Депутати стоять в черзі і направляють нам звернення один на одного, - Ситник

В ефірі "Громадського радіо" голова Національного антикорупційного бюро підбив підсумки роботи нового правоохоронного органу за 2015 рік

 

Ірина Сєдова: Наскільки укомплектоване Національне антикорупційне бюро України?

 

Артем СитникЗа законом штат Національного антикорупційного бюро складається з 700 осіб. На сьогоднішній день у результаті відкритих конкурсів відібрано 320 переможців, з них 230 призначено на посади. По інших закінчується проведення спеціальної перевірки, після цього вони будуть призначені.

 

Ірина Сєдова: Чи виникають проблеми з кадрами?

 

Артем Ситник: Дуже проблематично за 8 місяців створити повноцінний правоохоронний орган, але вже відбулося перше затримання. І це результат. Хоча я починав з нуля. Був сам. Без персоналу та приміщення. Зараз ми вже працюємо, незважаючи на проблеми. І хоча їх було багато, я не збираюся скаржитися. Єдине, що скажу: «Ми запустилися».

Що стосується відбору кадрів, то я дуже вдячний нашим міжнародним партнерам, які підтримали й забезпечили прийняття закону в тій редакції, у якій він зараз існує. Саме передбачення умови оплати праці, у першу чергу, детективів, прописане в законі. Ні президент, ні парламент не може впливати на рівень заробітної плати. І в той же час, заробітна плата висока й зменшується корупційний ризик.

Новий цікавий орган, гідний рівень праці, тому участь у конкурсі бере дуже багато осіб. Я неодноразово наголошував, що перший конкурс детективів набрав 2700 осіб. Ми відібрали 70 найкращих. Тобто є з кого обирати.

Ірина Сєдова: Коли Ви плануєте завершити укомплектування бюро?

Артем Ситник: Ми мали змогу набрати детективів і раніше, платити їм велику заробітну плату, але вони не виконували б своєї функції – досудове розслідування, бо не було спеціалізованих прокурорів. Тепер ця проблема вирішена і ми продовжуємо набір. У першій половині січня завершується конкурс на місця або посади 30 старших детективів і 100 детективів.

Ірина Сєдова: Я так розумію, що в новому бюджеті 2016 року прописано досить велике фінансування для вашої служби.

Артем Ситник: Основна частина тієї цифри – заробітна плата. Але нам вдалося добитися, щоб в графі «Бюджет розвитку» був не нуль, а цифра, яка дозволить нам закінчити формування бюро в наступному році.

Ірина Сєдова: А «Бюджет розвитку» це що?

Артем Ситник: Це придбання авто, спеціальної апаратури, сервісного обладнання. Це те, що забезпечить ефективну роботу. Частково щось вже закуплено й функціонує. Інша частина буде профінансована вже з нового бюджету.

Ірина Сєдова: Стосовно тендеру закупівлі спецодягу для 68 людей. Це буде якийсь спецназ окремий, який буде в небезпечній зоні працювати? Тому що бійці пишуть, що на їх обладнання менше грошей виділяли, ніж на форму Національного антикорупційного бюро.

Артем Ситник: Для того, щоб спецназівець відповідав критеріям НАТО, на нього потрібно витратити 10 тисяч євро. Ми витратили набагато менше, ми закупили той мінімум, який змогли. І все це презентували. І кожен фахівець цієї справи, може оцінити співвідношення ціни та якості. Але якщо ви бачили, позавчора ці вже спецназівці забезпечили прикриття детективів, які затримували одного з суддів Рівненської області.

Ірина Сєдова: Можете докладніше нашим слухачам розповісти, що сааме відбулося в Рівненській області?

Артем Ситник: Була інформація, що голова суду вимагає гроші. Було порушено кримінальне впровадження. Проведені слідчі дії. Позавчора були вилучені гроші, які передавалися у якості хабаря. Детективи проводили слідчі дії, а прикриття здійснювало управління спеціальних операцій.

Ірина Сєдова: Усі українські судді підпадаютьпід вашу юрисдикцію? Ви можете затримувати будь-якого суддю?

Артем Ситник: Так. У разі скоєння ними корупційного злочину.

Ірина Сєдова: А стосовно справи «Діамантових прокурорів». Ви це розслідуєте, чи справи, які були порушені Генпрокуратурою України, залишаються за ними?

Артем Ситник: Учора був підписаний закон, у якому зазначено, що всі справи, які були порушені до початку нашої роботи, залишаються Генпрокуратурі України. Але в антикорупційного прокурора є повноваження забрати будь-яку справу. В разі, якщо буде обгрунтування скарги, тяганина з якимись документами та намагання затриматизволікати час, то ми будемо на це реагувати.

Ірина Сєдова: А як Ви збираєтеся боротися з «бездіяльністю»?

Артем Ситник: Потрібно боротися з діяльністю наших окремих чиновників, бо саме через них 10 млрд. гривень уходить в офшори через державні підприємства. Під терміном «бездіяльність» Ви маєте на увазі – в розслідуванні зловживань? У тих справах, які ми внесли впровадження та почали розслідування … На жаль, ми не можемо внести все, що нам забажається, бо в Україні є  лише 12 антикорупційних прокурорів. Вони не можуть забезпечити належним чином нагляд за всіма впровадженнями, які ми хотіли внести. Але оскільки я вже мав зустрічі з антикорупційним прокурором, конкурс на потрібні нам посади буде завершено в січні. Тож уже з 2016 року кількість справ буде зростати.

Ірина Сєдова: Тобто в реєстр може вноситися справа тільки після того, як її розглянула прокуратура? Чи як?

Артем Ситник: Ні. Просто дуже багато процесуальних дій погоджується з прокурором. Він має ходити в суди, підтримувати подання  детектива. Процесуальний нагляд – це дуже багато роботи безпосередньо прокурора. І він фізично не може відповідати за всі впровадження. Але це тимчасове явище. Скоро буде сформовано увесь штат, тож ця проблема дуже швидко вирішиться.

Ірина Сєдова: А чи є вже проти депутатів справи?

Артем Ситник: Я не можу Вам нічого з цього приводу сказати. Бо будь-яке слово моє буде використано народними депутатами як засіб політичного тиску протии своїх же опонентів. Вони стоять в черзі й постійно направляють нам звернення один на одного, оскільки в нас має місце такий принцип — якщо внесли дані людини в єдиний реєстр, то можна її поливати брудом та називати «корупціонером», і кричати, що він – злочинець. Всі забули, що у нас є ст.2, яка передбачає презумпцію невинуватості.

Ірина Сєдова: Вашу позицію зрозуміла. Тоді повернемося до «бездіяльності». Є приклад, коли справа просто знаходиться в суді три роки. Це карна справа. Крадіжка на 80 млн. І ця справа розглядається вже три роки. От яким чином такого суддю можна спіймати, якщо він просто нічого не робить. Він не бере хабаря, він просто не робить свою справу.

Артем Ситник: Справи розглядаються не день, і не два. Я наведу приклад зі своєї практики, коли ми затримували першого заступника мера міста Вишневого і там був хабар 500 тисяч доларів. Розслідування тривало 2 місяці. В суді вона слухалася 9 місяців. І ще через 4 місяці слухалася в Апеляційному суді. Тож, півтора року одна справа. І це, я вважаю, нормальний  темп. Якщо справа більш складна, то певний час потрібен, щоб її ретельно вивчити та досконало опрацювати.

Ірина Сєдова: У Вашій справі є ще фізичні погрози. Яким чином мотивувати людей, щоб вони не брали хабарі?

Артем Ситник: 2700 людей, які подавали заявки до нашого бюро, вони розуміли, куди йдуть. Вони знали ризик, який їх чекає. Хтось каже, що ми спецназівцям багато екіпірування купили. Так ось, щоб цей ризик був мінімальним, у нас створено управління спеціальних операцій, мінімально закуплене для них обладнання. По-перше, щоб вони робили затримання підозрюваних. По-друге, забезпечили охорону учасників процесу, у тому числі, від того ризику, про який Ви кажете.

Ірина Сєдова: А служба внутрішньої безпеки, яка розслідує корупцію всередині, чи створений у вас такий відділ?

Артем Ситник: Створений та функціонує. Там достатньо потужні та принципові люди. Відібрані через конкурс. Один з них претендував на посаду антикорупційного прокурора. Сам начальник цього відділу – учасник бойових дій на сході України. Фактично відділ також багатофункціональний, оскільки перше – це розслідування справи, якщо буде така відкрита на когось з наших людей. Але головне – вони проводитимуть моніторинг життя усіх робітників бюро.

Ірина Сєдова: Анонімну інформацію Ви приймаєте?

Артем Ситник: Якщо там буде конкретна інформація про конкретного чиновника. То ми можемо на такі заяви реагувати, оскільки це дозволено нам законом.