово, воно змушує розвиватися. Це те, що робить продукцію краще, якщо ми говоримо про економічну середовищі. Конкуренція між відомствами - це мотивуючий фактор, який змушує працювати більш активно. Я не проти такої, здорової, конкуренції. Знаєте, адже ми могли ГПУ по тому постановою навіть на поріг не пустити. Але, щоб не допустити спекуляцій, що, мовляв, "ось, бачите, не пускаєте, значить, мабуть, є що приховувати", ми видали всі документи, про які нас просила Генпрокуратура.

А цікавило їх, чому ми прослуховували один номер. Я взяв документи, на підставі чого, до речі, було прийнято рішення суду про прослуховування. І ми роз'яснили, що технічно ми взагалі не здійснювали зняття інформації з каналів зв'язку. Люди кивнули, взяли ці документи й пішли.

РБК-Україна: І все ж. У пресі дуже багато говорили про те, що в структурі ГПУ існує окремий департамент, при якому працює так званий "бек офіс бізнесменів", який курують народні депутати Грановський і Кононенко. Чому Ви не можете про це розповісти?

Артем Ситник: Для того, щоб це озвучити, мені потрібні докази. Я не можу говорити на емоціях, я кажу як керівник правоохоронного органу, який оперує фактами. А факти такі. Перше. Департамент з розслідування справ у сфері економіки розслідує зовсім не підслідні ним злочину. Саме постанову суду і ситуація не вимагали обшуку. Друга. Не було жодної підстави позбавляти наших співробітників свободи і немає на то ніяких процесуальних документів. Третє. Першопричина всього напруги знаходиться в цьому департаменті. Те, що у наших співробітників є сліди тортур, це знову-таки пов'язано з цим департаментом.

РБК-Україна: Ви допускаєте, що Ви або хтось із ваших співробітників дійсно могли помилитися номером, а Генпрокуратура вас просто вирішила поправити і вказала на те, що ви слухаєте не того"?

Артем Ситник: По цій справі - "цукрового прокурора" - ми починали працювати разом з СБУ. Детективи дали доручення встановити номер телефону одного з фігурантів. Ми Попросили тому, що у нас немає єдиної бази номерів. Це доручення було підписано, я вже не пам'ятаю ким, в СБУ. Номер був встановлений, після чого, на підставі відповіді СБУ, детектив звернувся в суд і отримав рішення суду на прослуховування. Ось і вся історія. Якщо була помилка, то, я впевнений, що і співробітник СБУ не мав злого умислу. Це настільки рядова ситуація...

РБК-Україна: Ну як рядова. Живе собі людина, живе, ні в чому не винен, і тут з'ясовується, що його прослуховують. Є й інше питання - звідки про це дізналися в ГПУ...

Артем Ситник: Це як раз питання про витік і розголошенні секретної інформації. Даних, які б свідчили про незаконне прослуховування, не було. Якби генеральна прокуратура була зацікавлена в тому, щоб розібратися в цьому питанні, то вона б дала нам якийсь таємний запит, ми б все розповіли.

РБК-Україна: Ми знову повернулися до відносин з ГПУ. Неодноразово доводилося чути від представників ГПУ претензії на адресу НАБУ. Наприклад, що більшість справ у Бюро готується не детективами, а слідчими ГПУ. Що ваші подання в суд повертаються назад, у тому числі, за граматичних помилок... Ці претензії мають під собою підстави?

Артем Ситник: Я завжди дивувався таланту працівників прокуратури бачити недоліки в інших і не помічати їх у собі. Наприклад, коли якийсь представник прокуратури виходить і каже, що детективи "дебіли", а сам не може пояснити, де він проживає, то претензії слід адресувати насамперед собі. Або коли, я пам'ятаю, дуже одіозну фігуру ми затримали, і прокурори йдуть до суду з поданням на обрання запобіжного заходу, а їх текст повертають через граматичні помилки, то мені здається, що не зовсім коректно коментувати дії когось іншого, при цьому, не надаючи ніяких підтверджень.

Працівникам прокуратури треба замислитися над тим, що у ГПУ 25 років була вся повнота повноважень для боротьби з корупцією. Але чому-то і наші західні партнери, і депутати - всі були за створення незалежного антикорупційного органу. Напевно, все-таки, причиною створення антикорупційних структур стало те, що орган, який мав всю повноту повноважень, не реалізував їх. Тому, зараз деякі співробітники ГПУ болісно переносять нас. Звичайно, прокуратура ніколи не змириться з тим, що в неї відібрали монополію на притягнення прокурорів до відповідальності. Ця ситуація для них незручна, вона викликає обурення. Я не виключаю того, що і у нас допускаються помилки, немає ідеальних людей, але це нормальний робочий процес. Якщо все ж подивитися в корінь проблеми, то витоки створення НАБУ в незадовільній роботі ГПУ.

РБК-Україна: Давайте поговоримо про інших справах. Коли народний депутат Олександр Онищенко буде оголошений в міжнародний розшук?

Артем Ситник: Онищенко вже оголошений у всеукраїнський розшук. Зараз ми закінчуємо переклад матеріалів, які необхідні для Інтерполу. Я думаю, що до кінця цього тижня всі процедури будуть дотримані і "червона картка" на нього буде виставлена.

РБК-Україна: В ефірі одного з телеканалів Онищенко коментував дії НАБУ, зокрема, інформацію про те, що ви заарештували його рахунки в латвійському банку "Trasta komercbanka". Чи справді ці рахунки арештовані?

Артем Ситник: Є відповідне рішення суду, і воно направлено в Латвію.

РБК-Україна: Справа в тому, що цей банк вже кілька років як банкрут...

Артем Ситник: В рішенні суду фігурують кілька банків, а не тільки той, який ви назвали. Всього на цих рахунках заарештовано близько 7 млн євро. Загальна ж сума арештованих активів, йдеться не тільки про гроші, а й майно, що становить близько 700 млн гривень.

Фото: Ситник нагадує, що у ГПУ 25 років були повноваження боротися з корупцією

РБК-Україна: У цій справі фігурують інші народні депутати?

Артем Ситник: Там є ряд ключових фігур, які на сьогоднішній день не затримано, оскільки знаходяться за кордоном. Вони займалися забезпеченням його роботи схеми. Її основне завдання полягало в тому, щоб вивести в готівку різницю між фіктивними опціонами і тією ціною, за якою газ продавався учасникам ринку. І є люди, які забезпечували цей процес: ті, хто керували фіктивними фірмами, переведенням у готівку отриманих коштів. Крім того, проводяться слідчі дії з приводу причетності до цього працівників "Укргазвидобування".

РБК-Україна: Це, що називається, "перший круг оборони". Але виведення коштів в тінь був би неможливий, якби на це не закривала очі податкова...

Артем Ситник: Там також проводиться комплекс слідчих та експертних дій. Глава ГФС Роман Насиров, наскільки я знаю, вже був допитаний в якості свідка. Адже це в податковій приймалося рішення, наприклад, про відстрочку сплати ренти. Зараз ми проводимо слідчі дії та економічні дослідження з цього приводу.

РБК-Україна: Давайте поговоримо про справу судді Чауса. Як Ви прокоментуєте той факт, що він знав, що НАБУ за ним стежить?

Артем Ситник: Можливо, мова йде про витік інформації. Не можна виключати і витоку від нас. З іншого боку, треба розуміти, що всі судді думають, що їх "веде" НАБУ. Всі. Ми проаналізували ситуацію, і виявилося, що у Чауса не було розуміння, з якого саме епізоду щодо працює НАБУ. Просто було розуміння, що десь хтось кимось займається.

РБК-Україна: Детективи знають де зараз знаходиться цей суддя?

Артем Ситник: Періодично ми його фіксуємо - він то з'являється, то зникає з нашого поля зору. Ми намагаємося контролювати його, але якщо він добереться до кордону і вирішить її перейти, то ми нічого не зможемо зробити. Закордонний паспорт його у нас, але це ні про що не говорить.

РБК-Україна: У Вас є впевненість у тому, що парламент дасть згоду на зняття з нього недоторканності?

Артем Ситник: У мене немає впевненості в тому, що він до цього часу не перетне кордон. У мене немає впевненості в тому, що парламент прийме позитивне рішення. З іншого боку, у його справі настільки незаперечна доказова база, що там і нема чого думати. Якщо він до голосування перетне кордон, то тим самим підтвердить свою винність, а, значить, Рада підтримає зняття недоторканності. Якщо ж він буде співпрацювати, то, можливо, парламент в цьому і відмовить. Тобто, все залежить від поведінки самого Чауса.

РБК-Україна: З приводу Миколи Мартиненка. Десь місяць тому була інформація, що детективи НАБУ проводять обшуки в офісі, де була його компанія. До останнього часу ви говорили, що Мартиненко фігурує в розслідуваннях НАБУ як свідок. Його статус не змінився?

Артем Ситник: На сьогоднішній день - ні. Відповіді по цій справі чекають всі. Ми працюємо над тим, щоб ця відповідь була надана якомога швидше. "Справа Мартиненко" є своєрідним рекордсменом за кількістю країн, які в нього залучені: Казахстан, Узбекистан, Швейцарія, Латвія, Австрія, Чехія. З деякими країнами нормально йде співпраця. З окремими, наприклад, з Австрією, дуже важко. Це дуже сильно впливає на процес розслідування.

РБК-Україна: А у справі ОПЗ він не проходить у якому-небудь якості?

Артем Ситник: В якості підозрюваного - не проходить. За ОПЗ зараз є одна річ, де є два підозрюваних, і є ще кілька справ, які зараз розслідуються і скоро будуть прийняті остаточні рішення.

РБК-Україна: Народний депутат Сергій Лещенко сказав, що він давав свідчення НАБУ по справі Ігоря Коломойського. У чому підозрюється Коломойський?

Артем Ситник: Це було рішення антикорупційного прокурора. Він витребував справу дуже давню, в якій, нібито, Коломойський давав хабар ряду чиновників. Мова йде про період 2003-2004 років. Всіх епізодів я не пам'ятаю, але зараз це виробництво розслідується.

РБК-Україна: До речі про Сергія Лещенка. У нього дуже жорсткий публічний конфлікт з генпрокурором, але при цьому він всіляко захищає НАБУ, САП. Ту інформацію, яку він надає детективів, вона інформативна?

Артем Ситник: Я утримаюся від коментаря, бо почнуться спекуляції. Звичайно ж, просто так Сергія Лещенка ніхто не запрошує в НАБУ. Він проводить свої розслідування, у нього є копії документів, які допомагають планувати розслідування детективам Бюро.

РБК-Україна: Як просувається розслідування "чорної бухгалтерії" Партії регіонів? Встановлені якісь нові факти?

Артем Ситник: В принципі, встановлено багато, але частина людей після того, як Сергій Лещенко вивів цю справу в публічну площину, покинули країну. І це не може не зашкодити розслідуванню. Відповідно, процес дещо загальмувався. Фактично, людей попередили, подали їм сигнал: "до вас скоро прийдуть". Люди злякалися й почали ховатися. Це перше.

По-друге, в ході слідства з'ясувалося, що частина матеріалів стосується справ, які веде Горбатюк (Сергій Горбатюк - заступник начальника Головного слідчого управління - начальник управління спецрозслідувань ГПУ - ред.). Наприклад, у нього є епізод з приводу узурпації влади Януковичем, чому сприяло всім нам відоме рішення Конституційного суду про скасування конституційної реформи 2004 року. У записах ж "бухгалтерії" зафіксовано, що, коли приймалося це рішення, була виділена величезна сума в доларах, яка призначалася саме Конституційному суду. Мені здається, що цей епізод доцільніше розслідувати в рамках справ Горбатюка.

Також узурпація влади здійснювалася шляхом підкупу депутатів, які приймали певні рішення. Тому ми дали можливість ГПУ ознайомитися з наявними у нас матеріалами, щоб у подальшому вони були використані у їх виробництві.

Але в "бухгалтерії" є частина платежів, які ми можемо вже зараз і самі самостійно розслідувати - за цим окремим записів ведеться робота, бралися зразки почерків, і як тільки закінчиться експертиза, ми будемо приймати рішення. Що стосується групи, яка організовувала ці витрати, то тут ми поки що ведемо автономне розслідування.

Фото: Ситник вважає, що опублікувавши фрагменти "чорної бухгалтерії ПР", їх фігурантів фактично попередили, що "до них скоро прийдуть"

РБК-Україна: Ви зрозуміли хто був тим "грошовим мішком", звідки йшли всі ці виплати?

Артем Ситник: Частково так. Ви ж розумієте, що у нас є невелика частина цієї бухгалтерії.

РБК-Україна: Нових ксерокопій не надходило?

Артем Ситник: Немає.

РБК-Україна: А чоловік, який міг фінансувати Партію регіонів, його прізвище випадково не Клюєв? Він не в Австрії зараз проживає?

Артем Ситник: Я поки утримаюся від коментаря.

Говорили Валерій Калниш та Максим Камєнєв

Інтерв'ю з Артемом Ситником відбулося до того, як у розпорядженні РБК-Україна з’явилисяпротоколи допитів співробітників Бюро. Ми наводимо повний текст відповіді прес-служби НАБУ щодо цих документів.

Шодо "протоколів" допитів співробітників НАБУ, оприлюднених 16 серпня у ЗМІ, повідомляємо

По-перше, незрозумілим є походження цих документів: ким, коли і на чий запит вони були надані, і головне – навіщо.

По-друге, ці "протоколи" ніяким чином не спростовують факти незаконного викрадення та утримання працівників НАБУ і не виправдовують застосування щодо них заходів фізичного та психологічного впливу (простою мовою – тортур). Навпаки ці "протоколи", якщо вони справжні, лише підтверджують утримання працівників НАБУ у приміщенні Департаменту ГПУ з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки до опівночі. Більше того, відповідно до зазначеного у "протоколах" часу, допити свідків відбувалися вже після 22:00, що є грубим порушенням Кримінального процесуального кодексу України (ч.4 ст.223). Враховуючи, що працівники НАБУ були викрадені близько другої години дня, незрозуміло, що з ними так довго робили в прокуратурі та навіщо так довго утримували.

Крім того, у "протоколах" зазначено, що працівники НАБУ допитувалися в якості свідків у одному з кримінальних проваджень від 24.06.2016 року, яке, згідно посилань у ЗМІ на анонімне джерело в ГПУ, "відкрито за фактом замаху на життя одного із співробітників" Генпрокуратури. З цього приводу хочемо закцентувати на трьох моментах.

  • Перший - відповідно до законодавства (ст. 135 КПК України), якщо особу викликають на допит як свідка, її має бути завчасно повідомлено про виклик (щонайменше за 3 доби або завчасно з урахуванням необхідного для підготовки та поїздки до місця допиту часу). Чого у даному випадку не відбулося – працівників НАБУ затримали за місцем виконання службових обов’язків і незаконно позбавили волі – чого зі свідками робити не можна.
  • Другий -кримінальне провадження, про яке йдеться у «протоколах», згідно даних з ЄРДР, зареєстроване за фактом замаху на одного з керівників Департаменту з розслідування особливо важливих злочинів у сфері економіки та розслідується працівниками того ж Департаменту ГПУ, що може свідчити про прямий конфлікт інтересів і порушення норм КПК, оскільки прокурор не має права брати участь у кримінальному провадженні, якщо він є заявником або потерпілим (ст. 77 КПК України). Не кажучи вже про те, що розслідування подібних злочинів не відноситься до компетенції департаменту економічних розслідувань.
  • Третій важливий момент - провадження було зареєстроване працівниками Департаменту ГПУ 24 червня 2016 року, коликерівництву Департаменту вже було достеменно відомо про те, що детективами Національного антикорупційного бюро розслідуються кримінальні провадження щодо посадовців очолюваного ними підрозділу.

І останнє, процесуальні документи, отримані під тиском, з порушенням кримінального процесуального законодавства та прав людини, не мають жодної юридичної сили.

Незрозуміло, яких цілей хотіли досягти особи, які передали журналістам копії цих документів, втім їхньою публікацією вони лише підтвердили версію подій, офіційно оприлюднену Національним антикорупційним бюро.