Частину арештованих у справі «Межигір'я» майна і коштів конфіскували в дохід держави

Завдяки роботі НАБУ і САП в дохід держави стягнули частину майна і коштів, арештованих у справі за обвинуваченням колишнього президента України та його сина у заволодінні резиденцією «Межигір'я». Таке рішення 12 грудня 2022 року ухвалив ВАКС, задовольнивши відповідний позов Міністерства юстиції України про стягнення. Це рішення першої інстанції, яке може бути оскаржене в апеляційному порядку. Йдеться про:

  • центр відпочинку та здоров’я та житловий будинок (площею 825,8 кв.м), що знаходяться у с. Нові Петрівці (Вишгородський район, Київська область);
  • декілька машиномісць у підземному паркінгу;
  • квартиру;
  • будинок;
  • судно марки «Бриг»;
  • 100% частки у статутному капіталі ТОВ «Танталіт», а також у ТОВ «Дом Лєсніка»;
  • грошові кошти у сумі понад 31 млн грн та 84,9 тис. дол. США.
  • 537 історико-культурних та матеріальних цінностей, творів мистецтва (картини, антикварні меблі тощо) на понад 18,7 мільйонів євро.

НАБУ розслідувало справу «Межигір'я» з грудня 2019 року. З моменту втечі експрезидента і його сина до Російської Федерації у 2014 році і до грудня 2019-го справу розслідував Департамент спецрозслідувань ГПУ. У грудні 2021 року детективи завершили розслідування справи, а за рік — скерували до суду.

В межах розслідування детективи ініціювали арешт сотень об’єктів рухомого, нерухомого майна, та транспортних засобів, які знаходяться на території резиденції «Межигір’я».

За матеріалами НАБУ і САП, зібраними під час розслідування, Міністерство юстиції подало адміністративний позов про стягнення в дохід держави активів колишнього президента, зокрема і резиденції. Цей механізм конфіскації став можливим завдяки Закону України «Про санкції», що застосовується тільки під час дії воєнного стану до осіб, які значною мірою сприяли збройній агресії проти України.

Щодо обвинувачених у справі, 25 серпня 2021 року за клопотанням детективів НАБУ слідчий суддя Вищого антикорупційного суду надав дозвіл на здійснення заочного розслідування (in absentia) стосовно колишнього президента України та його сина, що врешті дозволило завершити слідство. Крім того, обом підозрюваним ВАКС обрав запобіжний захід  у вигляді тримання під вартою.

У випадку визнання винуватими, їм загрожує позбавлення волі на строк від 7 до 15 років з конфіскацією майна.