Детектив НАБУ про свою роботу: Складно, динамічно, але є місце для творчості

Національне антикорупційне бюро України – орган новий і в своєму роді унікальний для нашої країни. Детективи бюро викривають корупціонерів серед вищих посадових осіб держави. Про те, які труднощі виникають у "роботі щодо" депутатів і суддів, чому кожне розслідування - творчий процес і що необхідно для того, щоб викоренити корупцію, 112.ua розповіла детектив НАБУ Олена.

"Україна опинилася в такій ситуації, коли розслідуванням корупції у вищих ешелонах влади ніхто не займався багато років. Після вивчення досвіду інших держав, починаючи з Молдови та Румунії, які до нас ближче всього і досвід яких запозичено при написанні антикорупційних законів, стало очевидно, що необхідно створити такий орган, який би займався розслідуванням корупційних правопорушень, скоєних виключно вищими посадовими особами", - розповідає детектив.

Олена працює в НАБУ з вересня 2015 р. Її звичайний робочий день – це і обшуки, і допити, і робота з документами, клопотаннями. Детективи НАБУ працюють над кримінальними провадженнями в групах, які одночасно ведуть 3-4 справи. Обсяг слідчих дій у рамках кожного конкретного провадження на кожен день встановлюють самі: "Щодо кожного провадження у нас є план того, що потрібно зробити. Від цього і відштовхуємося. Робочий день може починатися і о шостій, і о сьомій ранку - в залежності від необхідності. Закінчуємо вже в залежності від тривалості слідчих дій. Тому о шостій вечора ми рідко йдемо додому, часто можемо затримуватися набагато довше".

"Наша робота дуже динамічна. Завжди присутні якісь елементи творчості, починаючи від того, як сформулювати і поставити запитання під час допиту, і закінчуючи самим порядком проведення слідчих дій, обшуків, наприклад. Мені робота подобається і не здається важкою. Так, вона вимагає великої кількості зусиль - як моральних, так іноді й фізичних. Важкого ми нічого не піднімаємо, але все-таки буває досить складно, хоча й дуже цікаво".

До того як прийти в НАБУ, Олена працювала на різних посадах у прокуратурі. Про те, що змінила місце роботи, зовсім не шкодує. Каже, що і сама робота, і колектив, і навіть покладені на детективів очікування дуже подобаються: "Робота тут дуже відрізняється від мого попереднього досвіду. Прокуратура і НАБУ – це два різних правоохоронних органи. Різні завдання, функції відрізняються. Я абсолютно не шкодую, що прийшла в бюро. Кожна людина прагне до самореалізації, і я впевнена, що мої навички можуть допомогти ефективно виконувати саме цю роботу. Мені тут подобається більше".

"Зараз НАБУ можна порівняти з молодим організмом, який розвивається і росте. Ми з вами спостерігали. Рік тому був просто указ президента, був закон. На даний момент у нас вже достатньо велика кількість людей, і усіх їх набирають через відкритий конкурс. Є зміни, вдосконалення, порядок взаємодії з іншими органами. Якщо нас спочатку було дуже мало (як в аналітичному управлінні, так і в підрозділі детективів), то зараз кількість людей зростає, і, відповідно, зростає обсяг виконаної роботи. Наша взаємодія виходить на новий рівень, і сама організація роботи вдосконалюється.

Всередині колективу особливих труднощів немає. Я думаю, це пов'язано з тим, що всі проходять через відкритий конкурс. Ми всі абсолютно рівні. Для більшої ефективності нас об'єднали в групи, які розслідують провадження. Відносини всередині слідчої групи складаються дуже добре, тому що всі один одного поважають, всі пройшли через однакові тести, у всіх є професійний і життєвий досвід, який під час розслідування кримінальних проваджень нам дуже допомагає. У НАБУ працюють люди не тільки з правоохоронних органів, але й ті, які прийшли з бізнесу, приватної юридичної практики. Це теж дуже цікаве поєднання різних типів мислення", - розповіла Олена.

У щоденній роботі детективи НАБУ, за словами Олени, не відчувають труднощів через конфлікти з ГПУ (за словами глави бюро, Генеральна прокуратура блокує передачу проваджень, на які посилає вимогу НАБУ. ГПУ ж своєю чергою заявляє, що діяли в рамках закону, - ред.) та іншими правоохоронними органами. "Я особисто з таким не стикалася, палиці в колеса не вставляли. Особисто мене як детектива конфлікт з ГПУ не стосується. Я виконую свої обов'язки. Дуже багато розслідувань і затримань проводиться з участю спецслужб, за підтримки СБУ, НПУ. По-перше, це є необхідністю, тому що ми поки не володіємо всіма необхідними ресурсами. В принципі, робочі відносини і взаємодія з колегами з інших відомств складаються нормально. Зрештою у нас одна мета – побороти корупцію. А це потребує конструктивної взаємодії, інакше не можна", - каже Олена.

Більш проблемними для щоденної роботи детектива НАБУ є не міжвідомчі конфлікти, а недосконалість законодавства. Бюро – орган прогресивний, з амбітними, але дуже необхідними суспільству цілями: викорінення корупції серед вищих посадових осіб держави. Але ось інструментарій залишився колишнім. Постійні "клієнти" НАБУ - судді і нардепи - досі прикриваються недоторканністю, що затягує процес розслідування.

"Недоторканність у нашій країні – це дуже велика проблема. Про це багато говорять, але з місця поки не зрушили. Наприклад, в інших країнах світу немає недоторканності. Крім того, якщо говорити про досвід Сінгапуру, Гонконгу, Грузії та деяких інших держав, то там взагалі немає такого поняття, як презумпція невинності для вищих посадових осіб, яких підозрюють у корупції. Посадова особа повинна довести, що у неї все законно. У нас же такого немає. Починаючи з недоторканності, існує багато таких проблем, які необхідно вирішувати на рівні законодавства. НАБУ намагається працювати в повну силу незалежно від того, є подібні норми чи ні. Є закон, ми працюємо у правовому полі. Коли знімуть недоторканність, це буде справжньою підтримкою роботи бюро. Це скоротить кількість зловживань посадовими особами, коли вони використовують свої повноваження, знаючи, що у них є недоторканість", - каже детектив.

"Для того щоб боротися з корупцією, не можна використовувати виключно каральну функцію. Боротьба з корупцією – це комплекс заходів, які розпочинаються з превенції, з правого поля, в якому ми працюємо. Звичайно, наша ключова функція як правоохоронного органу - притягати злочинців до відповідальності, але в Законі про НАБУ також прописано, що ми маємо право виносити пропозиції щодо усунення умов для вчинення злочину. Коли ми виявляємо такі причини, ми використовуємо цей механізм. Головне для нас зараз – це підтримка суспільства. Довіра людей дає сили для боротьби".

Детективи НАБУ проводять розслідування всього 5 місяців і наразі активно переймають досвід інших країн: "Якщо говорити про те, що у детективів повинна бути якась особлива методичка, то її поки що немає, не напрацювали. Хоча, гадаю, незабаром вона з'явиться. Зараз кожен із нас використовує свій арсенал інструментів, намагається якось поліпшити методику розслідування та налагодити зв'язки з іншими правоохоронними органами. Прийде час, і цей досвід може бути систематизовано, в тому числі у вигляді навчальних посібників для майбутніх детективів".